Al Capone: 12 faktów, o których nigdy nie słyszałeś

Al Capone był jednym z najsłynniejszych amerykańskich gangsterów. Stał się sławny jako szef państwa podziemnego w Chicago, w czasach prohibicji. Zanim trafił do więzienia Alcatraz w 1934 roku w celu skazania go za unikanie podatków, zgromadził osobistą fortunę szacowaną na 100 milionów dolarów. Poznaj 12 faktów o tym człowieku, o których pewnie nigdy nie słyszałeś

1. Już jako nastolatek należał do lokalnych gangów, co otworzyło mu drogę do jednego z największych – Five Points Gang.

2. Nazywany był “Scarface” (Człowiek z blizną) po tym jak po jednej z bójek jego przeciwnik Frank Galuccio nożem pociął mu twarz.

3. Co ciekawe Al Capone nie szukał zemsty na swoim oprawcy, tylko docenił jego umiejętności posługiwania się nożem. W późniejszych latach zatrudnił go jako swojego ochraniarza.

4. W 1920 roku został prawą ręką najbardziej wpływowego bossa w Chicago – Johnnego Torrio.

5. W 1925 roku głównie na przemycie spirytusu zarabiał rocznie ponad 10 milionów dolarów. To oczywiście szacunki. Nie można wykluczyć, że zarobił dużo więcej.

6. Al Capone próbując wybielać swój wizerunek, prowadził różne akcje typu “walka z krzywizną”, dzięki której dzieci w szkołach za darmo dostawały codziennie szklankę mleka.

Wielki gangster o mentalności małego chłopca

7. 17 października 1932 roku został skazany na 12 lat więzienia za niepłacenie podatków. Nie spodziewał się tego.

8. Gdy trafił do więzienia stwierdzono u niego kiłę i rzeżączkę.

9. Do 6 stycznia 1939 roku odsiadywał karę w najcięższym w tamtych czasach więzieniu – Alcatraz. Król chicagowskiego podziemia nie zawsze cieszaył się tam sympatią. Dziś jego celę mogą zwiedzać turyści!

10. W listopadzie 1939 roku został przedwcześnie wypuszczony z więzienia, głównie z powodu bardzo złej kondycji psychicznej, oraz fizycznej.

11. Rok przed jego śmiercią jego lekarz psychiatra stwierdził, że ma mentalność 12-letniego chłopca.

12. Przypuszcza się, że Al Capone doprowadził do śmierci 33 osób. Jednak nie udowodniono mu żadnej z tych zbrodni.

Źródło: paczka-wiedzy.pl

Fot. Pixabay.com