Facebook się zmienia, detektywonline.pl NIE!

Meta ogłosiła we wtorek szeroko zakrojone zmiany w sposobie moderowania treści, które zostaną wprowadzone w nadchodzących miesiącach — podaje CNN.

Wśród zmian będzie rezygnacja z profesjonalnego fact checkingu. Firma po cichu zaktualizowała również swoją politykę dotyczącą nienawistnych zachowań, dodając nowe rodzaje treści, które użytkownicy mogą publikować na platformie.

Facebook się zmienia i  wprowadza duże zmiany w swojej polityce

Użytkownicy mogą teraz na przykład nazywać kobiety „przedmiotami gospodarstwa domowego”, odnosić się do nich jak do własności, a osoby transpłciowe lub niebinarne określać jako „to”. Wszystko dlatego, że z polityki platformy, do której należy m.in. Facebook, Instagram czy Whatsapp, wykreślono całą sekcję zakazującą tego typu wypowiedzi. W nowej polityce można przeczytać, że Meta zezwoli na „zarzuty choroby psychicznej lub nienormalności. To wszystko w oparciu o tożsamość płciową lub orientację seksualną, biorąc pod uwagę polityczny i religijny dyskurs na temat transpłciowości i homoseksualności” — przytacza CNN.

Meta zasugerowała w swoim ogłoszeniu o zmianach w polityce moderowania treści we wtorek rano, że pozbędzie się ograniczeń dotyczących niektórych tematów, takich jak imigracja i tożsamość płciowa. Zaktualizowana polityka pokazuje jednak, jak szybko Meta zmierza do realizacji wizji CEO Marka Zuckerberga dotyczącej „wolności słowa” — stwierdza CNN.

Facebook: jak to się zaczęło?

Jak powstał Facebook i jak to się wszystko zaczęło? Dokładnie 4 lutego 2004 na Harvardzie. Mark Zuckerberg stworzył małą, statyczną stronę internetową przeznaczoną wyłącznie dla uczniów uczelni. Pierwotna nazwa Facebooka brzmiała Facemash. Serwis ten zbierał zdjęcia twarzy mieszkańców akademika, umieszczał je obok siebie w parach i proponował głosowanie na bardziej atrakcyjną osobę. Facemash nie przetrwał długo. Władze uczelni kazały natychmiast wyłączyć witrynę a Zuckerberga oskarżyła o naruszenie regulaminu uczelni, praw autorskich i prywatności studentów.

Twórca portalu nie dał jednak za wygraną i już w kolejnym semestrze stworzył nowy serwis, którego nazwa brzmiała TheFacebook. Na początku na TheFacebook.com mogli rejestrować się tylko studenci Harvardu. Zuckerberg w ciągu doby uzyskał 15 tysięcy użytkowników. Po 2 tygodniach w serwisie zarejestrowała się ponad połowa studentów college.

 Zuckerberg i współzałożyciele: Dustin Moskovitz, Chris Hughes i Eduardo Saverin zdawali sobie sprawę z tego, że portal ma potencjał dlatego postanowili zmienić nazwę na Facebook, rozszerzyć zasięg serwisu o kolejne uczelnie, aby już w grudniu 2004 zdobyć pierwszy milion użytkowników. W marcu 2008 roku Zuckerberg, znajduje się na 785. miejscu rankingu Forbesa zestawiającego najbogatszych ludzi świata. Został najmłodszym miliarderem.

Źródło: PAP, onet.pl,