Koronawirus nie daje nam od siebie od odpocząć. To już drugi Sylwester i karnawał z niewidzialnym wrogiem, z którym walczy cały Świat. Na wszelki wypadek prezentujemy kilka cennych wskazówek włoskich epidemiologów, które warto stosować również w polskich realiach. Może dzięki nim uda się uniknąć zakażenia!
We Włoszech zakażenia koronawirusem rosną w tych dniach lawinowo, a ich dobowa liczba wyniosła w środę prawie 100 tysięcy. Zabronione są zabawy sylwestrowe na placach, a dyskoteki i kluby są zamknięte.
Przed piątkowymi spotkaniami radzi się, by w przeddzień kolacji sylwestrowej lub najpóźniej rano zrobić test na obecność koronawirusa. Testy wykonuje się na masową skalę; ostatnio codziennie ponad milion. To dane z Włoch.
Ponadto zaleca się unikanie kontaktów z osobami niezaszczepionymi, a także zachowanie dystansu i noszenie maseczek.
W sylwestra odradza się urządzanie przyjęć z udziałem więcej niż 10 osób. Przy stole, podkreślają eksperci, biesiadnicy powinni siedzieć w bezpiecznej odległości od siebie.
Koronawirus i Sylwester: Nie śpiewać i nie wznosić toastów
Następna rekomendacja to wietrzenie pomieszczeń. Okno powinno być cały czas uchylone, a co pół godziny – otwierane na oścież.
Jest też przestroga, by nie śpiewać i nie krzyczeć unikając w ten sposób zakażenia drogą kropelkową.
Czego jeszcze nie wolno w sylwestra?
Podczas zabawy sylwestrowej nie należy przekazywać sobie telefonu, by po kolei składać życzenia; nie powinno też się wymieniać pocałunków i uścisków z osobami, z którymi nie mieszka się pod jednym dachem.
Trzeba unikać dzielenia się kieliszkami i sztućcami i lepiej nie urządzać szwedzkiego stołu – radzą eksperci. Zachęcają też do tego, by nie stukać się kieliszkami podczas wznoszenia toastu.
Przed nami drugi sylwester w czasie pandemii COVID-19. W tym roku obostrzenia będą nieco luźniejsze, niż gdy żegnaliśmy 2020 rok, a witaliśmy 2021. W tym kontekście życzenia dużo zdrowia w Nowym Roku nabierają jeszcze większej wagi. Tego zdrowia wszystkim naszym Czytelnikom, Sympatykom i Przyjaciołom serdecznie życzymy.
Redakcja „Detektywa”
Źródło: wydarzenia.interia.pl
Fot. Pixabay.com