Daktyloskopia: 5 faktów, które musisz wiedzieć

Daktyloskopia to nazwa powstała z połączenia dwóch greckich wyrazów: – daktylos – palec i- scopein – oglądać. Daktyloskopia to sposób identyfikowania człowieka na podstawie pozostawionych przez niego śladów linii papilarnych palców rąk. linie papilarne są niezmienne u człowieka przez całe jego życie.

Kryminalistyka bada również inne również inne ślady:

– chajroskopia – badanie śladów dłoni,

– podoskopia – badanie odciskó stóp,

– chejloskopia – badanie śladów warg.

Odciski linii papilarnych dłoni są indywidualne i stanowią ważki dowód w sprawach sądowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia identycznego śladu linii papilarnych u drugiego człowieka szacuje się na 1:64 miliardów.

Typy linii papilarnych

  1. Wyróżniamy 3 główne typy linii papilarnych:

łukowe – jedynie 5% osób na całym świecie posiada taki układ, uznaje się go więc za najrzadziej występujący. Jego cechą charakterystyczną jest brak rdzeni, linii czy tzw. delt. Z kolei ich brak rekompensuje obecność łuków zwykłych i namiotowych;

pętlicowe – najpopularniejszy układ, dotyczący nawet do 70% populacji całego świata. W odbiciu zauważamy przynajmniej jeden rdzeń oraz deltę. Linie papilarne pętlicowe dzieli się na trzy rodzaje: łokciowe, promieniowe oraz centralne;

wirowe – w odróżnieniu od układu łukowego, okółki posiadają rdzeń i dwie delty. Taki układ dotyczy 25-30% populacji całego świata.

Daktyloskopia: przełomowe fakty

2. Pierwszym państwem, w którym odciski palców oficjalnie zaczęto używać do identyfikacji, była Argentyna. W roku 1892 policjant Juan Vucetich dzięki krwawemu śladowi palca zidentyfikował zabójczynię dwojga dzieci, mimo że dla zmylenia organów ścigania kobieta upozorowała napad na siebie, podcinając sobie nożem gardło.

3. W Europie po raz pierwszy skazano człowieka na podstawie odcisków palców w 1902 roku w Anglii. Włamywacz zostawił ślady linii papilarnych na świeżo pomalowanym parapecie okna obrabowanego mieszkania. Porównano je z odciskami zarejestrowanymi w istniejącej od roku kartotece daktyloskopijnej stworzonej w Scotland Yardzie przez Edwarda Henrego. Włamywacz został skazany na 7 lat więzienia.

4. W USA po raz pierwszy uznano odciski palców za dowód rzeczowy w roku 1911, w sądzie kryminalnym w stanie Illinois. Dzięki śladom daktyloskopijnym podejrzany o zabójstwo Thomas Jennings został uznany za winnego i skazany na śmierć przez powieszenie.

5. Od ponad stu lat we wszystkich rozwiniętych państwach świata funkcjonują policyjne bazy danych daktyloskopijnych. W Polsce takie zbiory są prowadzone przez Centralną Registraturę Daktyloskopijną – jednostkę organizacyjną Zakładu Daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Jej istnienie umożliwia praktyczną realizację jednego z zasadniczych zadań, przed jakimi stoi kryminalistyka, czyli identyfikację sprawców przestępstw, osób o nieustalonej tożsamości oraz N.N. zwłok. 

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w miesięczniku „Detektyw” i kwartalniku „Detektyw Wydanie Specjalne”. Zapraszamy do naszego esklepu TUTAJ