Kradzież zwierząt: plaga, którą trudno zatrzymać

Kradzież zwierząt: Podczas lockdownu coraz częściej dochodziło do kradzieży zwierząt domowych. Postanowiono więc zmienić prawo karne. Uprowadzenie zwierząt domowych będzie teraz przestępstwem karnym. Kradzież zwierzęcia jest obecnie traktowana jako utrata własności. Członkowie rządu chcą nowego prawa, aby uwzględnić emocjonalne cierpienie, jakie może to spowodować. To wszystko w Wielkiej Brytanii.

Propozycja jest jednym z szeregu zaleceń zawartych w raporcie grupy zadaniowej ds. kradzieży zwierząt domowych – utworzonej w celu przeciwdziałania wzrostowi liczby incydentów podczas covidowych lockdownów.

Okazało się, że w zeszłym roku tylko w Anglii skradziono około 2 tys. psów.

Raport wykazał, że siedem na dziesięć kradzieży zwierząt domowych zarejestrowanych przez policję dotyczyło psów.

Przestępstwa na mocy Theft Act z 1968 roku mają maksymalny wymiar kary siedmiu lat pozbawienia wolności. Ministrowie twierdzą, że istnieje niewiele dowodów na to, że złodzieje zostali ukarani właśnie ze względu na ten akt.

O wysokości kary częściowo decyduje wartość zabranego mienia.

Nie wiadomo, jaka może być maksymalna kara za uprowadzenie zwierzęcia.

Ceny rosną z roku na rok

Powołując się na dane organizacji charytatywnej Dogs Trust, w raporcie stwierdzono, że cena pięciu najbardziej pożądanych ras psów w Wielkiej Brytanii wzrosła „znacząco”. Cena niektórych ras wzrosła aż o 89 proc.

Od marca do sierpnia 2020 roku, podczas pierwszej blokady Wysp Brytyjskich , hasło „kup szczeniaka” w wyszukiwarce Google wzrosło o ponad 160 procent. To najlepiej pokazuje, jak bardzo wzrósł popyt na czworonogów. Powołując się na nowe dowody zasugerowano, że właśnie to sprawiło, że kradzież psów jest bardziej atrakcyjna dla przestępców.

Kradzież zwierząt: to już tysiące!

W czasie pandemii koronawirusa, gdy spora część ludzi pracuje z domów i spędza w domu więcej czasu, wzrósł popyt na zwierzęta domowe, w tym zwłaszcza psy. Efektem tego jest wzrost ich cen, a także wzrost przypadków kradzieży. Brytyjski rząd poinformował, że w czasie pandemii ceny niektórych najbardziej pożądanych ras psów zwiększyły się nawet o 89 proc. W 2020 roku policja otrzymała zgłoszenia o ok. 2000 kradzieżach psów, co stanowi ok. 70 proc. wszystkich zgłaszanych przypadków kradzieży zwierząt domowych.

“Kradzież zwierzęcia domowego jest okropnym przestępstwem. Może powodować u rodzin ogromny stres emocjonalny, podczas gdy bezduszni przestępcy napełniają swoje kieszenie. Nowe przestępstwo uprowadzenia zwierzęcia domowego uznaje, że zwierzęta są czymś więcej niż tylko własnością. Da to policji dodatkowe narzędzie do postawienia tych budzących obrzydzenie osobników przed sądem” – oświadczyła brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Źródło:P AP, wbo24.co.uk

fot. pixabay.com