Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest najsurowszą karą, jaką przewiduje polski kodeks karny. Co do zasady, może być orzekana w sytuacji braku okoliczności łagodzących. Orzekana jest za wyjątkowe zbrodnie i najcięższe przestępstwa, takie jak zabójstwo.
Warto jednak pamiętać, że i za to, sąd może wymierzyć karę więzienia do 15 lat, 25 lat albo właśnie dożywotniego pozbawienia wolności. Jej ideą jest wyeliminowanie jednostki ze społeczeństwa. Stosuje się ją w przypadku jednostek, które ze względu na pewne warunki i właściwości nie mogą funkcjonować w społeczeństwie, stanowiąc zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.
Kodeks karny a dożywocie
Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest najsurowszą karą w polskim kodeksie karnym. Nie zawsze jednak nią była. Jej historia jest nieco zawiła. Tak, jak życiorysy osób na nią skazanych. Ich wina może nie pozostawiać żadnych wątpliwości, ale czas najwyższy rozwiać te, które może budzić sama kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Ostatni rok to czas ogromnych zmian przestępczości i zachowań społecznych. Polskie sądy orzekają coraz mniej tych najsurowszych kar – w 2020 roku zapadło „tylko” 20 wyroków skazujących na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Tylko, ponieważ kilkanaście lat temu było ich o kilkadziesiąt więcej. A jak to jest z tym dożywociem? Za co można zostać skazanym najwyższym wyrokiem kary w Polsce, a jak skazuje się za granicą? Jakie prawa i obowiązki mają „dożywotniacy”? W końcu – czego nie wiemy o karze dożywotniego pozbawienia wolności?
Interesuje Cię dożywotnie pozbawienie wolności? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 3/20201 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Dożywocie bez tajemnic”). Cały numer do kupienia TUTAJ.