Al Capone: tajemnica blizny „człowieka z blizną”

Al Capone to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przestępców w historii światowego gangsterstwa. Często mówi się o nim „człowiek z blizną”. Pewnie rzadko kto pamięta, skąd w ogóle ten pseudonim. Nie był on bynajmniej wynikiem gangsterskich porachunków.

Al. Capone urodził w 17 stycznia 1899 roku w Nowym Yorku, jako czwarte dziecko, spośród dziewięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli włoskimi emigrantami, oboje bardzo ciężko pracowali, matka jako szwaczka, a ojciec jako fryzjer. Z Neapolu do ameryki przybyli w roku 1894, osiedlając się na Brooklynie.

W pierwszych latach nauki, Al był dobrym i pojętnym uczniem, jednak nigdy nie potrafił dostosować się do rygorystycznych zasad panujących w katolickiej szkole do jakiej uczęszczał. Jego nauka zakończyła się w szóstej klasie, gdy po uderzeniu nauczycielki w twarz, został z niej wyrzucony.

Zaczynał bardzo młodo, na ulicach Nowego Jorku, wiążąc się z osławionym gangiem Five Points. Miał sporo wolnego czasu. Uczyła go więc ulica, głównie walki o przetrwanie. A w domu się nie przelewało – matka szwaczka, ojciec fryzjer, niewiele mogli zaoferować  dziewięciorgu swoim dzieciom.

Trzy blizny

Po opuszczeniu szkoły Capone podejmował niewielkie prace, w sklepie ze słodyczami, czy kręgielni, a także dołączył do kilku ulicznych gangów (np. Bowery Boys i Junior Forty Thieves). Dzięki zdobytym w młodzieżowych bandach umiejętnościom, bardzo szybko zwerbowano go do pracy dla jednego z nowojorskich gangsterów, Frankiego Yale’a, u którego zarabiał na życie jako bramkarz i barman, w jednym z jego barów.

 To właśnie tam, podczas jednej z nocy w 1917 roku, doszło do bójki.  Capone obraził siostrę innego gangstera Franka Gallucio. Powiedział, że kobieta że “ma ona ładny tyłek i niech weźmie to za komplement”. Gallucio w odpowiedzi na tę “obelgę” wyciągnął nóż, co skończyło się trzema bliznami na twarzy Capone. Blizny na zawsze oszpeciły jego twarz.

Śladu, który powstał po tym wydarzeniu Capone wstydził się przez resztę swojego życia, o czym świadczyć może niewielka ilość zdjęć dokumentujących zranioną część twarzy. Al pozwalał się fotografować tylko z lewej, niezniekształconej strony.

Al Capone: dbał o marketing i reklamę

Już kilkadziesiąt lat temu amerykańscy gangsterzy bardzo dbali o to, co dzisiaj jest reklamą, marketingiem i public relations. Zdjęcia to tylko jeden z elementów. Al Capone próbując wybielać wizerunek groźnego gangstera.  Prowadził różne akcje typu „walka z krzywizną”, dzięki której dzieci w szkołach za darmo dostawały codziennie szklankę mleka.

Przypuszcza się, że Al Capone doprowadził do śmierci 33 osób. Jednak nie udowodniono mu żadnej z tych zbrodni. Jednak dopadła go ręka sprawiedliwości. 17 października 1932 roku skazano go na 12 lat więzienia za niepłacenie podatków. Gdy trafił do więzienia stwierdzono u niego kiłę i rzeżączkę.

Do 6 stycznia 1939 roku odsiadywał karę w najcięższym w tamtych czasach więzieniu – Alcatraz. W listopadzie 1939 roku został przedwcześnie wypuszczony z więzienia, głównie z powodu bardzo złej kondycji psychicznej  oraz fizycznej. Rok przed jego śmiercią jego lekarz psychiatra stwierdził, że ma mentalność 12-letniego chłopca.

Źródło: interia.pl, zyciorysy.pl

fot. wikipedia.org