Kamieniowanie szatana w Święto Ofiarowania

Kamieniowanie szatana rozpoczyna trzydniowe muzułmańskie Święto Ofiarowania, które kończy tak zwany hadżdż, czyli coroczną pielgrzymkę do miejsca narodzin Mahometa.

Uważa się, że każdy dorosły muzułmanin, który ma niezbędne do tego środki i pozwala mu na to fizyczność, powinien przynajmniej raz w życiu wziąć udział w takim obrzędzie. Pielgrzymi, powolnie poruszając się w tłumie, wznoszą okrzyki „Allahu Akbar” i rzucają kamieniami w trzy kamienne stele, które mają symbolizować szatana. Upamiętnieniem wydarzenia jest również rytualny ubój zwierząt. Pielgrzymi nabywają kupony od władz saudyjskich, które mają dokonać uboju, a następnie wysłać zamrożone tusze do potrzebujących muzułmanów. Po wszystkim, zebrani udają się na dziedziniec Świętego Meczetu w Mekce, by siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba. W 2015 roku, w pielgrzymce do Mekki, udział brało około 2,5 miliona muzułmanów. To właśnie wtedy doszło do tragedii. Ludzie zaczęli się tratować, w wyniku czego zginęło niemal 2,5 tys. osób.

Nie tylko kamieniowanie szatana

Piąte: Nie zabijaj. Przykazanie to nie dotyczy jedynie zakazu zabijania i stosowania przemocy w stosunku do drugiego człowieka, ale ma o wiele głębszy sens. Mówi o obronie bliźniego, trosce o życie ludzkie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy do brutalnego mordu dochodzi właśnie… „w imię boga”. Tego, w którego się wierzy.

Bertrand Russell, brytyjski filozof i logik, w swojej pracy pt. „Kto to jest agnostyk” stwierdził, że chrześcijanie wiedzą, że Bóg jest. Ateiści są zdania, że go nie ma. Z kolei agnostycy przyjmują, że brak jest dostatecznych podstaw, które pozwoliłyby potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu Boga. Są też i tacy, którzy czczą szatana. Wierzą w Księcia Ciemności i Zła. To właśnie on ma uosabiać ciemną stronę ludzkiego postępowania. Ta do głosu dochodzi nadzwyczaj często. Za często.

Jedni chcieli nawrócić niewierzących. Drudzy oddać hołd bóstwu. Jeszcze inni wierzyli, że postępują zgodnie z wolą boską. Chcąc zyskać przychylność zła albo też się od niego uwolnić – składali ofiary z ludzi. Niektórzy powiedzą, że to oni sami padli ofiarą – ludzkiej psychiki. Zaburzonej psychiki. 

Interesują Cię zbrodnie popełniane „w imię boga”? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 1/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Zbrodnie >w imię boga<„). Cały numer do kupienia TUTAJ.