Gorzów Wlkp. Producenci marihuany za kratkami

Gorzów Wlkp. Przed sądem okręgowym zapadł  wyrok wobec 10 osób. Prokurator zarzucał im kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej uprawy znacznych ilości konopi innych niż włókniste. Ponadto zarzuty obejmowały wytwarzanie znacznej ilości marihuany, a także uczestnictwie w obrocie znaczną ilością narkotyków.

Plantacje ujawniono w miejscowości Bienice – woj. zachodniopomorskie, miejscowości Gołdap – woj. warmińsko-mazurskie oraz miejscowości Dąbroszyn – woj. lubuskie. Grupa działała w okresie od czerwca 2017 roku do stycznia 2019 roku.

Kierujący grupą skazany na 9 lat pozbawienia wolności

Oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz przestępstwa wbrew ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii Tien Manh N. (obywatel Wietnamu) został skazany na karę łączną 9 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 800 stawek dziennych po 100 złotych (800 tys. złotych), nawiązkę 20 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 870 tysięcy złotych.

Gorzów Wlkp. Kary pozbawienia wolności i wysokie grzywny

Pięć osób, którym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa narkotykowe, zostało skazanych na kary łączne pozbawienia wolności w wymiarze od 4 do 6 lat.

Piotr S. usłyszał wyrok 6 lat. Tomasz S., Trung Thanh N. (obywatel Wietnamu), Tomasz B. oraz Piotr H. spędzą za kratkami po po 4 lata. Ponadto Piotrowi S. sąd wymierzył: grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych po 100 złotych (500 tysięcy złotych), nawiązkę 15 tysięcy złotych na cel zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 68,5 tysięcy złotych.

Tomaszowi S. sąd wymierzył grzywnę w wysokości 300 tys. zł oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa 5 tys. złotych.

Trung Thanh N. został skazany na grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych). Tomaszowi B. sąd wymierzył grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych). Dodatkowo orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. złotych.

Piotrowi H. sąd wymierzył grzywnę w wymiarze 300 stawek dziennych po 100 złotych (300 tysięcy złotych) oraz orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej w kwocie 25 tysięcy złotych.

Pozostałe 4 osoby zostały skazane na kary pozbawienia wolności, w tym Przemysław S. na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Zbigniew W., Marek Z. oraz Sy Tinh V. (obywatel Wietnamu) na kary po 3 lata i 1 miesiącu pozbawienia wolności.

Zlikwidowane plantacje

Śledztwo koncentrowało się na plantacjach konopi innych niż włókniste znajdujące się na terenie województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Ujawniono i zatrzymano pracujących tam „plantatorów”.

W toku postępowania ustalono, że ze zlikwidowanych upraw uzyskano marihuanę w ilości nie mniejszej niż 137 kilogramów. Przyjmując średnią cenę hurtową kilograma marihuany jako 14000 złotych wartość uzyskanych narkotyków w hurcie wynosiła prawie 2 miliony złotych. Konopie uprawiano w specjalnie do tego celu wyposażonych pomieszczeniach posiadających odpowiednią instalację oświetleniową i wentylacyjną.

źródło: pk.gov.pl

fot. pixabay.com