Była żoną rolnika. Stała na czele gangu zajmującego się organizowaniem pobytu w Polsce cudzoziemcom zza wschodniej granicy, a także rejestracją fikcyjnych zaproszeń dla obcokrajowców w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.
Przestępczy proceder legalizowania pobytu cudzoziemców, z którego gang czerpał korzyści majątkowe, trwał niemal 2 lata. Wykorzystywane były w nim tzw. „słupy”, które udostępniając swoje dane osobowe, zapraszały obywateli Ukrainy do Polski. Do bezpośredniego spotkania samych zainteresowanych nigdy nie doszło. 47-letnia mieszkanka Podkarpacia była osobą decyzyjną w grupie, wyznaczając zadania do wykonania poszczególnym jej członkom. W nielegalne przedsięwzięcie zaangażowanych było łącznie 28 osób – 23 obywateli Polski i 5 obywateli Ukrainy. Według szacunków Straży Granicznej, gang umożliwił zalegalizowanie pobytu w Polsce nawet 700 osobom.
Nie tylko kobieta, która stała na czele gangu
Matki, żony i kochanki – w przestępczym świecie zazwyczaj stoją w cieniu, odgrywając rolę opoki dla czarnych charakterów. Wiele z nich bycie biernymi obserwatorkami zamienia jednak na aktywne uczestnictwo. Chcą rządzić, wydawać rozkazy. Rzadko brudzą sobie delikatne, kobiece dłonie. Od czarnej roboty mają przecież ludzi. One same natomiast doskonale odnajdują się w roli bossa.
Patriarchalny model relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną oparty jest na dominacji mężczyzn i podporządkowaniu kobiet. W tym przypadku, ideał kobiecości zakłada pełnienie ról społecznych zdeterminowanych biologicznie, ale już na pewno nie związanych ze sprawowaniem władzy. W praktyce, uprzedmiotowienie kobiet i poddanie ich władzy mężczyzn niekiedy wychodzi jednak poza utarte ramy. Płeć piękna nie zawsze charakteryzuje się większą moralnością niż mężczyźni. Potrafi być bezwzględna i wzbudzać strach. Niekiedy nimi dowodzi. Rządzi. Staje na czele przestępczych organizacji.
Łagodne, subtelne i niewinne. Kruche i słabe. Bezbronne. Dbają o dom, nie wychodzą przed szereg, stoją w cieniu mężczyzny. Oto kobiety w powszechnym przekonaniu, które już coraz rzadziej znajduje potwierdzenie we współczesnym świecie. Dziś, ta słaba płeć wydaje się wyjątkowo silna. A już z pewnością, silna jest jej pozycja w przestępczym światku.
Chcesz poznać więcej podobnych historii? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 2/2023 (tekst Anny Rychlewicz pt. Diabeł w spódnicy). Cały numer do kupienia TUTAJ.