Charlie Chaplin, bodaj największy komik w dziejach kina, zmarł w Boże Narodzenie 1977 roku. Kilka miesięcy po pogrzebie jego szczątki zniknęły z grobu. Złodzieje zażądali od rodziny okupu – 600 tysięcy dolarów. Czy wiecie, jak zakończyła się ta makabryczna historia?
Czy na świecie jest bodaj jedna osoba, która choć raz w życiu obejrzała film z jego udziałem, a jednocześnie nie ma pojęcia kim jest Charlie Chaplin? Jest to mało prawdopodobne. Ten genialny aktor, który zaczynał karierę u początków kina niemego i stał się sławny na całym świecie, wniósł tak ogromny wkład w rozwój kina, którego chyba do tej pory nikt nie był w stanie powtórzyć.
Młody Charlie rzadko chodził do szkoły i zarabiał gdzie tylko mógł – sprzedawał gazety, pracował w drukarni i był asystentem lekarza. W wieku 14 lat Chaplin dostał swoją pierwszą rolę w teatrze. Niepiśmienny nastolatek nie mógł przeczytać tekstu roli, ale nauczył się słów dzięki pomocy brata. Jego kariera kontynuowana była w programach rozrywkowych – od 16 roku życia grał na skrzypcach codziennie od 4 do 16 godzin.
Charlie Chaplin: grób z białego marmuru
Filmowa kariera Charlie Chaplina rozwinęła się w USA. , gdzie mieszkał przez 40 lat. Tam powstały wszystkie jego dzieła. Kiedy na początku lat 50. ubiegłego wieku w USA rozpoczęło się polowanie na komunistów, na czarnej liście lidera tejże krucjaty, senatora Mc Carthego znalazł się także Charcie Chaplin, którego oskarżono o lewicowe poglądy.
Aktor poczuł się upokorzony i w 1953 r. na stałe wyjechał z USA i z rodziną zamieszkał w szwajcarskim mieście Vevey, a właściwie w położonej obok miasta niewielkiej wiosce Corsier-sur-Vevey. Neoklasycystyczna willa “Manoir de Ban” była domem dla Chaplina i jego licznej rodziny do jego śmierci. Od 2016 roku działa tu muzeum. Można tam zobaczyć m.in. charakterystyczny melonik i laseczkę, czarno-białe fotosy z filmów, a także replikę studia filmowego, w którym odtworzono sceny z kilku najbardziej znanych dzieł Chaplina.
Chaplin tutaj zmarł 25 grudnia 1977r roku, w wieku 88 lat. Pochowano go na małym, otoczonym niskim kamiennym murem cmentarzu z widokiem na Jezioro Genewskie.
Spoczął w grobie z białego marmuru, pod tabliczką z imieniem, nazwiskiem i datą początku i końca. Pogrzeb był transmitowanym przez wiele światowych stacji telewizyjnych i wzięło w nim udział wielu ówczesnych wielkich tego świata. Wielki artysta przeszedł do historii. Jego doczesne szczątki nie zaznały jednak spokoju.
2 marca 1978 roku, w Szwajcarii, skradziono trumnę ze zwłokami Charliego Chaplina. Do barbarzyńskiego czynu doszło zaledwie dwa miesiące po śmierci wielkiego aktora. Wiadomość lotem błyskawicy obiegła cały świat. Rozpoczęło się gigantyczne śledztwo, w które został zaangażowany nawet Interpol. Szacowano, że ciała artysty szukało dwa tysiące policjantów. To był początek jednego z najbardziej spektakularnych poszukiwań ciała w historii.
Motyw nieznany
Na początku przesłuchano mieszkańców wioski. Jeden z nich przypomniał sobie, że feralnej nocy słyszał na cmentarzu odgłosy przypominające uderzenia kilofem. Szczegółowe oględziny miejsca doprowadziły do ujawnienia śladów samochodu, ale trop rychło się urywał.
Nieznany był motyw działania sprawców. Według jednej z wersji zwłoki aktora zostały skradzione przez grupę wielbicieli, którzy chcieli mieć je na wyłączność jako relikwię. Taki – makabrycznie pojmowany – stalking po śmierci!
Według innej, porwać je mieli angielscy fani, którzy przewieźli je do Anglii i tam je pochowali, w ten sposób realizując rzekomą ostatnią wolę aktora, który wyraził chęć spoczynku w ojczyźnie.
Jeszcze inni przekonywali, że kradzieży ciała dopuścili się fanatyczni naziści, którzy w ten sposób chcieli zemścić się za ośmieszenie Hitlera w filmie „Dyktator”. Pojawiły się też spekulacje, według których wykradzenia ciała miała dopuścić się jakaś lewicowa organizacja.
