Kradzieże kieszonkowe: uważaj w tych krajach!

Kradzieże kieszonkowe to zmora nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Beztroski wypoczynek i zachwyt nad pięknymi miejscami powodują, że tracimy czujność i często padamy ofiarą ludzi, którzy wykorzystują naszą naiwność.

Najwięcej kradzieży kieszonkowych w Europie ma miejsce we Włoszech, Francji i Holandii – wynika z zestawienia opublikowanego w belgijskim dzienniku “Le Soir” przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych wśród turystów. Polska znalazła się na dziesiątym miejscu.

Kradzież torebki, portfela czy telefonu komórkowego to jedno z najgorszych doświadczeń podczas pobytu za granicą – pisze “Le Soir”. Jak dodaje, kieszonkowcy działają praktycznie wszędzie, zarówno w transporcie publicznym, jak i na ulicy.

Belgijska gazeta przedstawia wyniki badań porównywarki ubezpieczeniowej Quotezone.co.uk, która przygotowała ranking w oparciu o zgłoszenia kradzieży przez turystów, którzy odwiedzili europejskie miasta.

Na czele niechlubnego zestawienia znalazły się Włochy z 463 zgłoszeniami kradzieży na milion odwiedzających. „Najbardziej zagrożone kradzieżami miejsca znajdują się, co nie jest zaskoczeniem, wokół centrów turystycznych, takich jak Koloseum i Fontanna di Trevi w Rzymie czy katedry w Mediolanie” – czytamy w „Le Soir”.

Na drugim miejscu znajduje się Francja z 283 zgłoszeniami kradzieży na milion odwiedzających. Kieszonkowcy są szczególnie aktywni w okolicach Wieży Eiffla. Podium uzupełnia Holandia (252). Na dziesiątym miejscu rankingu znajduje się Polska z 18 kradzieżami na milion odwiedzających. Nie jest to najgorszy wynik, ale trochę szkoda, że – mimo wszystko – zajmujemy tak wysoką pozycję.

Kradzieże kieszonkowe: miejsca wysokiego ryzyka

Tyle statystyki. Pora przejść do konkretów. Oto zakątki w Europie, w których kradzieże kieszonkowe to szczególnie ważny problem.

Cinque Terre to malowniczy fragment włoskiego wybrzeża, który leży w prowincji La Spezia, znajdującej się w Ligurii – regionie w północno-zachodniej części Italii. Wraz z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenie znajduje się pięć niesamowicie położonych miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Zakątek Włoch uznaje się za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, więc nic dziwnego, że przyciąga on rzesze turystów. Po wąskich ulicach od wiosny do jesieni spacerują prawdziwe tłumy, co z kolei stanowi raj dla kieszonkowców. Trzeba mieć się na baczności nie tylko podczas zwiedzania, ale także w pociągach łączących miejscowości. Zawsze panuje w nich ścisk, więc torby i plecaki trzymajmy blisko przy sobie.

Bardzo uważać trzeba także w Barcelonie. Polacy jeżdżą tam chętnie od lat – kiedyś autokarem, teraz masowo tanimi liniami. W sezonie, który trwa tu od wczesnej wiosny do później jesieni, miasto odwiedzają miliony turystów z całego świata. Szczególnie trzeba uważać na zatłoczonej La Rambla – ulubionym deptaku turystów. W tłumie, który przepływa pomiędzy stoiskami z pamiątkami łatwo jest stracić portfel czy całą torebkę. Co roku w sezonie letnim do Barcelony przyjeżdżają kieszonkowcy z różnych stron świata – Maroka, Urugwaju, Ekwadoru, Rumunii czy Bośni.

W stolicy Katalonii powstała nawet specjalna mapa pokazująca, w których częściach miasta możemy paść ofiarą kradzieży – począwszy od metra na najbardziej popularnych atrakcjach turystycznych kończąc. “Informator o złodziejach” został opracowany przez tamtejszą policję, gwardię narodową, kelnerów, taksówkarzy, mieszkańców miasta oraz przewodników turystycznych. Jak wynika z tego opracowania, oazą kieszonkowców w Barcelonie jest właśnie La Rambla, którą nazywa się najbardziej złodziejską ulicą Starego Kontynentu.

