Hazard w Chinach: straty liczone w setkach miliardów dolarów

Hazard w Chinach to plaga. Władze próbują walczyć, by nie stracić miliardów dolarów zysków, które trafiają do budżetów innych państw. Robią to różnymi sposobami. Na ile są one skuteczne?!

Blask neonów, adrenalina związana z ryzykiem i nadzieja na pomnożenie pieniędzy przyciągają do kasyn tłumy ludzi. Nawet rozczarowanie i uczucie porażki związanej z przegraną nie są w stanie zniechęcić hazardzistów od gry.

Emocje związane z grą w kasynie mogą uzależniać. Prawdopodobnie właśnie dlatego hazardowe stolice świata należą do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i co roku zarabiają miliardy dolarów na odwiedzających je turystach.

W Chinach hazard jest zabroniony. Wyjątek stanowią Makau i Hong Kong, dwa Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej, w których można legalnie uprawiać hazard. Makau słynie na całym świecie jako „Monte Carlo Wschodu” lub też „Azjatyckie Las Vegas”, ponieważ gospodarka tego regionu w dużej mierze opiera się na hazardzie. Natomiast kasyna przyciągając graczy głównie z Chin kontynentalnych, którzy stanowią przeszło połowę klientów kasyn w Makau, generują ogromne zyski.

Hazard: jak to dawniej bywało

Hazard w Chinach ma bardzo długą historię, sięga ona bowiem już czasów starożytnych. Około 2300 r. p.n.e. grano tam o wartościowe rzeczy a także o niewolników. W Chinach wymyślono pierwsze karty do gry i to stąd właśnie wywodzą się popularne gry w pokera i oczko.

Za panowania dynastii Tang (ok. 600-900 p.n.e.) zaczęły powstawać pierwsze jednostki zajmujące się regulacją i kontrolą gier hazardowych. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa w Chinach rosło zainteresowanie hazardem i rozwijały się coraz to nowsze formy gier hazardowych.

W czasach dynastii Ming wymyślono grę w karty zwaną „Ma Diao Pai”, która stała się podstawą popularnej  do dziś gry mahjong. Hazard był popularny wśród Chińczyków nawet wówczas, kiedy był on oficjalnie zakazany, np. podczas panowania dynastii Yuan.

Od końca panowania dynastii Quing do czasów powstania w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej zaczęły stopniowo powstawać kasyna. Po wojnie chińsko-japońskiej (1937-1945) rząd ChRL wprowadził zakaz uprawiania wszelkich form hazardu. Obecnie gry hazardowe legalne są w dwóch Specjalnych Regionach Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej czyli w byłej kolonii portugalskiej – Makau oraz w byłej kolonii brytyjskiej – Hong Kongu.

Makau jako centrum hazardu rozwijać się zaczęło po zniesieniu państwowego monopolu na hazard  i dopuszczeniu na rynek zagranicznych inwestorów. Dzięki odwiedzającym Makau graczom głównie z Chin kontynentalnych region ten stale się rozwija.

Zgodnie z opublikowanym w 2010 roku w „The Economist” raportem dotyczącym hazardu, Makau stanowi największy na świecie rynek gier hazardowych.

Internet bardzo rozwija hazard

Nie od dziś hazard jest chorobą Azji, ale internet otworzył jej drzwi na świat. Teraz chińskie władze zaczynają walkę z hazardem internetowym i próbują powstrzymywać obywateli przed graniem w kasynach za granicą. Według urzędników z powodu hazardu z kraju wypływa co roku ponad bilion juanów (153 mld USD). Prasa opisuje przypadki osób, którym uzależnienie od gier zniszczyło życie

Właściciel hurtowni warzyw Huang Chunhao przegrał w kasynach internetowych dwa miliony juanów (290 tys. dolarów). By spłacić długi, musiał sprzedać rodzinny dom na wsi. Według byłej żony, która rozwiodła się z nim z powodu jego uzależnienia, Huang wpadł do „studni bez dna”.

Wciągnęło go do niej jedno z kasyn internetowych działających na Filipinach. Wiele takich platform otwierają za granicą Chińczycy, często prowadzą je zorganizowane grupy przestępcze. Ich oferta skierowana jest głównie do Chińczyków mieszkających w Chinach. Chińskie władze starają się walczyć z tym procederem we współpracy z organami ścigania w poszczególnych krajach.

W związku z hazardem co roku z Chin wypływa kapitał szacowany na co najmniej bilion juanów (153 mld dolarów) – oceniał w ubiegłym roku dyrektor generalny wydziału współpracy międzynarodowej chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego Liao Jinrong.

