Gruszewnia: podwójna zbrodnia i nadzabijanie

Gruszewnia. Niewielka wieś w województwie śląskim. Kilkanaście miesięcy temu doszło tutaj do podwójnej zbrodni. Ofiarą padły 70-letnia kobieta i jej córka. Sprawcą okazał się sąsiad 43-letni Rafał O.  Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

– Zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”) – wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej. Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary.

Gruszewnia: zapis zbrodni

7 sierpnia 2022 roku Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni. To wtedy mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie Rafał O. pobił także do nieprzytomności 70-letnią matkę kobiety. Potem sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin.

Kiedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją, zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Mężczyzna zabrał ze sobą nóż, będący narzędziem zbrodni i wyrzucił w pobliżu miejsca zdarzenia. 8 sierpnia Radał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował.

Zwłoki 70-letniej kobiety i jej 48-letniej córki zostały ujawnione 9 sierpnia 2022 roku w domu, w którym wspólnie zamieszkiwały. Już w trakcie oględzin na ciałach kobiet stwierdzono liczne obrażenia m.in. w postaci ran kłutych.

– Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Ponadto do śmierci pokrzywdzonych przyczyniły się liczne rany kłute, które skutkowały utratą krwi.

Overkill

Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury. W trakcie dalszego postępowania zabezpieczono zapis monitoringu. Widać na nim, że w nocy 7 na 8 sierpnia 2022 roku nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny O.

– W związku z tym uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letniego Rafała O. W wyniku przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że DNA Rafała O. znajdowało się na szklance, która została zabezpieczona na miejscu zdarzenia – dodaje prokurator Ozimek.

Gruszewnia: dlaczego zabił?

Motywy zbrodni były bardzo zagadkowe. Mężczyzna  miał rodzinę, był dobrze sytuowany, wcześniej nie wchodził w konflikt z prawem. Z zawodu był stolarzem. W toku śledztwa ustalono, że Rafał O. w nocy z 7 na 8 sierpnia ub. roku był w domu obu kobiet. Razem spożywali alkohol. To właśnie szklanka z jego DNA pozostawiona na stole zdradziła, że był tam obecny. Podczas imprezy doszło do awantury, niestety nie wiadomo co było jej powodem, bo podejrzany nie wyjaśnił tego.

Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynikało także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. nadzabijanie (overkill). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary. Jak wskazują kryminolodzy, często są to przypadki, w których tłem zabójstwa jest np. zawód miłosny czy jakiś narastający konflikt i w grę wchodzą silne emocje. Na okrucieństwo sprawców zabójstw wpływa też ich stan psychiczny, emocjonalny, motyw zabójstwa, spożycie alkoholu lub innych używek przed czynem. Tu – jak się okazało – sprawca i ofiary znali się, mieszkali po sąsiedzku.

Podejrzany ma głos

Rafał O. powrócił z Niemiec 29 września 2022 roku i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dwóch kobiet w miejscowości Gruszewnia. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa i złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień. Nóż, który był narzędziem zbrodni został ujawniony w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego.

Sąd Rejonowy w Częstochowie na wniosek prokuratora zastosował wobec Rafała O. tymczasowe aresztowanie. Z opinii biegłych lekarzy psychiatrów wynika, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był on poczytalny. Rafał O. jest z zawodu stolarzem meblowym. W przeszłości nie był w karany. Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

Źródło: policja.pl, zycieczestochowy.pl,

Fot. slaska.policja.gov.pl