Kradzieże kieszonkowe w Chorwacji

Mekką kieszonkowców jest także Dubrownik, port położony na południowym krańcu Dalmacji. Widok na miasto z górujących nad nim wzgórz należy do najbardziej charakterystycznych ujęć na świecie. Znajduje się we wspaniałej zatoce, wśród śródziemnomorskiej roślinności i należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie. Mury obronne otaczają miasto, a ich wysokość dochodzi do 22 metrów! System obronny uzupełniają potężne baszty i bramy. Cała zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku Dubrownik odwiedza ok. milion turystów z całego świata. Wąskie uliczki i ciche zakamarki w linii murów obronnych stanowią pole do popisu dla złodziei. Pilnujmy swoich rzeczy i nie zapuszczajmy się w dziwne zaułki.

Na liście nie może także zabrkanąć Aten. Obcowanie z Partenonem, Erechtejonem, Propylejami, świątynią Nike to niewątpliwe niesamowite przeżycie – to nie tylko piękne budowle, ale świadkowie kolebki naszej europejskiej kultury. Zwiedzanie Akropolu jest więc punktem obowiązkowym, ale trzymajmy torby przy sobie, upewnijmy się, że plecaki są zamknięte. Uważać trzeba także na placu Omonia oraz Syntagma i bazarze Monastiraki.

Zestawienie kończy stolica Francji. Kradzieże są najczęstszą formą przestępczości, która dotyka turystów w Paryżu. Należy uważać w pociągach, w metrze (szczególnie linia nr 1) czy podczas zwiedzania najpopularniejszych miejsc. Do rejonów, w których lepiej pilnować swojego dobytku należą między innymi: Rue St. Denis, Sacré Coeur, bazar Marché aux puces czy okolice Centrum Pompidou.

Tymczasem w Polsce…

Kradzieże kieszonkowe stają się coraz częstszą plagą. Corocznie w Polsce notuje się ponad 10 tys. przypadków kradzieży kieszonkowych. Dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i placach targowych. Wykrywalność tych spraw jest wyjątkowo niska, co wynika z faktu, że “kieszonkowcy” nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają, mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.

Aby skutecznie uchronić się przed kieszonkowcem należy pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko staniasię ofiarą złodzieja:

– Pieniądze (szczególnie większą gotówkę) należy nosić w kilku różnych miejscach – w ten sposób, jeżeli nawet złodziej nas okradnie, nie utracimy wszystkich pieniędzy,

– W miejscach zatłoczonych trzymajmy torebkę (zamkniętą !) przed sobą, tak aby mieć nad nią stałą kontrolę (dotyczy to również plecaków – torebek),

– Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni (głównie panowie), gdyż taki wystający z kieszeni portfel jest zawsze niewątpliwą zachętą dla złodzieja,

– Zwracajmy uwagę na nasze kieszenie i torebki, szczególnie wtedy, gdy nagle wokół nas zrobi się tłoczno, a z sytuacji nie wynika, aby ten tłok był konieczny,

– Otwierając portfel nie prezentujmy całej jego zawartości, szczególnie, gdy mamy w nim dużo pieniędzy,

– Zabierając ze sobą na zakupy czeki – nie przechowujmy ich razem z dokumentami,

– Nie należy trzymać portfela w reklamówce lub koszyku, gdyż są one wtedy łatwym łupem dla złodzieja,

– Jeżeli korzystamy z karty bankomatowej pamiętajmy o tym, że numeru PIN nie wolno zapisywać na tej karcie, najlepiej po prostu go zapamiętać.  Jeśli natomiast mamy kłopoty z zapamiętaniem numeru PIN należy zapisać go na kartce i dobrze schować, ale nie tam gdzie trzymamy również kartę bankomatową.

JEŻELI STAŁEŚ SIĘ OFIARĄ KIESZONKOWCA

– Natychmiast udaj się do najbliższego Komisariatu Policji.

– Jeśli nie będziesz mógł przyjść zadzwoń. Funkcjonariusze Policji przyjadą do Ciebie.

– Pamiętaj im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie złapać sprawcę Policji. Pomyśl, że może on okraść inne osoby.

– Zachowuj spokój, skoncentruj się na rzeczowym opisaniu szczegółów zdarzenia, które mogą mieć znaczenie dla postępowania Policji

PAMIĘTAJ !

Ogromna ilość kradzieży kieszonkowych pozostaje tajemnicą osób pokrzywdzonych. Brak reakcji ze strony ofiar rozzuchwala złodziei, wytwarza w nich poczucie bezkarności. Dlatego też powiadom Policję, nawet wówczas, gdy: poniosłeś niewielką stratę, sądzisz, że Policja i tak ci nie pomoże, stałeś się ofiarą przez swoją lekkomyślność czy nierozwagę.

Źródło: interia.pl.,turystyka.wp.pl, policja.pl,

Fot. policja.pl