Beata Radke: poszła na religię… i przepadła.

Czarna kartka z kalendarza: 14 kwietnia. 14 kwietnia 1975 roku zaginęła 9-letnia Beata Radke z Poznania. Dziewczynka wyszła z domu na katechezę do pobliskiego kościoła. Do domu już nie wróciła. Od tamtej pory rodzice już jej nie zobaczyli. Jest chyba najdłużej w Polsce poszukiwanym dzieckiem.

To jedno z najgłośniejszych zaginięć dzieci w czasach PRL-u. Tamtego kwietniowego poranka dziewczynka poszła na lekcję religii. Doskonale znała niewielką salkę katechetyczną w obok kościoła parafialnego przy ulicy Pięknej bo chodziła tam co tydzień. Miała wrócić o 10. rano. Potem szła na zajęcia do szkoły, na drugą zmianę.

Z reguły odprowadzał ją ktoś z domowników. 14 kwietnia  – tak się nieszczęśliwie złożyło – matka była umówiona do lekarza, tata był w pracy, a starsza siostra rozchorowała się. Beatka poszła sama. I wszelki ślad po niej zaginął. NA religię nie dotarła, nie pojawiła się również w szkole. Zrozpaczeni rodzili powiadomili posterunek milicji.

Poszukiwania 9-latki prowadzono na olbrzymią skalę. Sprawdzano ogródki i pobliskie lasy, rozkopywano ziemię w miejscach, gdzie potencjalnie ukryto zwłoki. Śledczy brali pod uwagę różne wersje: uprowadzenie, nieszczęśliwy wypadek, zabójstwo. Żadnej nie udało się potwierdzić.

Beata Radke: nikt nic nie wie

 Jedna z wersji zakładała, że dziewczynka poszła na działkę do pobliskiego Baranowa, żeby zobaczyć się z ukochanym psem. Czworonóg przez zimę przebywał w ich domu; na wiosnę przewieziono go na działkę. Być może uległa wypadkowi, bo na trasie prowadzącej na działkę trwała ogromna budowa drogi. Zaangażowano helikopter, poszukiwano zwłok. Milicja natrafiła tylko na dwa groby żołnierzy niemieckich pochowanych tam w okresie wojennym. Beatki nie było.

Mimo ogromnego zaangażowania milicji (w tej sprawie wytypowano kilku podejrzanych, ale to były niewłaściwe tropy) sprawy nigdy nie wyjaśniono. Jasnowidz, z którym kontaktowali się rodzice dziewczynki stwierdził, że Beata żyje, choć jest daleko.

Beata Radke do dziś znajduje się w bazach osób poszukiwanych. I choć sprawa jej zaginięcia w ostatnich latach kilka razy powracała w mediach społecznościowych nie pojawił się żaden nowy trop.

Fot. itaka.pl