Klefedron: kokaina dla ubogich? Skąd ta nazwa?

Niedawno lubelscy  policjanci zlikwidowali laboratorium narkotyków. Wytwarzano w nim klefedron – syntetyczny narkotyk, który coraz częściej trafia na czarny rynek.

Przechowywana w lodówkach substancja przechodziła proces krystalizacji. Zabezpieczono ponad 200 kg syntetyku. Ta ilość klefedronu sprzedawana w porcjach dealerskich miałaby czarnorynkową wartość blisko 13 mln złotych. Na prywatnej posesji w gm. Zambrów na Podlasiu policjanci z wydziału kryminalnego KWP w Lublinie znaleźli całą aparaturę, a w domu 41-latka 800 gramów gotowego narkotyku. Mężczyźnie grozi do 20 lat więzienia. Miał pod ręką sprzęt niezbędny nielegalnym “chemikom” do produkcji narkotyków syntetycznych.

Nastawieni na zysk dealerzy coraz częściej trafiają do szkół. W swoim działaniu są bezwzględni. Po silnie uzależniające substancje sięgają coraz młodsi. Według ostatniego raportu 5,4% Polaków zażywa narkotyki. Największy odsetek stanowi grupa od 15 do 34 lat.

O szybką reakcję i otwarte rozmowy na temat używek i ich tragicznych skutków apelują psychologowie. Na sesje w gabinetach chodzą uzależnione od narkotyków dzieci. Używki są zapalnikiem dla dalszych problemów psychicznych.

Klefedron należy do grupy substancji psychoaktywnych, które wpływają na układ nerwowy, zwiększając poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina i serotonina. Działa jako stymulant, wywołując uczucie euforii, zwiększonej energii i empatii u osób go zażywających.

Działanie na organizm:

a. bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, zachwianie równowagi,

b. brak kontaktu z chorym

c. gwałtowne zmiany reakcji – pobudzenie – “odlot”- halucynacje, chwilowy powrót do rzeczywistości – silne pobudzenie

d. wysoka potliwość, wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno i ciśnienie, wysoka temperatura ciała lub gwałtowny spadek, zaburzenia w ukł oddechowego i pracy ukł. sercowo-naczyniowego, możliwa blokada odczuwania bólu, gwałtowne ataki

e. działania stymulujące z możliwą euforią i podnieceniem, otwartością i chęcią do kontaktu, drżenie rąk, rozszerzone źrenice, trudność opanowania, narkotyk o dużym potencjale uzależnienia.

W Polsce, klefedron uznaje się za substancję psychotropową o działaniu podobnym do MDMA. Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, klefedron jest zakazany i uważany za substancję nielegalną. Jest on objęty kategorią I substancji psychotropowych, które są uznawane za niebezpieczne i podlegają surowym ograniczeniom prawnym. Substancji tej nie mogą importować do kraju osoby prywatne i firmy logistyczne.

Posiadanie, produkcja, handel lub zażywanie klefedronu w Polsce jest nielegalne i podlega surowym sankcjom prawno-karnym. Osoby złapane z klefedronem mogą ponieść poważne konsekwencje, takie jak kary finansowe, ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności.

Ważne jest pamiętać, że prawo dotyczące substancji psychoaktywnych może ulegać zmianom, dlatego zawsze należy sprawdzać aktualne przepisy w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych informacji.

Klefedron, znany również jako MDMC, jest nielegalną substancją w Polsce. Jego posiadanie, produkcja, handel i zażywanie podlegają surowym karom i sankcjom prawnym. W celu uniknięcia konsekwencji prawnych i ryzyka zdrowotnego, zawsze należy przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących narkotyków i substancji psychoaktywnych w swoim kraju.

Źródło: policja.pl, lublin.tvp.pl, joblife.pl