Kara śmierci: sekretny przewodnik po statystykach

Kara śmierci budzi wiele kontrowersji. Wiele osób w dzisiejszych czasach zadaję sobie pytanie, czy powinna być stosowana i respektowana przez prawo. Dyskusje dyskusjami, ale – czy to się komuś podoba czy nie – ludzie nadal giną w majestacie prawie.

Amnesty International odnotowała 483 egzekucje w 18 krajach w 2020 roku. To oznacza spadek o 26% w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku. Jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką Amnesty International odnotowała w ciągu ostatniej dekady.

Większość egzekucji miała miejsce w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej – kolejność wg liczby straceń.

Kara śmierci: kto jest liderem?

Chiny pozostały światowym „liderem” pod względem kary śmierci, ale prawdziwa liczba egzekucji wykonanych w Chinach pozostaje tajemnicą państwową. Globalne statystyki, która mówią o co najmniej 483 egzekucjach, nie uwzględniają tysięcy egzekucji, które, jak się uważa, zostały przeprowadzone w Chinach.

Nie uwzględniając Chin, 88% wszystkich egzekucji na świecie wykonano w zaledwie czterech krajach: Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

Według danych Amnesty International, wśród 483 osób, o których wiadomo, że stracono w 2020 roku, znalazło się 16 kobiet (3%), w następujących krajach: Egipt (4), Iran (9), Oman (1), Arabia Saudyjska (2).

Indie, Oman, Katar i Tajwan wznowiły egzekucje. Amnesty International nie odnotowała żadnych egzekucji na Białorusi, w Japonii, Pakistanie, Singapurze i Sudanie, mimo wykonania w tych krajach egzekucji w 2019 i 2018 roku, ani w Bahrajnie, który przeprowadził egzekucje w 2019 roku, ale nie w 2018 roku.

Liczba egzekucji odnotowanych w Iraku spadła o ponad połowę, ze 100 w 2019 r. do 45 w 2020 roku. W Arabii Saudyjskiej liczba zarejestrowanych egzekucji spadła o 85%, ze 184 do 27.

W maju 2020 roku Czad zniósł karę śmierci za wszystkie przestępstwa. Kazachstan podpisał i w grudniu 2020 roku podjął kroki w celu ratyfikacji Drugiego Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który zobowiązuje państwa do zniesienia kary śmierci. Kolorado zostało 22. stanem USA, który zniósł karę śmierci. Barbados zakończył reformy mające na celu zniesienie obowiązkowej kary śmierci.

Na koniec 2020 roku, 108 krajów (większość krajów świata) zlikwidowało w swoim prawie karę śmierci za wszystkie przestępstwa. 144 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub praktyce.

Najwyższa kara coraz rzadsza

Amnesty International odnotowała wydanie 1477 wyroków śmierci w 54 krajach. To oznacza spadek o 36% w stosunku do 2307 wyroków wydanych w 2019 roku. Pod koniec roku 2020 co najmniej 28 567 skazańców czekało na wykonanie wyroku.

W 2020 roku na świecie stosowano następujące metody egzekucji: ścięcie, porażenie prądem, powieszenie, śmiertelny zastrzyk i zastrzelenie.

W Iranie 3 osoby zabito za przestępstwa, które popełniły w wieku poniżej 18 lat. Z doniesień wynika, że inne osoby z tej kategorii nadal oczekują na wykonanie wyroku śmierci na Malediwach i w Iranie.

W trzech krajach (Chinach, Iranie i Arabii Saudyjskiej) wykonano co najmniej 30 egzekucji za przestępstwa związane z narkotykami, co stanowi spadek o 75% w stosunku do 2019 roku. (118).

W kilku krajach wyroki śmierci wydano po postępowaniach, które nie spełniały międzynarodowych standardów sprawiedliwego procesu.

Źródło: Amnesty International

Fot. pixabay.com