Hurtownia fałszywych faktur na 2 miliardy zł

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowali grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzani o wystawienie nierzetelnych faktur w obrocie paliwem na kwotę 2 mld zł. Zatrzymano 4 osoby. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie policjanci z Zarządu w Olsztynie CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, zatrzymali 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, wprowadziła do obrotu nierzetelne faktury na łączną kwotę ponad 2 miliardów złotych To tz. „zbrodnia fakturowa:. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Działania służb prowadzono w woj. łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W ramach akcji funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych oraz dwa inne lokale mieszkalne. Ponadto zabezpieczyli dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek oraz w dwóch biurach rachunkowych. Ponadto także zajęli dwa samochody oraz gotówkę w różnych walutach.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł.

Tworzyli tzw. hurtownie faktur

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy tworzyli tzw. „hurtownie faktur” czyli spółki nieprowadzące realnej działalności, które wykorzystywano do wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Do spółek rekrutowano tzw. „słupy” czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Wszystko na to wskazuje, że z usług „hurtowni faktur” korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z nierzetelnych faktur, pieniądze częściowo wpłacano na rachunki bankowe „hurtowni”. Zaraz po tym wypłacano w gotówce i zwracan0 wpłacającym.

Decyzją sądu 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. W toczącym się śledztwie środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania objęły już 15 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: www.policja.pl