Bydgoszcz: sukces Archiwum X

W czerwcu 1999 roku w miejscowości Płocicz doszło do zbrodni, która poruszyła lokalną społeczność. Życie, w tragicznych okolicznościach, straciła 20-letnia dziewczyna, mieszkanka gminy Sępólno Krajeńskie. Policjancji z Archiwum X (Bydgoszcz) wyjaśnili okoliczności zbrodni.

W dniu 13 czerwca 1999r.  o godz. 22.00 do Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim zgłosił się ojciec młodej kobiety. Mężczyzna zawiadomił, że jego córka – Dorota, po zakończeniu pracy w barze  nad jeziorem Mochel, nie wróciła na noc do domu.

Kolejnego dnia, w zaroślach przy drodze nr 23 w miejscowości Płocicz, ujawniono zwłoki dziewczyny. Zaś w odległości 280 metrów od miejsca ich znalezienia  – rower, którym się wcześniej  poruszała wracając z pracy do domu.

Przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej oględziny ciała Doroty wykazały, że przyczyną jej śmierci było uduszenie przez nacisk na narządy szyi. Na ciele i odzieży Doroty nie ujawniono śladów pozostawionych przez sprawcę. Śladów takich nie znaleziono również na rowerze, którym się poruszała. Mimo przeprowadzonych wówczas badań mikroskopowych wyskrobin pobranych spod paznokci dziewczyny, nie ujawniono także śladów biologicznych nadających się do dalszych badań identyfikacyjnych.

W toku prowadzonego w latach 1999-2000,przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chojnicach,śledztwa przesłuchano kilkuset świadków. Sprawę nagłośniono w mediach, m.in. w programie „997”. Brak jednoznacznych dowodów nie pozwolił jednak prokuratorowi ówcześnie nadzorującemu śledztwo na przedstawienie konkretnej osobie zarzutu pozbawienia życia  dziewczyny i skierowanie do sądu aktu oskarżenia.

Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2000 r. śledztwo w sprawie zabójstwa Doroty umorzono wobec niewykrycia sprawcy.

Bydgoszcz: sprawca znany, ale zmarł

Po niemal 22 latach Bydgoszcz nie odpuściła. Do sprawy powrócili prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy i policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Ponownie przeanalizowali akta śledztwa. Zwrócili szczególną uwagę na osobę Alojzego P., tj. mężczyzny, którego widziano krytycznej nocy na zabawie nad jeziorem Mochel. W sprawie pojawił się także świadek, którego zeznania rzuciły nowe światło na przebieg zdarzeń, który doprowadził do śmierci dziewczyny.

Zabezpieczone jeszcze w 1999r. dowody i ślady poddano ponownej analizie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Rozwój nauk sądowych, w tym genetyki sądowej, pozwolił jeszcze raz poddać badaniu wyskrobiny spod paznokci pokrzywdzonej. Podczas ponownych, przeprowadzonych kilkukrotnie badań, biegłym udało się ujawnić  materiał genetyczny pochodzący z jednej linii męskiej, zaś jego profil okazał się być zgodny z profilem Alojzego P.            

Przeprowadzone czynności dowodowe doprowadziły do potwierdzenia, że sprawcą zabójstwa Doroty był wytypowany przez policjantów Alojzy P. Jednakże z uwagi na  śmierć mężczyzny – w grudniu 2020r., niemożliwe stało się przedstawienie mu zarzutu pozbawienia życia dziewczyny. A w konsekwencji – postawienie go w stan oskarżenia.

Postanowieniem z dnia 31 maja 2021r. śledztwo w sprawie zabójstwa Doroty K.  umorzono wobec ustalenia, że sprawca przestępstwa zmarł.

źródło: policja.pl

fot. pixabay.com