Według portalu Caixin w Chinach działają całe siatki przestępcze zajmujące się przelewaniem pieniędzy od graczy w kraju do działających za granicą kasyn internetowych. By ominąć kontrole, posługują się między innymi kontami bankowymi podstawionych osób, platformami sprzedaży internetowej i płatności mobilnych oraz kryptowalutami.

Hurtownik Huang stara się wyjść z nałogu. Pomaga mu w tym Si Guoqi, który prowadzi w Szanghaju – jak twierdził w rozmowie z agencją AFP – pierwszy w kraju ośrodek odwykowy przeznaczony wyłącznie dla osób uzależnionych od hazardu.

Si nazywa hazard internetowy „wirusem”.

„Jeśli uruchomi twoją chciwość, nie możesz się oderwać” – dodaje były właściciel salonu fryzjerskiego, którego rodzina niemal rozpadła się z powodu nałogu hazardowego jego żony, która obsesyjnie grała na pieniądze w madżonga.

Jedynym miejscem w Chinach, gdzie kasyna działają legalnie, jest Makau – była portugalska kolonia, przyłączona do ChRL w 1999 roku. Zamiłowanie Chińczyków do hazardu i wzrost ich zamożności w ostatnich dekadach sprawił, że branża kasyn rozrosła się tam do rozmiarów wielokrotnie większych niż w Las Vegas.

Jak to się robi w Makau

Pekin od dawna zdaje sobie sprawę, że hazard w Makau nie tylko przyczynia się do wycieku kapitału z Chin kontynentalnych, ale jest też wygodnym kanałem wyprowadzania z kraju nielegalnie zdobytych fortun i prania brudnych pieniędzy. Dlatego w ostatnich latach coraz uważniej patrzył na ręce operatorom wycieczek hazardowych i największym graczom, szczególnie tym z aparatu urzędniczego i partyjnego.

Chińczycy zaczęli jednak na masową skalę budować kasyna w mniej rozwiniętych krajach Azji, gdzie nie dosięga wzrok Pekinu. W Kambodży chińscy inwestorzy zmienili popularne wśród zachodnich turystów, senne nadmorskie miasteczko Sihanoukville w hałaśliwą, oświetloną neonami i zastawioną piętrowymi blokami jaskinię hazardu dla Chińczyków.

Wraz z kasynami do miasteczka przybyły zorganizowane grupy przestępcze, nasiliły się problemy prostytucji i narkomanii, zapanowała atmosfera bezprawia. Miejscowa prasa regularnie donosiła o strzelaninach, zabójstwach i porwaniach wśród chińskiej społeczności. Przełożyło się to na wzrost nastrojów antychińskich wśród Kambodżan, co z kolei może być powodem do niepokoju dla Pekinu.

By walczyć z tym procederem, chińskie władze wprowadziły do kodeksu karnego przestępstwo „uruchamiania lub prowadzenia kasyn za granicą”. W ramach zmian, które weszły w życie 1 marca, zakazano też „organizowania i nakłaniania” Chińczyków do zagranicznych wyjazdów w celu uprawiania hazardu.

Ministerstwo kultury i turystyki opracowało również „czarną listę” miejsc, do których Chińczycy jeżdżą, by grać w kasynach. Lista nie została podana do wiadomości publicznej, ale według branżowej prasy ma zakazywać lub ograniczać podróże do ośrodków hazardowych, w których „osobiste bezpieczeństwo i własność obywateli Chin są zagrożone”.

JAK WYGLĄDA HAZARD W AZJI?

Hazard w Azji jest powszechny i jest znaczną częścią międzynarodowego sektora hazardowego. Niektórzy twierdzą, że dzieje się tak z powodu kulturowych przekonań o szczęściu, losie i fortunie. W wielu krajach azjatyckich hazard jest nielegalny.

Klienci coraz częściej sięgają po hazard dostępny online i korzystają z międzynarodowych stron internetowych. Wyzwanie dla takich stron polega na zapewnieniu interfejsu lokalnego języka i zapewnieniu łatwego mechanizmu wpłacania pieniędzy. Wyzwanie dla rządów w Azji wydaje się polegać na znalezieniu sposobu radzenia sobie z transgranicznymi zakładami sportowymi online, których nie są w stanie regulować ani opodatkować.

