Czerwona nota Interpolu. Tym listem gończym poszukiwani są najgroźniejsi przestępcy. Na stronie internetowej Interpolu, czyli międzynarodowej organizacji, pomagającej organom ścigania w walce z przestępczością pojawiło się zdjęcie Grzegorza Borysa. Mężczyznę podejrzawa się o zabójstwo 6-letniego syna.
Interpol jest międzynarodową organizacją policji, która pomaga organom ścigania w walce z przestępczością w około 200 krajach na świecie. Sekretariat generalny we francuskim Lyonie pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zapewnia tym samym stały kontakt z każdym krajem członkowskim, by pomóc lub informować na temat dochodzeń transgranicznych.
Czerwona nota jest informacją dla organów ścigania na całym świecie o konieczności zlokalizowania i tymczasowego aresztowania poszukiwanej osoby. Ogłoszenie czerwonej noty stanowi wzmocnienie poszukiwań krajowych prowadzonych w celu zatrzymania i ekstradycji.
Ciekawostką jest, że od momentu powstania Interpolu polska policja była obecna w międzynarodowych strukturach. W 1952 roku z powodów politycznych zerwała z nim kontakt (choć formalnie z organizacji nie wystąpiła). Polskę przyjęto ponownie do Interpolu w 1990 roku.
Czerwona nota Interpolu: po co i dla kogo?
Interpol wśród wielu swoich działań ma wydawanie not (listów gończych) dla zbiegów poszukiwanych na całym świecie. Po co? W celu ścigania lub odsiedzenia kary. Jest sześć kategorii listów gończych. Każdy oznaczony innym kolorem. Przestępcy poszukiwani celem aresztowania i ekstradycji trafiają na czerwoną listę.
Zielona lista zawiera ostrzeżenia o osobach, które popełniły przestępstwa. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogą popełnić takie same przestępstwa w innym kraju. Pomarańczowa lista to zbiór informacji o osobach, które mogą posiadać ukrytą broń lub materiały wybuchowe oraz inne niebezpieczne przedmioty.
Czy są czerwone noty? To prośba do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe aresztowanie osoby w oczekiwaniu na ekstradycję, przekazanie lub podobne działania prawne.
Może ich gdzieś widziałeś?!
Czerwona nota Interpolu. Tym listem gończym poszukiwanych jest łącznie blisko 40 Polaków. Oto najbardziej znane nazwiska:
Jacek Jaworek – poszukiwany od lipca 2021 r. za zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka. Do tragedii doszło we wsi Borowce koło Częstochowy.
– Jan Kornas – Na liście Polaków, za którymi wystawiono listy gończe, jest poszukiwany od ponad ćwierć wieku mieszkaniec Gogolina. Mężczyznę podejrzewa się o brutalne zabójstwo żony. Jan Kornas ma 1,64 m wzrostu, niebieskie oczy i blond włosy.
– Mariusz Przysiuda – poszukiwany za udział w obrocie znaczącymi ilościami substancji psychotropowej i nabycie wewnątrzwspólnotowe znacznych ilości środków odurzających. Ma 52 lata.
– Paweł Burchart – Jest poszukiwany za oszustwo i fałszerstwo, które doprowadziło do niekorzystnego dysponowania kwotą 473 tys. 360 zł na szkodę “Enerfin” Sp. z oo w Zielonej Górze.
– Dawid Mirkowski – 25-latek poszukiwany za morderstwo. Do zabójstwa 29-latka doszło na Nowym Świecie nad ranem 8 maja 2022 r. Z sekcji zwłok wynikało, że mężczyzna zmarł wskutek trzykrotnego ugodzenia ostrym narzędziem w klatkę piersiową.
– Kamil Żyła – poszukiwany za zabójstwo. Chodzi o morderstwo dziennikarza TVN w Parku Śląskim w Chorzowie. Zamordowano go w jego samochodzie w marcu 2022 r.
– Rafał Pacyna – ścigany za podwójne zabójstwo, do którego doszło w Będzinie (Śląskie) na początku 2006 r. Po zbrodni mężczyzna miał podpalić kamienicę, w której mieszkały ofiary. W 2019 r. został skazany na dożywocie, od tego czasu się ukrywa.
– Krzysztof Pomorski -mJest poszukiwany za rozpowszechnianie pornografii dziecięcej. Może być zamieszany w jedną z największych afer pedofilskich. Podczas rozmów w sieci z policyjnym prowokatorem, pisał, że gwałcił i zabijał małe dziewczynki.