Agatha Christie: tajemnicze zaginięcie znanej pisarki

Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością. Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów.

Pisała i wydawała książki przez prawie pięćdziesiąt lat. Bywała apodyktyczna, wykłócała się o wysokość honorariów, walczyła o swoje książki jak lwica. Wydawcy ją kochali, bo przynosiła im krocie, i nienawidzili, bo przynosiła kłopoty. Stworzyła model powieści, który na zawsze już będzie określany, jako kryminał w stylu Agaty Christie.

Jej opowiadania charakteryzują się zaskakującymi zakończeniami (wsród najpopularniejszych są między innymi takie dzieła jak „I nie było już nikogo”, „Samotny dom” czy „Próba niewinności”). Tworzyła cykle opowiadań ze stałymi bohaterami – detektywami rozwiązującymi zagadki kryminalne. Pierwszym z nich był Hercules Poirot, kolejną panna Marple, znana chociażby z książki zatytułowanej „Karaibska tajemnica”.

Uwaga! Zaginęła Agatha Christie!

Najsłynniejsza autorka kryminałów ma w swoim życiorysie bardzo zagadkowy epizod. W zimny, grudniowy dzień 1926 roku kobieta po prostu zniknęła.

3 grudnia 1926 roku zaczęła się w Anglii jedna z największych akcji poszukiwawczych tamtych czasów. Znanej już wówczas pisarki Agathy Christie (właśnie wydała szóstą powieść) szukało ponad tysiąc policjantów i setki cywilów. Przeczesano okolicę, sprawdzając jeziora i stawy. Po raz pierwszy użyto także dwupłatowców.

W piątkowy wieczór Agatha Christie dała córce buziaka na dobranoc, wsiadła do swojego morrisa cowleya i… zniknęła na jedenaście dni. Szukała jej cała Anglia. Następnego dnia rano, na wzgórzu z dala od drogi policja znalazła jej auto. W środku była walizka z ubraniami, nieważne prawo jazdy i futro.

Agatha Christie nie była wtedy u szczytu swojej kariery, ale miała już na koncie kilka sukcesów. Jej debiut z Herkulesem Poirotem – “Tajemnicza historia w Styles” został dobrze przyjęty przez krytyków. Kolejne powieści zaś tylko ugruntowały jej pozycję na Wyspach. Tuż przed jej zaginięciem, na rynku pojawiła się jej kolejna książka – “Zabójstwo Rogera Ackroyda”, która na zawsze zapisała się w historii powieści kryminalnych (chociaż jej kunszt i niesamowite rozwiązanie zagadki na początku nie zostało dobrze przyjęte).

Szukała jej nawet Ameryka

Nic więc dziwnego, że zaginięcie pisarki nie przeszło bez echa. Informacje o poszukiwaniach przedostały się do prasy. Pisano o niej nie tylko w brytyjskich mediach, ale i nawet w USA (pisał o niej m.in. “The New York Times”).

Przez 11 dni trwało niemal narodowe, pospolite ruszenie, które miało wyjaśnić zagadkę jej zniknięcia. Szukali jej wszyscy – policja, rodzina, przyjaciele i ochotnicy – w sumie 15 tysięcy osób.

Policjanci robili wszystko, co w ich mocy, aby jak najszybciej znaleźć pisarkę. W poszukiwania zaangażowali się też wolontariusze (łącznie 15 tys. osób!) i psy tropiące. Przeczesywano lasy i jeziora. Użyto nawet samolotów. I nic! Po Agacie Christie nie było śladu.

W sprawę zaangażowali się też jej koledzy po fachu. Arthur Conan Doyle, autor przygód Sherlocka Holmesa poproszony przez sekretarza Agathy Christie o pomoc, udał się z jej rękawiczką do słynnego medium… Z kolei Dorothy Sayers, autorka powieści z detektywem Peterem Wimseyem, dokładnie zbadała dom koleżanki… I nic! Dalej nikt nie widział i nikt nie słyszał, gdzie jest Agatha Christie.

Agatha Christie zostawiła w łóżku swoje 7-letnie dziecko. Samochód pisarki odnaleziono następnego dnia na nasypie koło jeziora. W środku znajdowała się torba z jej rzeczami, płaszcz i prawo jazdy.

Agatha Christie. Co się z nią stało?

Snuto różne hipotezy, które miały wyjaśnić zagadkę jej zniknięcia. Podejrzewano, że Agathę Christie mógł zamordować jej mąż, który porzucił ją dla innej kobiety dzień wcześniej. Przypuszczano także, że kobieta popełniła samobójstwo. Prawdopodobnie była załamana po niedawnej śmierci matki. Prawda okazała się o wiele bardziej banalna

. Pisarka pozwoliła sobie na coś wyjątkowego, a jednocześnie nieodpowiedzialnego: pojechała pociągiem do ośrodka wypoczynkowego oddalonego o 480 km od swojego domu.

Zarejestrowała się na nazwisko Teresy Neele, kochanki swojego męża. Przez 11 dni pani Agatha doskonale się bawiła. Nie wiadomo, co skłoniło pisarkę do tego kroku. Znajomi podejrzewali, że to akcja marketingowa w związku z wydaniem jej ostatniej książki. Mógł to być też odwet na niewiernym mężu. Niektórzy twierdzą jednak, że Christie przeszła załamanie nerwowe i miała chwilową amnezję.

Na trop krótkotrwałej amnezji opinia publiczna została naprowadzona przez samą Agathę Christie. Pisarka dosyć niechętnie mówiła o tym epizodzie ze swojego życia, ale w jednym z wywiadów w końcu przyznała, że:

Przez 24 godziny czułam się, jakbym błąkała się w jakimś przedziwnym śnie, aby później ocknąć się w Harrogate, jako całkiem ukontentowana, zadowolona z życia kobieta, która jest święcie przekonana, że właśnie przyjechała z południowej Afryki.

Według ekspertów ten epizod mógł był wywołany depresją lub załamaniem nerwowym. Jej mąż, Archibald Christie, z kolei kiedyś wspomniał, że jego żona straciła pamięć przez wypadek samochodowy.

Biograf pisarki, Andrew Norman, twierdził natomiast, że Agatha Christie przez 11 dni była w transie psychogennym i to dlatego uważała, że jest Theresą Neele z Cape Town i nie rozpoznawała swoich zdjęć w prasie.

Zaginięcie Agathy Christie w popkulturze

Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się, jaki był prawdziwy powód zniknięcia Agathy Christie. Pisarka mówiła o tym epizodzie ze swojego życia niechętnie. Nie wspomniała o nim także w swojej “Autobiografii”. Historia 11 dni poszukiwań autorki kryminałów do dziś jednak fascynuje nie tylko jej fanów, ale i twórców z branży artystycznej.

W 1979 r. powstał film “Agata”, w którym przestawiono własną interpretację tych wydarzeń (pisarka miała amnezję w wyniku terapii elektrowstrząsami). Główne role w tej produkcji zagrały sławy – Vanessa Radgrave jako Agatha Christie oraz Dustin Hoffman jako poszukujący ją dziennikarz.

Historia poszukiwanej Agathy Christie została też pokazana w jednym z odcinków serialu “Doktor Who” (“The Unicorn and The Wasp” – siódmy odcinek czwartej serii z Davidem Tennantem w roli Doktora) oraz w koreańskim musicalu “Agatha” z 2015 r.

Chcesz poznać 15 ciekawostek z życia Agathy Christie?! Czytaj TUTAJ

Źródło: magazyndetektyw.pl, granice.pl, kobieta.onet.pl, emito.net

Fot. wikipedia.org