Kosowo: Gwałcona i torturowana przez 2 dni.

Kosowo: kroniki kryminalne dawno nie odnotowały równie bestialskiej zbrodni. Młodą kobietę torturowano i gwałcono przed dwie doby

Pod koniec sierpnia dwóch mężczyzn porzuciło zakrwawione ciało 18-latki przed szpitalem w Ferizaj, mieście w południowo-wschodnim Kosowie. Zidentyfikowano ją jako Marigonę Osmani. Torturowano ją i gwałcono przed dwa dni. Na ulicach tamtejszych miast odbyły się manifestacje przeciwko przemocy wobec kobiet.

Kosowo: podejrzanym świeżo poślubiony małżonek

Kilka dni temu monitoring na budynku szpitala w Ferizaj uchwycił dwóch mężczyzn porzucających przed wejściem – pokryte krwią i ranami – ciało młodej kobiety. To 18-letnia Marigona Osmani.

Policjanci potwierdzili, że kobietę torturowano i gwałcono dwa dni. Jednym z jej oprawców był mężczyzna, którego poślubiła dwa miesiące wcześniej. To on miał pobić Osmani na śmierć.

Fala protestów

Wiadomość o szczególnie brutalnym morderstwie wywołała fale protestów kobiet w całym Kosowie. W Ferizaj zebrały się one 24 sierpnia i symbolicznie oblały czerwoną farbą policjantów przed lokalnym posterunkiem, krzycząc “macie krew na rękach”.

Tłum zarzucił funkcjonariuszom, że nie byli w stanie zatrzymać przestępców za kratkami. Obaj podejrzani – 29-letni Dardan Krivaqa oraz 32-letni Arber Sejdiu byli znani mundurowym wcześniej.

29-latek – podczas przesłuchania – przyznał się do popełnienia 135 przestępstw: napaści, gwałtów, rabunków oraz zranienia nożem policjanta.

Z kolei 32-latek miał zeznać, że był obecny przy torturach na 18-latce, ale nie brał w nich bezpośredniego udziału.

Rozprawę odroczono

Rozprawę Krivaqa przed sądem odroczono z powodów medycznych. Lokalne media w Kosowie doniosły, że pobili go inni osadzeni z powodu morderstwa Osmani.

Protest przeciw tej zbrodnio nie był pierwszą w tym roku demonstracją przeciwko przemocy wobec kobiet w Kosowie. Protesty na szerszą skalę odbyły się m.in. w maju. Policja w tym kraju poinformowała, że w 2019 r. zgłoszono 46 napaści na tle seksualnym, w 2020 r. 56 napaści i 21 do końca kwietnia 2021 r. W 2019 r. odnotowano 40 doniesień dotyczących molestowania seksualnego, 48 w 2020 r. i 20 do końca kwietnia 2021 r.

Niedawnopodano, że liczba przypadków przemocy domowej zgłoszonych policji w Kosowie stale rośnie, z 1,54 tys. w 2018 r. do 1,92 tys. w 2019 r. i ponad 2 tys. w 2020 r. W ciągu pierwszych miesięcy 2021 r. zarejestrowano kolejne 165 przypadków.

Źródło: https://www.polsatnews.pl, euroactiv.pl

fot. pixabay.com