Najbezpieczniejsze miasta w Polsce – Top 10

Najbezpieczniejsze miasta w Polsce to ciekawe zestawienie. Otwiera go – co pewnie dla niektórych jest sporym zaskoczeniem – Lublin.

Lublin to najbezpieczniejsze miasto do zamieszkania – wynika z badania serwisu Otodom. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski – Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Według oceny mieszkańców najwyżej w Rankingu Dzielnic Otodom znalazł się Lublin, w którym średnia ocena bezpieczeństwa to 3,92. Aby zlokalizować najbezpieczniejszą i najmniej bezpieczną dzielnicę, Otodom o opinię zapytał 2 300 mieszkańców miasta o to, czy czują się bezpiecznie po zmroku oraz czy ich zdaniem dzieci są bezpieczne poza domem.

Wyniki wskazują, że Lublin jest najbezpieczniejszy na swoich obrzeżach. Dawne tereny podmiejskie, wsie i mniejsze miasta wchłonięte w pewnym momencie przez rozrastającą się aglomerację, charakteryzują się niską zabudową jednorodzinną. Wiodą one prym w Rankingu Dzielnic Otodom, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Ten trend jest widoczny także w innych polskich miastach.

Najbezpieczniejsze miasta w Polsce: w Lublinie dobre są te dzielnice

Najbezpieczniej, zdaniem ankietowanych, jest na Sławinie, Szerokich i Abramowicach. To trzy z najwyżej ocenianych dzielnic Lublina gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, zwycięską lokalizację oceniono aż na 4,38. W dużej mierze przesądziło o tym poczucie bezpieczeństwa po zmroku, bo odpowiedzi na drugie ze szczegółowych pytań, o bezpieczeństwo dzieci pozostających poza domem bez opieki dorosłych najlepsze były się w Abramowicach.

– Sławin i Szerokie to w większości osiedla domków jednorodzinnych umiejscowione w bliskiej odległości od centrum Lublina. Przez lokalizacje i obowiązujące w nich ceny właścicieli nieruchomości należy zaliczyć do raczej zamożnych. Ten typowo mieszkalny i nieco elitarny charakter dzielnic z pewnością wpływa na wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – informuje Łukasz Łukawski, 4te piętro.

Najbezpieczniejsze miasta w Polsce:  Białystok, Gdańsk i Szczecin na podium

Tuż za Lublinem, z oceną 3,91 punktów znalazły się razem Białystok i Gdańsk, a ostatnie, trzecie miejsce na podium przypadło Szczecinowi, który uzyskał notę 3,85. Kolejne pozycje, za zwycięską trójką, przypadły Warszawie (3,84), Gdyni (3,81) i Poznaniowi (3,78). Choć są oczywiście wyjątki na poziomie poszczególnych dzielnic, to w ocenie ogólnej właśnie te miasta zostały uznane za najbardziej bezpieczne w oczach mieszkańców.

Okazuje się, że mieszkańcy Białegostoku czują się wyjątkowo pewnie w swoim mieście. W opinii ankietowanych, niemal połowa dzielnic zasłużyła na ocenę wyższą niż cztery punkty w pięciopunktowej skali. Warto podkreślić, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom sprzed trzech lat Białystok również zgarnął świetne noty za bezpieczeństwo. Respondenci zgodnie orzekli, że najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku jest Jaroszówka. Na drugim miejscu uplasował się Słoneczny Stok, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Dojlidom.

– Wszystkie trzy dzielnice, które okazały się najbezpieczniejsze są oddalone od centrum Białegostoku. Na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców mógł mieć wpływ ich spokojny, mieszkalny charakter – powiedział Piotr Kurzawa z biura Express House Nieruchomości.

A jak mieszka się w Gdańsku?

Z kolei aż szesnaście dzielnic Gdańska otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy, mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie.

Zwycięzcą drugiej edycji rankingu dzielnic Otodom zostało Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych. Drugie miejsce zajęło wspomniane Brętowo, trzeci natomiast był VII Dwór.

