Etan Patz: zaginionego chłopca poznała cała Ameryka

Etan Patz gdy zniknął, jego zdjęcie było wszędzie, nawet na kartonach z mlekiem. 6-latek swego czasu był chyba najlepiej znanym zaginionym dzieckiem Ameryki. I choć po latach ustalono jego zabójcę to jednak ciała chłopca nigdy nie odnaleziono.

Etan Patz 25 maja 1979 roku miał pierwszy raz pójść do szkoły. Wyszedł z domu, ale na zajęcia nie dotarł.  Tak zaczyna się bodaj najgłośniejsza sprawa zaginięcia dziecka w Stanach Zjednoczonych. Etan był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem. Pomimo że morderca chłopca odsiaduje wyrok, ciała zamordowanego nigdy nie znaleziono.

Chłopiec zaginął na jednej z nowojorskich ulic w dniu, kiedy po raz pierwszy szedł do szkoły. Miał dojść na przystanek charakterystycznego żółtego school-busa. Do przejścia miał zaledwie kilkast metrów. Chłopiec ubrany w niebieską marynarkę, dżinsy i trampki z fluorescencyjnymi paskami.

Przed godziną 8. rano wyszedł na przystanek. Gdy po skończonych lekcjach chłopiec nie wrócił do domu, rodzice zaczęli się martwić. Okazało się, że Etan nigdy nie dojechał do szkoły.

Etan Patz stał się symbolem zaginionych

Zaginięciem Etana żyły całe Stany Zjednoczone. Pierwszy raz poszukiwania zaginionego dziecka przeprowadzono na taką skalę. To właśnie twarz 6-latka jako pierwsza pojawiła się na kartonach z mlekiem – z nadzieją, że ktoś rozpozna chłopca i dostarczy dowody, które pomogą w rozwikłaniu zagadki.

W czasach bez mediów społecznościowych był to najlepszy sposób, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. I tak zdjęcia zaginionych dzieci pojawiały się na opakowaniach przez kilka lat. Z czasem drukowane były także między innymi na torbach spożywczych, biletach autobusowych, książkach telefonicznych. Zaniechano tego, gdy psychologowie zaalarmowali, że te buzie poszukiwanych najmłodszych, na przykład na pudełku płatków śniadaniowych, szkodzą ludziom, bo wprowadzają element strachu do ich życia codziennego.

To była pierwsza taka akcja za oceanem. Nic to jednak nie pomogło. W 2001 roku Etan Patz został oficjalnie uznany za zmarłego.

Zaginięcie chłopca wywołało falę paniki w Stanach Zjednoczonych. Rodzice nie chcieli wypuszczać swoich pociech z domu.

Narodowy Dzień Dzieci Zaginionych

Zdjęcie Etana, zrobione przez ojca – zawodowego fotografa, zwróciło uwagę mediów i stało się symbolem ruchu społecznego, który podjął temat zaginionych dzieci. W efekcie ich działań w 1983 roku prezydent USA Ronald Reagan ogłosił 25 maja Narodowym Dniem Zaginionych Dzieci.

Dramatyczne apele rodziny o jakiekolwiek informacje dotyczące ich syna pojawiły się na kartonach mleka w całym kraju. To była pierwsza tego typu inicjatywa. W 2001 roku Etan został oficjalnie uznany za zmarłego. Zaginięcie chłopca wywołało falę paniki w Stanach Zjednoczonych. Rodzice nie chcieli wypuszczać swoich pociech z domu.

Przez wiele lat jednym z głównych podejrzanych w sprawie zaginięcia Etana był pedofil Jose Ramos. Policja przypuszczała, że mężczyzna mógł zamordować chłopca.

Etan Patz: Co zrobiłeś z moim małym chłopcem?”

Ramos, który odsiadywał karę 20 lat więzienia za molestowanie ośmioletniego chłopca, zaprzeczał, że miał jakikolwiek związek ze śmiercią Etana. Ojciec sześciolatka, rokrocznie w dniu urodzin syna i rocznicę jego zaginięcia, wysyła Ramosowi kopię zdjęcia swojego dziecka. Na odwrocie umieszcza napis: “Co zrobiłeś z moim małym chłopcem?”

Dopiero wiele lat później ta zagadkowa sprawa została rozwikłana. Okazało się, że niejaki Pedro Hernandez, 18-latek, który pracował w sklepie spożywczym niedaleko domu Etana na Manhattanie, zwabił chłopca do piwnicy sklepu, obiecując mu napój. Następnie udusił go, a ciało wyrzucił do śmietnika.

Śledczy nie do końca wierzą też “zbrodniarzowi”. W historii USA już nie jeden raz ludzie przyznawali się do popełnienia sławnych zbrodni tylko po to, by przez chwilę zaistnieć w mediach. Dowodem mogłoby być ciało chłopca. Ale go nie ma i dlatego sprawa wciąż pozostaje nie wyjaśniona.

W 2015 roku ława przysięgłych nie osiągnęła jednomyślności w uznaniu go winnym porwania i zamordowania chłopca. Dwa lata później, w powtórnym procesie, po dziewięciu dniach obrad, osiągnęła w tej sprawie konsensus.

14 lutego 2017 roku ława przysięgłych uznała go za winnego morderstwa, w wyniku czego został skazany na 25 lat pozbawienia wolności.

Stan Patz, ojciec Etana, który z zawodu jest fotografem i doprowadził do umieszczenia zdjęć zaginionego syna na kartonach mleka (od tamtego czasu stało się to przyjętą praktyką w przypadku zaginięć dzieci), podziękował ławie przysięgłych. “Rodzina Patzów długo oczekiwała, ale wreszcie w sprawie naszego wspaniałego synka Etana sprawiedliwości stało się zadość” – oświadczył.

Ojciec zamordowanego chłopca przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że od dłuższego czasu podejrzewał Pedro Hernandeza. Ten już w 2012 roku przyznał policji, że zamordował Etana, ale później odwołał zeznania.

Zaginięcie dziecka. Co robić?

Historia Etana stała się również przestrogą dla rodziców, którzy zaczęli dużo bardziej zwracać uwagę na to, co dzieje się z ich dziećmi.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji przed kilku laty przygotowało krótki poradnik, jak postępować, gdy zaginie dziecko. Zawiera on pięć podstawowych kroków, które trzeba podjąć jak najszybciej po zaginięciu. Nie straciły one nic na aktualności.

1. Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.

2. Sprawdź, czy twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.

3. W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).

4. Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.

5. W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu twojej pociechy.

Źródło: magazyndetektyw.pl, tvn24.pl, gazeta.pl

Na zdjęciu: Fotografia zrobiona przez ojca Etana 16 września 1978 roku. Stanley K. Patz/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)