Kanibalizm: 10 „amatorów” ludzkiego mięsa

Kanibalizm – co pewnie dla wielu jest zaskoczeniem – ma bardzo długą historię. Istniał od czasów prehistorycznych, ale „smakoszy” ludzkiego mięsa można spotkać i dzisiaj. Poznaj 10 najsłynniejszych kanibali na świecie, którzy zapisali się na kartach historii.

25 lat więzienia – taki wyrok usłyszał przed kilkoma miesiącami główny oskarżony w głośnym procesie czterech mężczyzn oskarżonych w sprawie o zabójstwo i kanibalizm. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że Robert M. w 2002 r. kierował zabójstwem mężczyzny o nieznanej tożsamości. Następnie wraz z pozostałymi oskarżonymi miał jeść fragmenty ciała ofiary. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w mocy.

To precedensowa sprawa, z którą zmierzył się polski wymiar sprawiedliwości. Inna rzecz, że kanibalizm ma długą historię. Około 900 000 lat temu w dzisiejszej Hiszpanii kanibalizm praktykowali przedstawiciele gatunku Homo antecessor – starożytni przodkowie człowieka współczesnego. Dlaczego? Prawdopodobnie z bardzo praktycznego powodu. Otóż inni hominini byli dość pożywni, a do tego łatwi do upolowanie, co czyniło ich doskonałym łupem – sugeruje badanie opublikowane w Journal of Human Evolution w czerwcu 2019 roku.

Kanibalizm: słyszał o nich cały świat

Armin Meiwes

Niemiecki informatyk, zwany Heskim Kanibalem oraz Potworem z Rotenburga. W marcu 2001 roku zamordował i częściowo zjadł poznanego przez internet 43-letniego inżyniera z Berlina. Mężczyźni spotkali się w mieszkaniu Meiwesa, gospodarz obciął penisa gościa i obaj zjedli go zanim inżynier został zabity.

Issei Sagawa

Japończyk. W 1981 roku zabił, zgwałcił i zjadł swoją koleżankę, Renée Hartevelt.

Siergiej Gawriłow

Pochodzący z Rosji mężczyzna zasłynął zabiciem i zjedzeniem swojej rodzicielki. Przez około miesiąc zjadał ją kawałek po kawałku, a na końcu ugotował z niej zupę.

Andriej Czikatiło

Seryjny morderca z Rosji nazywany Rzeźnikiem z Rostowa. Niepozorny urzędnik i nauczyciel języka rosyjskiego, zamordował i częściowo zjadł ponad 50 osób (dzieci, kobiet i mężczyzn). Nie wiadomo jak na jego psychikę wpłynęło trudne dzieciństwo (urodził się w 1936 roku). Jako dziecko słyszał opowieści rodzinne o swoim starszym bracie, który zmarł z głodu i został zjedzony przez sąsiadów. Nie wiadomo, czy historia ta jest prawdziwa, ale faktem jest, że zdarzały się wówczas przypadki kanibalizmu.

Jeffrey Dahmer – kanibal z Ameryki

Jeden z najsłynniejszych seryjnych, amerykańskich morderców, zwany Kanibalem z Milwaukee. W latach 1978–1991 zabił, następnie zgwałcił 17 młodych mężczyzn i chłopców.

Ze zwłokami robił różne rzeczy, m.in. rozczłonkowywał je i zjadał, próbując przy tym różnych przypraw i sposobów przygotowania, by wydobyć z mięsa lepszy smak.

Rodzina Maurerów

Pochodząca z Czech kobieta uwięziła swoich dwóch synów w klatce, a potem przez 8 miesięcy, wraz z innymi dręczycielami, zadawała im cierpienie. W makabryczny obrządek byli zaangażowani także krewni chłopców oraz członkowie tajemniczego kultu. Kawałki ciała młodszego z nich były odkrawane i spożywane.

Jane Lynn Woodry

Amerykanka. Zamordowała swojego chłopaka, podzieliła na porcje i skonsumowała.

Timor i Marat G.

Pochodzący z Rosji bracia w 2009 roku zostali zatrzymani i oskarżeni o zamordowanie swojego brata. Zbrodnia miała miejsce w Perm u podnóża gór Ural. Zaczęło się od sprzeczki, która zamieniła się w bójkę. W jej wyniku zginął najstarszy z nich, Rafis. Obawiając się, że trafią do więzienia, postanowili ukryć ślady swojej zbrodni i zjedli zwłoki.

Sumanto

Pochodzący z Indonezji mężczyzna w 2004 roku został skazany za kradzież rozkładającego się ciała starszej kobiety i skonsumowanie fragmentów jej zwłok.

Alfred Packer

Amerykański poszukiwacz złota. W 1874 roku, Packer wraz ze swoimi pięcioma kompanami, eksplorował wyżynę Kolorado. Z ekspedycji powrócił jednak samotnie. Powiedział, że walcząc o przetrwanie, pozabijali się nawzajem. Przyznał też, że wracając z gór, w których panowały surowe warunki, zdecydował się zjeść ich ciała, aby przeżyć.

Kanibalizm: skąd to się bierze?

Osoby dopuszczające się aktów kanibalizmu mogą cierpieć z powodu problemów psychicznych, jak poważna schizofrenia lub zaburzona osobowość ze skłonnością do sadyzmu.

Czasem przypadki kanibalizmu następują po morderstwie lub są konsekwencją sytuacji skrajnego głodu, np. w czasie klęski nieurodzaju bądź wojny, kiedy konsumpcja mięsa innego człowieka jest jedynym sposobem przeżycia.

Niedalekimi, znanymi z historii przykładami mogą być incydenty kanibalistyczne, które miały miejsce podczas Hołodomoru, czyli wielkiej klęski głodu na Ukrainie, wywołanej przez ZSRR w latach trzydziestych dwudziestego wieku oraz głośna sprawa grupy urugwajskich rugbistów, których samolot rozbił się w Andach i musieli dopuścić się kanibalizmu, aby przeżyć. Uwaga osób zajmujących się naukowym podejściem do kanibalizmu skupiła się jednak głównie na innym jego rodzaju; tym, który może występować na poziomie całej populacji i charakteryzować konkretną kulturę.

Kanibalizm bywał przypisywany różnym grupom etnicznym na przestrzeni historii. Samo słowo kanibalizm ma swoje źródło w nazwie grupy plemion Karaibów, które Krzysztof Kolumb oskarżył o spożywanie mięsa ludzi. Brakuje jednak dowodów na to, że Karaibowie faktycznie praktykowali taką dietę. Istnieje podejrzenie, że Kolumb przypisał Karaibom i innym podbijanym przez niego społecznościom praktyki ludożercze po to, by przekonać hiszpańską królową do wysyłania większej liczby wojsk na Nowy Świat. Miało to też zachęcić królową do przyjmowania statków pełnych niewolników, pod pretekstem ich ucywilizowania. Królowa hiszpańska była niechętna braniu ludzi w niewolę, ponieważ kłóciło się to z jej chrześcijańską etyką. Była jednak skłonna robić wyjątki w przypadku kanibali, których nie uznawała za ludzi.

Źródło: magazyndetektyw.pl, www.totylkoteoria.pl/kanibalizm-u-ludzi-ludozerstwo