Aleksandra – rodzinna saga na tle dziejów Ukrainy

Powieść nominowana do LIBRIS Literature Prize. Aleksandra to saga rodzinna osadzona na tle dziejów Ukrainy od początku XX wieku aż po rok 2018.

Tytułowa Aleksandra jako osiemnastolatka została deportowana z Ukrainy i wywieziona do Niemiec. Po latach prosi swoją wnuczkę Lisę o zawiezienie do rodzinnego domu w Stanicy Ługańskiej kawałka płótna z drzewem genealogicznym ich rodziny. Ostatni członek z kozackiej odnogi, zaginiony siostrzeniec Kolia, stracił życie w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wojny w Donbasie. Według Aleksandry dusza Kolii wciąż nie zaznała spokoju, a zadaniem Lisy jest „przeprowadzenie go na drugą stronę”.

Lisa Weeda nazwała swoją powieść pomnikiem poświęconym rodzinie. Rodzinie, która przetrwała tragiczne wydarzenia, konflikty i wojny, nieustannie zmuszana do opowiadania się po którejś ze stron barykady.

To jest opowieść o ziemi, na której nie cichną burze historii. I o ludziach, którzy niezależnie od dokonywanych wyborów są skazani na wieczne tracenie. Ale przede wszystkim jest to saga rodzinna Kozaków dońskich pokazująca znaczenie siły więzi oraz dumę z własnego dziedzictwa. Czytajcie, jeśli chcecie zrozumieć toczącą się na wschodzie Ukrainy wojnę. Czytajcie, jeśli bliska Wam jest pełna wrażliwości proza, która poruszy nie tylko Wasz intelekt, ale i serce. – Agnieszka Szynal-Majewska

Lisa Weeda (ur. 1989) jest holendersko-ukraińską pisarką, autorką programów w Mooie Woorden, reżyserką i scenarzystką. Kluczowe znaczenie dla twórczości artystki ma Ukraina, ojczyzna jej babci. „Aleksandra” to jej debiutancka powieść, która szybko zyskała miano bestselleru, a Lisę nazwano „holenderskim talentem roku 2022”.

Aleksandra, Lisa Weeda (Wydawnictwo W.A.B.) – już w sprzedaży!