Archiwum X: zbrodnia sprzed 17 lat będzie ukarana?

Do lasu pojechała po grzyby, które później miała sprzedać. Tak 47-letnia Urszula B. dorabiała do pensji męża. Pewnego dnia nie wróciła, jej ciało znalazł kierowca ciężarówki. Po 17 latach od zbrodni śledczy wytypowali policjanci z Archiwum X. Dariusza P. zatrzymano na lotnisku w Gdańsku. Usłyszał już zarzut i trafił do aresztu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, razem z policjantami gdańskiego Archiwum X oraz Prokuraturą Okręgową w Gdańsku, ustalili tożsamość mężczyzny odpowiedzialnego za zbrodnię popełnioną w 2004 roku.

Śledczy wyjaśnili sprawę zabójstwa kobiety, do którego doszło wtedy w lesie na terenie powiatu kartuskiego. Mężczyzna słyszał już w prokuraturze zarzut zabójstwa. Decyzją sądu podejrzany trafił do aresztu. Grozi mu 25 lat pozbawienia wolności.

Jak działa Archiwum X

Rozwikłanie zagadkowej zbrodni sprzed 17 lat to efekt pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku oraz Zespołu Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku, czyli z tzw. Archiwum X oraz Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W skład obu tych wydziałów wchodzą najlepsi, niezwykle doświadczeni policjanci. Analizują sprawy morzone, a które przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych mają teraz szansę na rozwiązanie.

W 2004 roku do dyżurnego Policji w Kartuzach wpłynęła informacja o znalezionych w lesie zwłokach 47-letniej kobiety. Kobietę uduszono. Wykonane na miejscu zdarzenia czynności i prowadzone postępowanie nie pozwoliły policjantom ustalić i zatrzymać sprawcy tej zbrodni. Sprawę umorzono, ale śledczy o niej nie zapomnieli.

Wreszcie, po latach, zajęli się nią policjanci z gdańskiego Archiwum X oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Podejrzany był już przesłuchiwany

Śledczy podjęli współpracę z policjantami z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku. Policjanci, wykorzystując nowoczesne metody badań, ponowne poddali analizie zabezpieczony w 2004 roku materiał dowodowy.

Weryfikacja genetyczna śladów biologicznych doprowadziła do wytypowania i zatrzymania osoby podejrzanej o zabójstwo 47-letniej kobiety. Mężczyznę przesłuchiwano w charakterze świadka w toku śledztwa prowadzonego w 2004 roku.

Niespodzianka na lotnisku

Podejrzanego zatrzymano na gdańskim lotnisku, gdy wychodził z samolotu. Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Tam usłyszał zarzut zabójstwa, za co może mu grozić 25 lat pozbawienia wolności.

Ostatecznie, decyzją sądu, na wniosek prokuratora, mężczyzna trafił do aresztu.

źródło: www.policja.pl, TVN24

fot. pixabay.com