John Wayne Gacy: morderca w przebraniu clowna

John Wayne Gacy był nietypowym seryjnym mordercą, który odbiega od stereotypowo potwora mordującego ludzi.  Ten szanowany obywatel, działacz społeczny, prezentujący się w stroju Clowna na przyjęciach dla dzieci, członek partii demokratycznej a także właściciel dość dobrze prosperującej firmy, będzie jednym z najsłynniejszych seryjnych zabójców  w USA. Akt oskarżenia zarzucał mu  zabójstwo 33 mężczyzn i chłopców. W 1980 roku skazano go na karę śmierci, a wyrok wykonano po 14 latach. Przed kilkoma miesiącami udało się zidentyfikować kolejną jego ofiarę.

John Wayne Gacy urodził się w 1942 roku w Chicago. Wraz z polskimi rodzicami oraz dwójką sióstr mieszkał na przedmieściach Chicago w domu, w którym ojciec nadużywał alkoholu i często ich bił. Liczne problemy w nauce skutkowały częstym przenoszeniem go ze szkoły do szkoły. W pewnym momencie rzucił szkołę i przeniósł się do Las Vegas, zatrudniając się w zakładzie pogrzebowym.

Długo nie zagrzał tam miejsca. Stwierdził, że praca ta nie daje mu satysfakcji. Wrócił do Chicago, gdzie ukończył studia menadżerskie, a po ich ukończeniu zatrudnił się w firmie odzieżowej.

W 1964 roku ożenił się z Marilyn Myer (mieli dwójkę dzieci), po czym przenieśli się do Waterloo w stanie Iowa. Tam mieli dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę, a Gacy zarządzał trzema restauracjami Kentucky Fried Chicken należącymi do jego teścia.

John Wayne Gacy: pierwszy raz za kratkami

Tym oto sposobem stał się jednym z najbardziej szanowanych obywateli w mieście. Jednak w roku 1968 został oskarżony i skazany za molestowanie seksualne na 10 lat. Z wyroku jaki otrzymał odsiedział 18 miesięcy: zwolniono go za dobre zachowanie. Błąd systemu penitencjarnego drogo kosztował Amerykę. Po uwolnieniu Gacy kupił kostium klauna Pogo i zaczął zarabiać na wakacjach w mieście na przedmieściach Chicago.

Podczas gdy Gacy był uwięziony, jego żona wystąpiła o rozwód i otrzymała pełną opiekę nad swoimi dziećmi, które rzekomo nigdy więcej go nie widziały.

Gacy długo nie był sam. W 1975 roku poślubił koleżankę z czasów szkolnych. W tym samym czasie założył firmę budowlaną i razem z żoną przenieśli się do Des Plaines na przedmieściach Chicago.

Gacy zarobił dużo pieniędzy zatrudniając na budowach młodych chłopców (kilku z nich padło jego ofiarą). W wolnych chwilach przebierał się za klauna i dawał występy w szpitalach, udzielał się charytatywnie. Drugie małżeństwo skończyło się w 1976 roku. Żona podobno nie mogła znieść jego nastrojów i wniosła pozew o rozwód.

John Wayne Gacy: pierwsze zabójstwo

Pierwsze morderstwo Gacy’ego miało miejsce 3 stycznia 1972 roku, kiedy odebrał 15-letni Timothy McCoy przed dworcem autobusowym Greyhound w Chicago. McCoy podróżował podczas wakacji, a później został zadźgany na śmierć przez Gacy’ego w swoim domu.

W 1978 roku zaginął Robert Piest, który ostatnio widziano w towarzystwie Johna Gacy’ego. Policjanci bez problemu zdobyli nakaz przeszukania jego domu, gdyż wcześniej kilkukrotnie aresztowano go za napaść na młodych chłopców. Pod podłogą jego domu policja znalazła 27 ciał w różnym stopniu rozkładu, w tym również sygnet należący do Roberta Piesta. Przy tak przytłaczających dowodach Gacy wskazał miejsce ukrycia pozostałych ofiar. W sumie naliczono 33 ciała. Niektóre, szczególnie te wrzucone do pobliskiej rzeki były w tak zaawansowanym stanie rozkładu, że nie dało się ich zidentyfikować. Większość jego ofiar to męskie prostytutki, wabił też młodych chłopców z przystanków autobusowych. Wszystkich zgwałcono i brutalnie zamordowano.

John Wayne Gacy utrzymywał, że ma trzy oblicza: John Klaun, John Biznesmen oraz John Morderca zwany Johnem Harleyem. Utrzymywał również, że jest chory psychicznie, lecz lekarze sądowi uznali, że w chwili popełnienia tych wszystkich zbrodni był w pełni świadomy. 6 lutego 1980 roku ruszył proces Gacy’ego. Winę udowodniono w ciągu dwóch godzin. Gacy nie wyraził skruchy, wręcz przeciwnie, stwierdził, że nie przywróciłby do życia żadnej z ofiar.

Pocałuj mnie w dupę

Czternaście lat później, Przed wykonaniem egzekucji (śmierć przez zastrzyk) powiedział do strażnika “pocałuj mnie w dupę”. Po stwierdzeniu zgonu wyjęto z czaszki Gacy’ego mózg i przekazano do badań, żeby sprawdzić czy mózg psychopaty różni się czymś od zwykłego mózgu. Nie zauważono różnicy.

W 2011 roku szczątki ośmiu zabitych osób zostały ekshumowane w nadziei na ich identyfikację za pomocą testów DNA. W tym samym roku zidentyfikowano szczątki Williama George’a Bundy’ego, 19-letniego budowlańca z Chicago. Sześć lat później stwierdzono, że kolejne szczątki należą do 16-letniego Jamesa Byrona Haakensona. Nastolatek opuścił swój dom w Minnesocie w 1976 roku i ostatni raz słyszano o nim w sierpniu tego samego roku.

Przed kilkoma miesiącami, pod koniec października  2021 roku, służby zidentyfikowały trzecią z tych ośmiu osób jako Francisa Wayne’a Alexandera. To mężczyzna pochodzący z Północnej Karoliny, który przeprowadził się do Chicago na krótko przed zniknięciem. Oznacza to, że nieznana pozostaje wciąż tożsamość pięciu ofiar.

Źródło: gazeta.pl, zyciorysy.pl, filmweb.pl

Fot. By Police Department photographic records\wikipedia.org