Andrew Cunanan był bezrobotny, ale niezwykle utalentowany. Zachwycał intelektem i przerażał makabrycznymi wizjami, które od najmłodszych lat pojawiały się w jego głowie. Uwielbiał luksus i wystawne życie.
Andrew Cunanan regularnie odwiedzał gejowskie kluby i utrzymywał się z prostytucji. Gustował w bogatych i starszych mężczyznach, z upodobaniem wydając ich pieniądze. Chcąc wzbudzić uznanie w lokalnej społeczności, bywał w drogich restauracjach, gdzie fundował wystawne kolacje. Rozgłos zdobył jednak nie dzięki niebywale wysokiemu ilorazowi inteligencji czy hojności, a zabójstwu włoskiego projektanta mody Gianniego Versace, który zginął na progu swojego domu, po dwóch śmiertelnych strzałach w głowę. To właśnie tą zbrodnią Cunanan zakończył morderczą serię, którą prowadził przez ostatnie lata swojego życia. 8 dni po zabójstwie Versace, Cunanan popełnił samobójstwo strzelając do siebie z tej samej broni, którą zabił włoskiego projektanta.
Nie tylko Andrew Cunanan
Ponadprzeciętna inteligencja i imponująca bystrość. Pewnego rodzaju geniusz. Krótko mówiąc – geniusz zbrodni. Przeświadczenie mówiące o niebywałym intelekcie seryjnych morderców i psychopatów, postrzegane jest jako jeden z największych mitów kryminalnej rzeczywistości. Historia zna jednak przypadki, kiedy człowiek stojący po ciemnej stronie mocy, mógł poszczycić się zaskakująco wysokim IQ. W tym przypadku – morderczym IQ.
Dopuścili się największych i najbardziej brutalnych zbrodni. Stali za najkrwawszymi morderstwami. Przedrostek „naj” pojawia się także w kontekście ich bystrości. Przypisuje się im ponadprzeciętną inteligencję, dzięki której, pomimo wzmożonych wysiłków służb, przez długi czas udało im się uniknąć wymiaru sprawiedliwości. W rzeczywistości iloraz ich inteligencji niewiele odbiegał od średniego poziomu intelektu w populacji osób niezaburzonych. Narzędziem obalającym stereotyp wybitnie inteligentnych morderców są także badania wykazujące, że im wyższy wskaźnik psychopatii, tym niższe IQ. Niemniej, w kręgu największych zbrodniarzy, możemy znaleźć wiele „wybitnych” jednostek, które poziomem inteligencji znacznie przekraczają średnie wartości.
Interesują Cię mordercy z wysokim IQ? Sięgnij po Detektywa 12/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Mordercze IQ”). Cały numer do kupienia TUTAJ.