Berlin i jego niezwykła historia. Wspaniała książka!

Berlin – zwany miastem niemieckiego przeznaczenia – od wieków był w centrum najważniejszych wydarzeń nie tylko Niemiec, lecz także współczesnej Europy. Alexandra Richie, autorka bestsellerowej „Warszawy 1944”, z wielkim szacunkiem do ludzi i miasta przedstawia niezwykłą historie Berlina, którego pasjonujące, często bolesne dzieje wyzierają z każdego zaułka tego tajemniczego miasta.

Berlin XX wieku to jedna z najbardziej dotkniętych przez historię stolic świata. Podobnie jak Faust ma dwie dusze w jednym ciele, tak i Berlin jest jednocześnie okropny i zachwycający. To metropolia, której dzieje są tak pełne sprzeczności i tragiczne, jak tragiczne były dzieje ubiegłego wieku. Nie bez powodu nadaje jej się wszelkie możliwe określenia, poczynając od „symbolu niemieckiego losu” po „miasto XXI wieku”. Przede wszystkim jednak Berlin jest miejscem, w którym ani teraz, ani dawniej nie da się i nie dało uciec od historii.

Drugi tom monumentalnego dzieła „Berlin. Metropolia Fausta” koncentruje się na burzliwych losach Berlina w okresie przewrotów XX wieku: od dekadenckiej stolicy Republiki Weimarskiej, przez ponurą stolicę terroru, czyli faszystowską metropolię Hitlera i Goebbelsa, aż po upadek muru berlińskiego – bodaj najbardziej uosabiający koniec zimnej wojny obraz – który rozpoczyna nową erę w dziejach połączonej ponownie po latach zimnej wojny stolicy zjednoczonych Niemiec.

Alexandra Richie – historyczka specjalizująca się w Niemczech, Europie Środkowo-Wschodniej oraz problematyce obronności i bezpieczeństwa. Pracę doktorską napisała na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie wykładała później historię i filozofię polityczną. Jest autorką książek „Berlin. Metropolia Fausta” (t. 1, W.A.B.) która znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych książek roku według amerykańskiego „Publishers Weekly”, oraz „Warszawa 1944”, która zdobyła nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę non-fiction 2014 oraz Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną 2015. Wykłada historię i stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas.

Berlin. Metropolia Fausta. Tom II, Alexandra Richie – już w sprzedaży!