Chiny

Chiny dopuszczają zakłady tylko na zatwierdzonych przez państwo stronach, a chińska loteria sportowa ma monopol na wszystkie zakłady sportowe. Hazard online jest w większości nielegalny, jednak chińscy gracze korzystają z witryn internetowych posiadających licencję międzynarodową. Wielu graczy podróżuje do Makau (część Chin, ale z własnym systemem politycznym), gdzie dozwolone są wszystkie formy hazardu. Istnieje nacisk na włączenie e-sportu do kasyn w Makau, aby zwiększyć ich regionalną konkurencyjność i przyciągnąć młodsze pokolenie konsumentów. Turnieje e-sportowe były już prowadzone w lokalizacjach Makau.

Mimo wszystkich prób kontroli, Chiny są uważane za największy kraj bukmacherski na świecie, w większości nielegalny i nieuregulowany. Niebezpieczeństwo polega na tym, że gry są otwarte na korupcję, ustawianie meczów i tym podobne. W Chinach istnieje wiele rodzajów zakładów, takich jak sport, loteria i różne automaty do gry.

W przypadku kasyn stacjonarnych większość dużych graczy w Chinach woli podróżować do Makau, gdzie dozwolona jest większość gier hazardowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Makau to specjalny region administracyjny z innym rządem i przepisami. Oficjalnie jest częścią Chin, ale ma własną kapitalistyczną gospodarkę i system polityczny.

W Makau dozwolone są kasyna stacjonarne, zakłady sportowe i poker. W przypadku operatorów kasyn, Makau nie udziela licencji na gry online. Makau pozostaje najbogatszym miejscem z kasynami na świecie i epicentrum branży hazardowej, wyprzedzając Las Vegas pod względem przychodów z gier. Wszystkie działania związane z hazardem w Makau podlegają jurysdykcji Biura Kontroli i Koordynacji Gier (DICJ), które nadzoruje cały przemysł hazardowy. Ciekawym aspektem przychodów z hazardu w Makau jest to, że dwie trzecie z nich pochodzi od operatorów, którzy przyciągają klientów VIP, głównie z Chin.

Korea Południowa

Korea Południowa zezwala na niektóre kontrolowane przez państwo zakłady (wyścigi konne, loterie i zakłady sportowe) i kasyna dla turystów, ale hazard w kraju, a nawet w kasynach poza granicami kraju, jest przestępstwem. Zakładanie kasyna online w tym kraju jest nielegalne, ale Koreańczycy mogą obstawiać zakłady na regionalnych i międzynarodowych stronach, które nie podlegają jurysdykcji Korei Południowej. Jednym z rezultatów tych zakazów jest to, że Koreańczycy Południowi zakładają zewnętrzne strony bukmacherskie w krajach takich jak Tajlandia. Nastąpiło złagodzenie bardzo rygorystycznych przepisów, w szczególności dzięki wspieranej przez rząd usłudze zakładów sportowych SportsToto, dostępnych w punktach naziemnych.

Zakłady online nie są zatwierdzone z technicznego punktu widzenia. Mimo to Koreańczycy mogą obstawiać (podobnie jak wiele innych krajów azjatyckich, gdzie hazard jest nielegalny) na regionalnych stronach hazardowych, które obsługują lokalne opcje płatności i oferują przyjazny interfejs w języku koreańskim. Korzystając z tych stron, Koreańczycy mogą stawiać zakłady sportowe, wybierać gry kasynowe, poker, bakarat, ruletka, blackjack i mahjong.

Aby zachęcić do turystyki, Korea Południowa ma 16 kasyn, do których może wejść tylko turysta. Jedynym kasynem, który pozwala graczom z Korei Południowej na hazard, jest Kangwon Land Resort & Casino, położony w północnej części kraju.

Japonia

Japonia ma ścisłą kontrolę hazardu. Zakłady online na loterię, piłkę nożną i sporty publiczne są dozwolone, ale tylko za pośrednictwem oficjalnych kanałów. Międzynarodowe strony hazardowe nie są blokowane przez władze i są zazwyczaj wybierane przez japońskich graczy. W ciągu najbliższego roku spodziewane jest wprowadzenie nowych przepisów w celu kontroli uzależnienia od hazardu i wprowadzenia zintegrowanych kurortów z kasynami.

W Japonii hazard online jest niedozwolony, a hazard jako całość jest dość mocno ograniczony i kontrolowany. Jedynymi dozwolonymi prawnie działalnościami hazardowymi są loteria, zdrapki, zakłady typu pari-mutuel na wyścigi konne, wyścigi rowerowe i motocyklowe, wyścigi motorówek i zakłady na piłkę nożną.

