Andrzej Ziemniak i Łukasz Sas zaginęli 23 lata temu

Czarna kartka z kalendarza: 30 marca. 30 marca 1999 roku zaginęli 15-letni Łukasz Sas i 14-letni Andrzej Ziemniak. Chłopcy byli podopiecznymi Ośrodka Wychowawczego w Rewalu.

Andrzej Ziemniak trafił do ośrodka za drobne kradzieże i wagarowanie. Podobne „grzechy” miał na sumieniu Łukasz Sas (plus picie i palenie; pochodził z nienajlepszej rodziny). Chłopcy poznali się w Rewalu, ale – według pracowników ośrodka – nie zaprzyjaźnili się, bo znali się zbyt krótko. Tuż przed Wielkanocą zniknęli.

Sprawa od początku była bardzo podejrzana. Było kilka hipotez zaginięcia nastolatków: porwanie przez pedofilia lub dobrowolna ucieczka były najczęściej przewijającymi się. Chociaż zastanawiano się także czy z tą sprawą nie mają nic wspólnego ówcześni wychowawcy i wychowankowie. Ponoć w tym ośrodku panowała bardzo brutalna „fala”, która mogła doprowadzić do śmierci Andrzeja i Łukasza.

Andrzej Ziemniak i Łukasz Sas wyjechali do Szwecji

Teoria ucieczki chłopców z ośrodka zakładała, że dostali się do Świnoujścia i promem popłynęli dalej. Natomiast inna hipoteza zakładała, że przepłynęli może i zatrzymali się w Szwecji. Zdaniem mamy Andrzeja Ziemniaka to absurdalne przypuszczenia. Kobieta od wielu lat usilnie stara się dowiedzieć co stało się z jej synem o którego zaginięciu dowiedziała się praktycznie przypadkiem.

Niestety nastolatków nieodnaleziono. Sprawa wróciła w 2019 roku, kiedy dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Przystań Nadzieja, przekopano teren ośrodka w Rewalu, gdzie w 1999 roku przebywali chłopcy. Około 2 metrów pod ziemią znaleziono granatowy sweter – taki sam, jaki mama kupiła Andrzejowi na pobyt w ośrodku (chociaż wielu chłopców nosiło wówczas takie swetry). Wykopano też kawałki piżamy i kości (niektóre zmiażdżone i pogruchotane). Biegły z zakresu medycyny stwierdził na miejscu, że nie są to kości ludzkie.

Zaginięcie Andrzeja i Łukasza łączone jest z innymi zniknięciami. W 1998 roku Janusza Asmieniena i w 1999 roku Marka Paczkowskiego. Wspólnymi cechami tych spraw jest województwo zachodniopomorskie, podobny wiek chłopców i fakt, że zaginęli w marcu.

Gdzie jest Andrzej Ziemniak i Łukasz Sas? Czy kiedykolwiek dowiemy się co wydarzyło się w ośrodku w marcu 1999 roku? W tej sprawie jest wiele niejasności. Począwszy od daty zaginięcia: niektóre źródła podają, że chłopcy zniknęli 31 marca.