Bydgoszcz: tacy złodzieje to unikat!

Bydgoszcz: Międzynarodowa współpraca policjantów KWP w Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji w Żninie koordynowana przez Europol zakończyła się zatrzymaniem dwóch obywateli Białorusi. Mężczyźni są członkami grupy dokonującej włamań do bankomatów przy wykorzystaniu urządzenia black box, na terenie kilku krajów Europy, a także Polski. Straty, które wyrządzili sięgają miliona złotych. Obaj są już aresztowani.

Praca policjantów Wydziału Kryminalnego nad sprawą włamań do bankomatów trwa praktycznie cały czas. Uwagę ich zwróciło jedno z usiłowań włamania do bankomatu, do którego doszło w nocy z 11/12.06.2021 r. w Barcinie. Tam, jak wynika ze zgłoszenia, doszło do uszkodzenia obudowy bankomatu. Dastępnie do przecięcia kabli oraz podłączenia do niego urządzenia typu black box, za pośrednictwem którego przekazywane były komendy wypłaty gotówki. Ta nietypowa metoda, bezsprzecznie wymagająca wiedzy i umiejętności, wzbudziła zainteresowanie kryminalnych.

Informacje o ustaleniach policjantów trafiły między innymi do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania czyli Europolu, gdzie w siedzibie agencji w Hadze, doszło do spotkania z policjantami kilku innych państw. Ta międzynarodowa współpraca, koordynowana przez funkcjonariuszy Europolu, przyniosła efekty. Wymiana informacji, zgromadzonych przez policje z państw, które brały udział w spotkaniu, zaowocowała spersonalizowaniem członków grupy, ustaleniem jednego z samochodów, którym poruszali się przestępcy, a także ustaleniem metody i sposobu ich działania.

Bydgoszcz: zarzuty dla podejrzanych

W drugiej połowie lipca w Warszawie policjanci przy współpracy z Europolem, zatrzymali dwóch obywateli Białorusi. Mężczyźni przebywali wówczas w samochodzie bmw x5, na parkingu. Podczas przeszukań zabezpieczono odzież, narzędzia, telefony i laptopy, które mogły być wykorzystywane podczas włamań do bankomatów oraz pieniądze. 26 i 29-latek trafili do prokuratury w Szubinie, gdzie usłyszeli zarzut usiłowania włamania do bankomatu w Barcinie. Obu na wniosek prokuratora aresztowano na 3 miesiące.

Dalsza praca przy tej sprawie dopiero się zaczęła. Wymaga, jak mówią policjanci, międzynarodowej wymiany informacji. Dziś już wiemy, że aresztowani mogli dokonać przynajmniej 13 włamań do bankomatów z użyciem black boxa. Nie wszystkie zakończyły się kradzieżą pieniędzy. Śledczy szacują, że na terenie Polski i innych krajów Europy mogli w wyniku włamania do bankomatów uzyskać kwotę nie mniejszą niż 600 tys. złotych w Polsce oraz ok. 100 tys. euro w krajach Europy. Każdorazowo uszkadzali też bankomaty, gdzie koszty związane z ich naprawą wahają się od 16 do 40 tys. złotych.

Śledczy ustalają czy, a jeśli tak to gdzie, zatrzymani w Warszawie mężczyźni, dokonywali przestępstw i kto z nimi współpracował.

Źródło: policja.pl