Agatha Christie: dziś jej urodziny!

Agatha Christie to prawdopodobnie najbardziej znana autorka powieści kryminalnych na świecie. Przy tym jedna z najsławniejszych pisarek pochodzenia brytyjskiego. Jej książki zdobyły miano najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Pisarka żyła w latach 1890-1976. Do dziś na podstawie jej powieści kręcone są doskonałe produkcje kinowe. Urodziła się 15 września. Dzisiaj przypada 133 rocznica jej urodzin! Poznaj 15 ciekawostek z jej życiorysu.

1. Autorka posiadała szeroką, praktyczną wiedzę z wielu różnych dziedzin, dzięki czemu jej kryminały uchodzą za bardzo wiarygodne. Jako pielęgniarka podczas II wojny światowej zdobyła wiele informacji o truciznach i działaniu różnych substancji chemicznych, zaś z podróży z drugim mężem – archeologiem – czerpała wiedzę, którą następnie wykorzystywała podczas pisania.

2. Agatha Christie dwukrotnie była zamężna. Z jej pierwszego związku narodziła się córka, Rosalind Hicks.

3. Łącznie autorka sprzedała około dwóch miliardów książek. Tak ogromny nakład powieści sprawił, że są one uznawane za najlepiej sprzedające się książki w historii świata.

4. Książki Agathy Christie przetłumaczone zostały na 45 różnych języków.

5. Łącznie pisarka wydała ponad 90 różnych książek (powieści kryminalnych, romansów oraz zbiorów opowiadań) i sztuk teatralnych.

6. Napisaną przez nią sztukę pod tytułem „Pułapka na myszy” wystawiono ponad 20 tysięcy razy. Debiutanckie przedstawienie miało miejsce w Londynie w 1952 roku.

Agatha Christie – Ciekawostek ciąg dalszy

7. Agatha Christie w 1958 roku została przewodniczącą literackiego Klubu Detektywów. Wcześniej – jeszcze jako zwykła członkini – została z tego klubu wydalona przez niestosowanie się do zasad panujących wśród klubowiczów.

8. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów, stworzonych przez pisarkę, jest Herkules Poirot. To belgijski oficer policyjny. Po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii rozpoczyna pracę jako prywatny detektyw. Łącznie powstało o nim ponad 30 powieści, a także kilka opowiadań.

9. Inną znaną postacią, którą stworzyła Agatha Christie, była panna Markle. Stara panna była nieco wścibska, ale również błyskotliwa i bystra. Dzięki temu, z powodzeniem, rozwiązywała różne sprawy kryminalne. Agatha Christie poświęciła jej aż 11 powieści.

10. Agatha Christie stworzyła specyficzny rodzaj kryminału, w którym cała akcja działa się w jednym pomieszczeniu, budynku lub pojeździe (np. pociągu). Dochodziło tam do morderstwa, a sprawdzą była jedna z osób, które przebywały w danym miejscu.

11. Jednym z najciekawszych faktów z życia pisarki jest jej zaginięcie, do którego doszło pod koniec 1926 roku. Agatha Christie zaginęła wówczas na 11 dni. Do dziś znamy jedynie miejsce jej zameldowania. Tam użyła fałszywego nazwiska.

12. Autorka uśmierciła w ostatnich książkach swoje dwie najsłynniejsze postacie – pannę Markle i Herkulesa Poirota. Ciekawostką jest, że książki miały zostać wydane dopiero po śmierci pisarki. Tak też się stało w przypadku serii o pannie Markle. Wbrew jej życzeniu powieść o belgijskim detektywie została wydana tuż przed śmiercią Agathy Christie.

13. Pisarka opublikowała serię romansów pod pseudonimem Mary Westmacott.

14. Agatha Christie w 1971 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

15. Brytyjska pisarka Sophie Hanna wydała kilka książek, które kontynuowały przygody Herkulesa Poirota.

Agatha Christie: tajemnicze zaginięcie znanej pisarki. Czytaj TUTAJ

Źródło: fajnepodroze.pl

Fot. wikipedia.com (zdjęcie Agathy Christie pochodzące z około 1910 roku)