15-latek usiłował odciąć głowę koledze

Zwabił do lasu 12-letniego kolegę, gdzie zadał mu kilkadziesiąt ciosów nożem. Celował w szyję, klatkę piersiową i brzuch. Na koniec usiłował odciąć głowę chłopakowi.

Domniemaną przyczyną napaści 15-letniego Marcela Grzeszcza była chęć odegrania się na koledze, który miał być kapusiem. Do tragedii doszło w grudniu 2020 roku w Bostonie, w hrabstwie Lincolnshire. Choć brytyjskie sądy nie ujawniają personaliów nieletnich skazanych, w tym przypadku, z uwagi na wyjątkową brutalność, odstąpiono od tej zasady. Mimo tego że morderca ma polskie nazwisko, w żadnym oficjalnym oświadczeniu nie podano jego obywatelstwa. 15-latek przyznał się do nieumyślnego zabójstwa, ale nie morderstwa. Twierdził, że stracił nad sobą panowanie. W listopadzie 2021 roku sąd w Lincoln skazał chłopaka na minimum 17 lat więzienia, wskazując na znaczny stopień premedytacji i planowania zbrodni.

Nie tylko nastolatek, który usiłował odciąć głowę koledze

Czy dziecko byłoby zdolne do odebrania życia drugiemu człowiekowi? A czy małoletni potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów? Czy nieletnich należy sądzić jak osoby dorosłe? W przypadku dzieci dopuszczających się brutalnych morderstw, możliwa jest rehabilitacja? Zbrodnie popełnione przez dzieci od lat rodzą szereg pytań, na które wciąż brak jest jednoznacznych odpowiedzi. W tym samym czasie dochodzi jednak do kolejnych przestępstw z ich udziałem.

W ocenie specjalistów, młodzi ludzie doskonale wiedzą, że zabójstwo jest czynem zabronionym i grozi za nie kara, jednak często nie potrafią połączyć tych wiadomości ze swoim aparatem afektywno-emocjonalnym. Zbrodnie przez nich dokonane są ukierunkowane na zaspokojenie doraźnej potrzeby, którą choć można zaspokoić w inny sposób, zaspokajana jest często właśnie przez czyn zabroniony, który wydaje się najszybszą i najprostszą drogą do spełnienia.

Każda zbrodnia powinna doczekać się kary. Jednocześnie kara ma uczyć, a nie krzywdzić. To właśnie przestępstwa popełnione przez nieletnich lokują się mniej więcej w połowie drogi prowadzącej do zaspokojenia obu tych potrzeb. Odpowiedzialność nieletnich wciąż budzi sporo kontrowersji. Nie mniej budzą zbrodnie przez nich dokonane.

Chcesz poznać innych nieletnich zabójców? Sięgnij po Detektywa 6/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nieletni zabójcy). Cały numer do kupienia TUTAJ.