Handel ludźmi: nie daj się wciągnąć!

Handel ludźmi  jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Według niektórych nasila się latem. Łatwo wtedy zwerbować nieświadome niczego ofiary

Sezon turystyczny w pełni, ogłoszeń o pracę w wakacje lawinowo przybywa. Często młodzi ludzie po intensywnym roku szkolnym narzekają na brak pieniędzy na wydatki i letnie wyjazdy. Ponadto wzrastające koszty utrzymania oraz nieciekawe oferty pracy w najbliższej okolicy zmuszają coraz starsze osoby do poszukiwania pracy poza krajem. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o wyjeździe do pracy za granicę. Czy zaryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości? Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie? Jak przygotować się do szukania pracy w innym kraju?

Uwikłanie w handel ludźmi może przydarzyć się każdemu. Historie osób pokrzywdzonych potwierdzają, że sprawcy dysponują szerokim wachlarzem metod werbunku i manipulacji. Wśród ofiar są kobiety, mężczyźni i dzieci, z różnych środowisk i kultur.

Handel ludźmi jest współczesnym niewolnictwem i przybiera różne formy: praca przymusowa, często w nieludzkich warunkach, wykorzystywanie w przemyśle erotycznym, zmuszanie do prostytucji, żebrania, do popełniania przestępstw, przymusowe małżeństwa, handel organami i inne formy wykorzystania. Sprawcy wykorzystują najczęściej następujące metody werbunku ofiar: na pracę, na miłość, na dług.

Handel ludzi: przecież miała być praca

Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, naukę języka oraz poznanie nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarą oszustwa czy handlu ludźmi.

Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych – turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, na przykład recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych – festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy.

Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto poszukując zajęcia zarobkowego natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, przy produkcji oraz pakowaniu towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.

Zanim podejmiesz pracę:

– zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,

– upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,

– unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,

– podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,

– czytaj dokładnie, co podpisujesz,

– przygotuj kopie niezbędnych dokumentów – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa – najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,

– poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,

– zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,

– koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa – słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.

Handel ludźmi: czy wiesz, że…

Handel ludźmi jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Według szacunków UNODC (The United Nations Office on Drugs and Crime) handel ludźmi generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów.

Polska coraz częściej staje się krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi, jednocześnie pozostając nadal krajem ich tranzytu oraz pochodzenia. Obcokrajowców najczęściej wykorzystuje się do prac domowych, polowych, w sektorze budowlanym, w szwalniach. Dzieci zajmują się żebractwem. Ofiarami handlu ludźmi są kobiety, mężczyźni oraz dzieci.

Do najważniejszych przeszkód w walce z handlem ludźmi należą:

A) Łamanie praw człowieka – ofiary handlu ludźmi nie mają swobodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz informacji o przysługujących im prawach i realizujących je instytucjach.

B) Marginalizacja ofiar handlu ludźmi – opinia publiczna operując stereotypami i uprzedzeniami marginalizuje ofiary handlu ludźmi, utrudniając im dochodzenie swych praw i powrót do życia społecznego i zawodowego i zniechęca do ujawniania się.

C) Niedostateczna i/lub nieskuteczna identyfikacja ofiar handlu ludźmi. Często same nie przekazują informacji o swojej sytuacji, ponieważ boją się i wstydzą, zaś profesjonalne procedury identyfikacyjne są rzadko stosowane.

D) Działania prewencyjne nie trafiają do nowych “grup ryzyka” – otwarcie nowych rynków pracy dla imigrantów zarobkowych z Polski zwiększyło liczebność “grup ryzyka”. Aby skutecznie zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi, organizacje pozarządowe powinny działać na kilku obszarach równocześnie: rozpowszechniając informacje i podejmując działania prewencyjne, a także wspierać identyfikację ofiar i udzielać im fachowej pomocy w dostępie do wymiaru sprawiedliwości i w egzekwowaniu ich praw.

Handel ludźmi to nie żart! Czytaj TUTAJ.

Fot. pixabay.com

Żródło: policja.pl, kielce.uw.gov.pl