Porywacze chcą wielkich pieniędzy
Prawda okazała się banalna. Któregoś dnia do żony Chaplina odezwali się porywacze, którzy zażądali sześciuset tysięcy dolarów okupu za zwrot ciała. Negocjacje trwały kilkanaście tygodni. Policja cały czas podsłuchiwała telefon w domu Chaplinów oraz obserwowała ponad kilkaset budek telefonicznych w regionie.
To wystarczyło, by wpaść na trop porywaczy, którymi okazali się Polak 24-letni Roman W. i jego bułgarski wspólnik Gantscho G. Porywaczy aresztowano 17 maja 1978 roku i jeszcze tego samego dnia wskazali policjantom miejsce, gdzie zakopali trumnę z ciałem Charliego Chaplina – na polu kukurydzy, niespełna dwa kilometry od domu Chaplinów.
Pół roku później porywaczy skazano za zbezczeszczenie zwłok oraz próbę wymuszenia. Przed sądem wyjaśniali, że wykradli trumnę z ciałem sławnego aktora, gdyż liczyli, że okup rozwiąże ich problemy finansowe. Polaka, który był inspiratorem i mózgiem operacji, skazano na cztery i pół roku ciężkich robót. Natomiast Bułgarowi, który był opóźniony w rozwoju i – jak wnioskowała obrona – miał zaburzone postrzeganie dobra i zła, wymierzono karę osiemnastu miesięcy w zawieszeniu. W trakcie procesu Roman W. przyznał, że na pomysł wykradzenia trumny wpadł po przeczytaniu artykułu prasowego opisującego podobne zdarzenie we Włoszech. Obaj wyrazili szczerą skruchę. Wysłali nawet list do wdowy po komiku, z przeprosinami, które przyjęła.
Zwłoki Charliego Chaplina pochowano ponownie na cmentarzu w Corsier-sur-Vevey, tylko w lepiej zabezpieczonym przed kradzieżą grobie. Trumnę ze szczątkami słynnego komika przykrywa obecnie betonowy blok o grubości ponad półtora metra.
Charlie Chaplin: a to ciekawe!
- Miał 165 cm wzrostu, ważył 60 kg.
- Był milionerem, a mimo to Chaplin przez długi czas mieszkał w trzeciorzędnym pokoju hotelowym. W starej walizce trzymał też przez wiele miesięcy paragony ze studia.
- Chaplin był leworęczny, a nawet lewą ręką grał na skrzypcach.
- Chaplin podjął pracę w teatrze w wieku 14 lat – zanim zaczął czytać.
- W 1917 roku Charlie Chaplin stał się najdroższym aktorem tamtych czasów, podpisując kontrakt na 1 milion dolarów z First National.
- Ulubionym sportem Chaplina był boks, a jego ulubionym tańcem było tango. W filmie „City Lights” „połączył” walkę na ringu z tangiem.
- Chaplin sprzedał wszystkie swoje udziały w 1928 roku na podstawie danych o bezrobociu – przed Wielkim Kryzysem.
- Podczas II wojny światowej „Komitet Pomocy Rosji w wojnie” zaprosił Chaplina do zabrania głosu na wiecu. Chaplin rozpoczął przemówienie przemówieniem „Towarzysze!” i wezwał do jak najszybszego otwarcia drugiego frontu. Po tym przemówieniu (ze względu na słowo „towarzysze”) Chaplina uznano za komunistę.
- Podczas kręcenia „Wielki Dyktator” , Chaplin został ostrzeżony, że film będzie miał kłopoty z cenzurą. Chaplina poproszono o zaprzestanie produkcji filmu, zapewniając, że nigdy nie zostanie pokazany ani w Anglii, ani w Stanach Zjednoczonych, aby nie zaszkodzić neutralnym relacjom między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami. Po ataku Niemiec na ZSRR presja „z góry” ustała, ale zaczęły napływać listy od publiczności z groźbami. W niektórych zagrozili, że rzucą bomby gazowe i strzelą w ekrany kin, które zaczną pokazywać Dyktatora.
- Podczas kręcenia filmów Chaplina zdarzył się tylko jeden wypadek. Sam Chaplin został kontuzjowany na planie Silent Street.
- Ulubionym komikiem Chaplina w ostatnich latach jego życia był Brytyjczyk Benny Hill. Kiedy Hill odwiedził rodzinę Chaplinów w 1991 roku, pokazano mu dużą kolekcję filmów Benny’ego Hilla, które Chaplin zebrał.
- Chaplin został uznany za # 79 wśród „Stu największych gwiazd wszechczasów” przez Empire Magazine (Wielka Brytania).