Bank internetowy: to był pierwszy taki napad!

Bank internetowy dla wielu to dzisiaj codzienność. Wykorzystują to przestępcy. Bez większego ryzyka można go obrabować. Wystarczy tylko znajomość informatyki, złamanie haseł… i można robić przelew. Od pierwszego takiego wielkiego napadu minęło już… No właśnie. Będziesz zaskoczony.

Powstanie internetu i coraz łatwiejszy dostęp do niego sprawiły, że ludzie mogli swobodniej docierać do informacji i łączyć się z innymi użytkownikami. Sieć stała się jednak także nowym miejscem do działania przestępców, którzy bardzo szybko zaadaptowali się do nowych możliwości.

W 1994 r. doszło do nietypowego jak na tamte czasu skoku na bank. Bez przemocy, broni, bez kartki, że to napad. Zorganizowana grupa cyberprzestępców złamała zabezpieczenia banku, z którego udało się jej wykraść 10 mln dol. Był to pierwszy tak duży cyfrowy skok na bank w historii.

Bank internetowy: kto złamał szyfr?

Cała sprawa rozpoczęła się w lipcu 1994 roku Kilku korporacyjnych klientów nowojorskiego oddziału Citibanku zauważyło, że z ich rachunków zniknęło 400 tys. dol. Poinformowali o tym oczywiście instytucję finansową, która potwierdziła to swoim wewnętrznym śledztwem, a następnie zawiadomiła o sytuacji FBI.

Agencja rządowa na samym początku ustaliła, że przestępcom udało się złamać zabezpieczenia bankowego systemu zarządzania finansami. Pozwalały one klientom korporacyjnym transferować środki finansowe banków w różnych krajach (USA, Finlandia, Izrael, Niemcy, ówczesna Holandia). Udało się to dzięki wykorzystaniu luki w systemie telekomunikacyjnym oraz przez podszycie się pod prawdziwego klienta, używając jego danych logowania.

FBI na tropie

FBI wraz z bankiem w okresie od lipca do października 1994 r. bacznie obserwowały wszystkie transakcje w systemie bankowym. W tym czasie udało się zidentyfikować ok. 40 operacji finansowych na kwotę ponad 10 mln dol. Bankowi udało się zdobyć za granicą i w USA sądowe nakazy pozwalające zamrozić środki na niektórych kontach. Dzięki temu przestępcom nie udało się ukraść większej kwoty.

W toku śledztwa udało się ustalić, że część skradzionych pieniędzy była przelewana do jednego z banków w San Francisco na konto należące do rosyjskiego małżeństwa, które wcześniej mieszkało w USA.

Kiedy na terenie Stanów Zjednoczonych pojawiła się podejrzana para, śledzono ją. Kobietę udało się aresztować po nieudanej próbie wypłaty pieniędzy z zamrożonego konta. Agenci zatrzymali ją w pokoju hotelowym, w którym stały już spakowane walizki, a sama kobieta miała bilet do Rosji w jedną stronę. Mężczyzna teren USA opuścił wcześniej, jednak nakłoniona do tego partnerka namówiła go do powrotu, co pozwoliło zatrzymać także jego. Dwójka od samego początku współpracowała z FBI i wyjawiła, że cała sprawa ma swój początek w jednej z firm komputerowych z Sankt Petersburga AO Saturn i pracowali oni dla Vladimira Levina.

Bank internetowy: kim jest ten człowiek?

Levin był programistą, który wykorzystywał sprzęt pracodawcy do swoich, nie zawsze zgodnych z prawem, celów. Przypisuje się mu kierowanie grupą hakerów, którzy w sieci kilkukrotnie informowali o skutecznych włamaniach do banków. Udało się to potwierdzić tylko w przypadku opisywanego Citibanku.

Amerykańskie służby uzbrojone w takie informacje skontaktowały się z rosyjskimi władzami, które bardzo szybko odpowiedziały na zgłoszenie FBI. Współpraca pozwoli natychmiast zgromadzić dodatkowe dowody obciążające Levina. Wśród zdobytych informacji była także taka, że łączył się on z okradzionym bankiem ze swojego laptopa. W czasie śledztwa udało się aresztować również kolejną dwójkę Rosjan. Mężczyźni próbowali wypłacić pieniądze z rachunków znajdujących się w bankach poza Stanami Zjednoczonymi. Okazało się, że byli to kurierzy, którzy zostali opłaceni tylko po to, żeby wypłacić skradzione wcześniej pieniądze.

W maju 1995 r. Levin został zwabiony do Londynu. Został aresztowany i na mocy przepisów o ekstradycji przetransportowany do USA, gdzie w 1998 r. przyznał się do zarzutów. Dzięki szybkiej reakcji banku i zamrożeniu kont przestępców udało się odzyskać niemal całą skradzioną kwotę. Złodzieje zdołali wypłacić jedynie 400 tys. dol. z ponad 10 mln wyprowadzonych z Citibanku.

Prowadzący sprawę agenci podkreślają, że było pierwsze tego typu włamanie, w trakcie którego bez użycia broni i wyłącznie przez internet przestępcom udało się ukraść tak dużą kwotę. Ten cyfrowy skok na bank zwrócił także uwagę osób zajmujących się cyberbezpieczeńśtwem na coraz to nowe formy przestępstw popełnianych w wirtualnym świecie.

Polscy hakerzy nie będą mieli łatwego życia! Dlaczego? Sprawdź TUTAJ.

Źródło: komputerswiat.pl

Fot. Pixabay.com