13-letnia Patrycja z Bytomia zabita przez 15-latka

13-letnia Patrycja z Bytomia (woj. śląskie) zniknęła na początku stycznia 2021 roku. Tą sprawą żyła cała Polska. W poszukiwaniach dziewczyny brał udział 15-letni Kacper, z którym dziewczynka miała widzieć się jeszcze w dniu zaginięcia. Twierdził, że po kłótni Patrycja wsiadła do autobusu i odjechała.

Poszukiwało jej kilkudziesięciu policjantów z Bytomia, Piekar Śląskich, Knurowa i Katowic. Kiedy na jaw wyszły nowe okoliczności, chłopak przyznał, że zabił 13-latkę i wskazał miejsce, w którym ukrył zwłoki. Chłopak działał ze szczególnym okrucieństwem – zadał jej kilka ciosów nożem w okolice klatki piersiowej, brzucha, rąk i nóg. Jak się okazało, dziewczynka była w ciąży z Kacprem. Zgodnie z zasadami Kodeksu karnego, za przestępstwo nie może odpowiadać osoba, która nie ukończyła 17. roku życia. W szczególnych przypadkach, do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty 15-latek. Ponieważ Kacper, w dniu morderstwa nie miał ukończonych 15 lat, nie podlegał on odpowiedzialności karnej. W grudniu 2021 roku zakończył się proces 15-latka. Nieletni morderca trafił do zakładu poprawczego, z którego będzie mógł wyjść po 21. roku życia.

Nie tylko Patrycja z Bytomia

Czy dziecko byłoby zdolne do odebrania życia drugiemu człowiekowi? A czy małoletni potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów? Czy nieletnich należy sądzić jak osoby dorosłe? W przypadku dzieci dopuszczających się brutalnych morderstw, możliwa jest rehabilitacja? Zbrodnie popełnione przez dzieci od lat rodzą szereg pytań, na które wciąż brak jest jednoznacznych odpowiedzi. W tym samym czasie dochodzi jednak do kolejnych przestępstw z ich udziałem.

W ocenie specjalistów, młodzi ludzie doskonale wiedzą, że zabójstwo jest czynem zabronionym i grozi za nie kara, jednak często nie potrafią połączyć tych wiadomości ze swoim aparatem afektywno-emocjonalnym. Zbrodnie przez nich dokonane są ukierunkowane na zaspokojenie doraźnej potrzeby, którą choć można zaspokoić w inny sposób, zaspokajana jest często właśnie przez czyn zabroniony, który wydaje się najszybszą i najprostszą drogą do spełnienia.

Każda zbrodnia powinna doczekać się kary. Jednocześnie kara ma uczyć, a nie krzywdzić. To właśnie przestępstwa popełnione przez nieletnich lokują się mniej więcej w połowie drogi prowadzącej do zaspokojenia obu tych potrzeb. Odpowiedzialność nieletnich wciąż budzi sporo kontrowersji. Nie mniej budzą zbrodnie przez nich dokonane.

Chcesz poznać innych nieletnich zabójców? Sięgnij po Detektywa 6/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nieletni zabójcy). Cały numer do kupienia TUTAJ.