Danuta Orzechowska: matka zamordowana przez córkę

Czarna kartka z kalendarza: 20 lutego. W środę, 20 lutego 1980 roku, o godzinie  10. rano,  w jeziorku Czerniakowskim w Warszawie, znaleziono odciętą głową Danuty Orzechowskiej. Była ukryta w kuchennym garnku, który ktoś owinął gazetą, związał sznurkiem i wrzucił do wody. Głowa została odcięta od tułowia na wysokości szóstego kręgu szyjnego. Miała na sobie liczne rany podłużne, sięgające w głąb mózgu, zadane siekierą lub tasakiem.

Pozostałe fragmenty jej ciała kilka dni później ujawniono w skrytce bagażowej na Dworcu Centralnym PKP. Uwagę obsługi dworca zwrócił wyjątkowo brzydki zapach wydobywający się z szafki. Po otwarciu drzwiczek dokonano makabrycznej odkrycia. W walizce i torbie podróżnej umieszczono rozkawałkowane zwłoki kobiety. Na walizce leżała wiązanka świeżych kwiatów w papierze: tulipan, żonkil, frezja.

Danuta Orzechowska była długoletnim pracownikiem Telewizji Polskiej.  Pracowała na stanowisku montażystki i inspektowa programów telewizyjnych. Poprzedniego dnia jej były mąż i koleżanka z pracy zgłosili zaginięcie kobiety.

Danuta Orzechowska: zabrakło miłości i empatii

Do zabójstwa przyznała się córka denatki – 18-letnia Katarzyna. Jedna z sąsiadek widziała ją, jak w dniu zaginięcia schodziła po schodach z dużą, ciężką walizką. Dziewczyna początkowo wypierała się tego faktu. Kiedy jednak w mieszkaniu ujawniono ślady krwi opowiedziała o zbrodni.

Stosunki z matką były fatalne. Brakowało miłości i wzajemnego zrozumienia. W  domu coraz częściej dochodziło do awantur.  W czasie jednej z nich matka miała wykrzyczeć córce, że stanęła na drodze do kariery. Tragicznego wieczora młoda Orzechowska działała jak w afekcie. Zobaczyła siekierę w szafce kuchennej, wzięła ją do ręki i zaczęła zadawać ciosy. Potem rozkawałkowała zwłoki i rozwiozła po Warszawie.

25 września 1980 roku zapadł wyrok. Córka Katarzyny Orzechowskiej została skazana na 8 lat pozbawienia wolności. Sąd wziął pod uwagę trudne relacje panujące między matką i córką. Skazana próbowała popełnić w więzieniu samobójstwo; udało się ją uratować. Za kratkami spędziła 5 lat.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w miesięczniku „Detektyw” i kwartalniku „Detektyw Wydanie Specjalne”. Zapraszamy do naszego esklepu TUTAJ

Fot. pixabay.com