Singapur

Singapur ma silną kulturę hazardową, która sięga XIX wieku. Obecnie hazard jest zalegalizowany, ale ściśle regulowany i ściśle monitorowany, a ponadto istnieją poważne obawy dotyczące uzależnienia od hazardu. Według raportu National Council on Problem Gambling 52% singapurczyków uczestniczyło w jakiejś formie hazardu w 2017 r. Stwierdzono, że około 1% z nich jest hazardzistami. W 2016 roku hazard online został zalegalizowany, a Singapore Turf Club i Singapore Pools zostały licencjonowanymi firmami. Uzasadnieniem legalizacji hazardu online było uniemożliwienie mu zejścia do podziemia, a tym samym uniemożliwienie monitorowania.

Nowa ustawa o grach hazardowych na odległość, zakazuje usług hazardowych, reklam usług gier hazardowych na odległość i promocji gier hazardowych na odległość. Zezwala na świadczenie usług hazardowych online tylko przez lokalnych operatorów non-profit. Nowe prawo powstało w wyniku rosnącej popularności hazardu online w tym kraju i spowodowało, że wielu operatorów hazardu online opuściło rynek singapurski.

Tajwan

Tajwan ma Tajwańską Loterię Sportową jako jedyne źródło legalnych zakładów sportowych. Tajwańczycy używają jednak witryn internetowych zagranicznych firm do korzystania z zakładów, gier i uzyskiwania lepszych kursów. Preferowane są strony międzynarodowe i regionalne, szczególnie te, które obsługują lokalny język. Takie strony nie są aktywnie blokowane przez władze.

Tajlandia

Tajlandia ma wiele przepisów regulujących hazard, ale hazard online na stronach internetowych, które są licencjonowane i legalne we własnych krajach, na ogół nie przyciąga uwagi władz.

Tajlandia oferuje 2 formy legalnego hazardu: wyścigi konne w Bangkoku (które są zazwyczaj skierowane do wyższych sfer) i loterię krajową, która jest popularna w całym kraju i większość ludzi ma do niej dostęp.

Aby zaspokoić tajski popyt na wszelkiego rodzaju gry hazardowe, istnieją kasyna w Kambodży, Birmie i Laosie, które mogą odwiedzać obywatele Tajlandii. Co więcej, mogą grać online, a następnie osobiście odwiedzić kasyna z sąsiednich krajów, aby odebrać pieniądze.

Jeśli chodzi o hazard online, który jest bardzo popularny, Tajowie mogą stawiać zakłady na stronach internetowych licencjonowanych i legalnych w innych krajach, takich jak Filipiny lub Wielka Brytania, wybierając zakłady sportowe, gry kasynowe i poker online.

Tajlandzcy gracze preferują lokalnych bukmacherów, ponieważ oferują wygodniejsze interfejsy i znacznie łatwiejsze opcje płatności. Korzysta się również z witryn bukmacherskich w Wielkiej Brytanii, ale wpłata pieniędzy i zasilenie konta nie jest tak łatwe. Niemniej jednak witryny bukmacherskie w Wielkiej Brytanii oferują opcje zakładów na żywo oraz wyższy poziom zaufania i bezpieczeństwa, szczególnie dla osób anglojęzycznych mieszkających w Tajlandii.

Indonezja

Indonezja ma 90% ludności muzułmańskiej, więc przepisy religijne zabraniają hazardu. Mimo to zakłady sportowe i gry stołowe są bardzo popularne wśród Indonezyjczyków. Nie są oni pozbawieni dostępu do międzynarodowych i regionalnych stron internetowych. Jedynym rodzajem legalnego hazardu jest darmowa licencjonowana loteria.

Indie

Indie wykazują gwałtowny wzrost hazardu online, ale przepisy są niejasne i zagmatwane. Istnieją różne prawa w różnych stanach. Dwa stany w Indiach wprowadziły szczegółowe przepisy dotyczące hazardu online. Na Maharashtra hazard online jest całkowicie zabroniony. Podczas gdy w Sikkim rząd ma teraz uprawnienia do wydawania licencji operatorom, którzy chcą świadczyć usługi hazardowe online w tym stanie.

Gracze grający na zagranicznych stronach nie wydają się być aktywnie ścigani, chociaż rząd próbuje zablokować strony, a płatności kartą kredytową często nie działają. Ostatnio wprowadzono nową ustawę – Ustawę o zarządzaniu wymianą walutową, która wskazuje, że płatności online na stronach hazardowych muszą być dokonywane w rupiach. Niemniej jednak większość graczy decyduje się na korzystanie z portfela elektronicznego, takiego jak Skrill, PayPal i Neteller.

Szczególnie popularne są zakłady sportowe, zwłaszcza krykiet i wyścigi konne.