– Przymorze i VII Dwór to dzielnice mocno zurbanizowana, z pełną infrastrukturą – nie tylko handlową, ale również rekreacyjną. W tej części miasta ciężko o ulice niedoświetlone czy wyludnione, stąd prawdopodobnie bardzo wysoko ocenione poczucie bezpieczeństwa. Brętowo ma najniższy w Gdańsku wskaźników przestępstw, tj. 7 przestępstw na 1000 mieszkańców. Średnia dla Gdańska to 23,2 – informuje Sebastian Wielgus.

Tymczasem Szczecin

Natomiast Szczecin zawsze wyróżniał się wśród innych polskich miast. Choćby słynną gwiaździstą zabudową centrum, często porównywaną z rozwiązaniami architektonicznymi Paryża. Miasto zajmuje tym razem trzecie miejsce gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, wynikiem 3,85 punktów. Choć im dalej od centrum, tym lepiej. Zwłaszcza dwie dzielnice zapracowały na pozytywne opinie mieszkańców.

Położone z dala od centrum, charakteryzujące się niską, często jednorodzinną zabudową Warszewo okazało się w Rankingu Dzielnic Otodom najbezpieczniejsze. Także Kijewo, położone na południu, zabudowane po części nowymi osiedlami mieszkaniowymi, uzyskało 4,40 punktów wśród ankietowanych mieszkańców. O ile Warszewo deklasuje wynikiem 4,51 inne dzielnice gdy chodzi o spokój nocnych przechadzek z psem, o tyle już bezpieczeństwo dzieci poza domem wydaje się być wzorcowe na Kijewie. Co ciekawe, Warszewo palmę pierwszeństwa najbezpieczniejszej dzielnicy miasta dzierży już od trzech lat. Porównanie z naszym rankingiem z 2017 roku dobitnie to potwierdza.

Generalnie czujemy się bezpiecznie

Nie należy zapominać o pozostałych miastach biorących udział w Rankingu Dzielnic Otodom. Pozostałe otrzymały następującą punktację: Bydgoszcz (3,73), Katowice (3,72), Kraków (3,70), Wrocław (3,63) oraz Łódź (3,43). Mimo, że nie uzyskały tak dobrych wyników to należy zaznaczyć, że walka była dość wyrównana, a o kolejnych pozycjach czasem decydowały drobiazgi. Biorąc pod uwagę pięciostopniową skalę ogólny wynik na poziomie 3,5 punktu oznacza, że czujemy się dość bezpiecznie w miejscu, w którym mieszkamy i poza małymi wyjątkami większość ankietowanych poleca swoją dzielnicę.

10 najbezpieczniejszych miast w Polsce: Nasz komentarz:

Badanie zostało przeprowadzone przed rokiem, niemniej – naszym zdaniem – całkiem dobrze oddają one poczucie bezpieczeństwa przeciętnego mieszkańca dużego miasta. Bardzo duże miasto niekoniecznie jest synonimem miasta niebezpiecznego… choć z drugiej strony w rankingu najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana EUROPOLIS 2017 roku na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa. Tuż za nią Kraków. Dobre wyniki dotyczą Rzeszowa, Poznania i Trójmiasta.

– Stolica, ze względu na swój potencjał społeczny i ekonomiczny, jest trudna do porównania z innymi polskimi miastami. Dlatego po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Europolis – tłumaczy Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana, wydawcy rankingu. Według Barometru Warszawskiego z 2016 r. 81% mieszkańców stolicy czuje się bezpiecznie w okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 79% nie czuje strachu spacerując tam po zmroku. W Warszawie, jak na aglomerację o tak dużym ruchu, jest też relatywnie mało przestępstw na drogach, w wyniku których ktoś traci życie.

5 najbezpieczniejszych miast w USA – TUTAJ.

Źródło: housemarket.pl, miasta.pl

Fot. Pixabay.com