Galeria New Form to wielkie oszustwo?

Galeria New Form była wielkim oszustwem? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dopóki nie zapadanie wyrok sądowy… ale poszkodowani oceniają swoje setkach na setki milionów złotych. Twórcy Galerii od dwóch lat byli nieuchwytni dla organów ścigania. Wreszcie dopadli ich „łowcy głów”…

Wspólne działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i Policji pozwoliły na zatrzymanie Joanny S. i Mikaela S., podejrzanych o oszustwo na wielką skalę przy prowadzeniu fikcyjnego obrotu dziełami sztuki. Zatrzymania dokonała Policja hiszpańska 20 października 2021 r. Śledztwo dotyczy fikcyjnego obrotu artefaktami i funkcjonowania tzw. piramidy finansowej stworzonej wokół Galleri New Form. Organizatorzy oszustwa przebywali na terenie Hiszpanii, gdzie ukrywali się co najmniej od 2019 r.

Joanna S. i Mikael S. poszukiwani byli listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu. Szeroko zakrojone działania ABW, nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz Komendy Głównej Policji pozwoliły na ustalenie aktualnego miejsca pobytu poszukiwanych.

Wymiana informacji między służbami na temat poszukiwanych prowadzono poprzez sieć współpracy policyjnej ENFAST. Organizacja zajmuje się lokalizowaniem najbardziej poszukiwanych przestępców Europy. Niezbędne informacje dotyczące prowadzonego śledztwa przekazywano zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wymiana informacji prowadzono m.in. ze Szwecją, Hiszpanią i Portugalią.

Galeria New Form: kulisy śledztwa

Materiał zgromadzony w tym śledztwie wskazuje, że zatrzymani Joanna S. i Mikael S. stworzyli przedsięwzięcie polegające na inwestycjach w dzieła sztuki. Proceder, polegał na pozyskiwaniu od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Klientom przekazywano informację, że środki zainwestują w dzieła sztuki.

Jak wykazało śledztwo, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych artefaktach. Znaczna część inwestorów nie odzyskała środków, które zainwestowali w przedsięwzięcie. Ich straty szacuje się na około miliard złotych. W sumie, w okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r., zatrzymani skłonili do zawarcia niekorzystnych umów około 2 tys. osób.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Aktualnie oboje zatrzymani oczekują w hiszpańskim areszcie na ekstradycję do Polski.

Więcej o Galerii New Form pisaliśmy TUTAJ.

Źródło i zdjęcia: policja.pl