Konsekwentny wzrost indyjskiego rynku hazardu internetowego w ostatnich latach wynika głównie ze wzrostu klasy średniej i rozpowszechnienia dostępu do Internetu w całym kraju. W tej chwili krykiet jest najbardziej popularnym sportem w Indiach, a większość graczy wybiera regionalne strony internetowe, które zapewniają łatwe opcje płatności.

Chociaż rząd Indii nie udziela licencji na prowadzenie witryn hazardowych, nie ma konkretnych przepisów, które wyraźnie zabraniają hazardu online. Niejasne, nieaktualne przepisy dotyczące hazardu online bardzo utrudniają ustalenie, co jest, a co nie jest dozwolone w Indiach.

Hongkong

Hongkong zezwala na hazard w wyścigach konnych, piłce nożnej, a także w loterii zarządzanej przez sponsorowany przez rząd Hongkong Jockey Club. Zakłady na Mahjong również są dozwolone. Inne formy obstawiania są nielegalne. Promowanie lub reklamowanie działań bukmacherów offshore wśród mieszkańców Hongkongu jest przestępstwem. Hazard online jest trochę szarą strefą w Hongkongu. Chociaż prowadzenie kasyna online w Hongkongu jest nielegalne, zagraniczne kasyna online rozprzestrzeniają się, a rząd Hongkongu nie próbował powstrzymać ludzi grających na tych stronach.

Mahjong to kolejna gra hazardowa, która może działać w Hongkongu, natomiast poker pozostaje w szarej strefie, wciąż działającej w podziemiu. Wszelkie inne działania związane z hazardem są nielegalne i nakładane są surowe kary. Z tego powodu większość graczy z Hongkongu woli często podróżować do Makau.

Wietnam

W Wietnamie legalna była tylko loteria państwowa, dopóki ostatnio nie dodano ograniczonych zakładów sportowych na piłkę nożną, wyścigi konne i wyścigi chartów. W 2018 r. planowano wprowadzić okres próbny umożliwiający hazard w kasynie mieszkańcom posiadającym kwalifikacje ekonomiczne. Istnieją surowe kary za hazard online.

Ze względu na zbyt restrykcyjne ograniczenia, w Wietnamie istnieje wiele form nielegalnego hazardu, ponieważ Wietnamczycy są wielkimi fanami hazardu. Dostępne są gry kasynowe, loterie, poker online i zakłady sportowe online. Podobnie jak w krajach sąsiednich, międzynarodowe i lokalne strony bukmacherskie są łatwo dostępne, a władze lokalne nie próbują ich blokować.

Malezja

Malezja jest krajem z 60% populacją muzułmanów, która podlega prawu szariatu zabraniającego hazardu. Zakaz ten dotyczy zarówno miejscowej ludności muzułmańskiej, ale także muzułmańskich turystów odwiedzających ten kraj. Istnieją jednak legalne formy hazardu, które mają zastosowanie do mniejszości chińskiej (1/3 populacji) i turystów, którzy nie wyznają religii muzułmańskiej.

Dla innych hazard online jest możliwy tylko na międzynarodowych stronach internetowych, głównie z Filipin lub Wielkiej Brytanii. Aby to ułatwić, gracze mogą przesyłać pieniądze online lub w bankomacie przelewem bankowym, gdzie dostępnych jest wiele banków. Główne witryny hazardowe używane przez mieszkańców są licencjonowane na Filipinach i oferują pokera, gry kasynowe, sport itp.

Bangladesz

W Bangladeszu hazard internetowy jest nielegalny zgodnie z prawem islamskim. Podobnie jak w Pakistanie, istnieje duża liczba graczy, którzy wybierają zakłady online na znanych stronach internetowych z Zachodu.

Pakistan

Pakistan jest krajem islamskim, a wszelki hazard jest zakazany. Niemniej jednak większość graczy obstawia zakłady na międzynarodowych stronach internetowych, które są legalne w Europie i zapewniają pakistańskie opcje bankowe

Brunei

Brunei to bogaty kraj położony na wyspie Borneo, w sąsiedztwie Malezji. Ponieważ jest to kraj islamski, wszelkie formy działalności hazardowej są zakazane.

Bahrajn

Bahrajn to kraj islamski, a wszelkiego rodzaju hazard jest zabroniony. Wymuszana jest również cenzura internetowa, a rząd blokuje strony internetowe związane z hazardem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Hazard online jest nielegalny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a władze podejmują poważne środki zakazujące w celu wykrycia i zablokowania zabronionych treści internetowych, w tym witryn hazardowych.

Źródło: PAP, interplay.pl, obserwatorfinansowy.pl, kasyna.co

Fot. Pixabay.com