Kradzieże samochodów: czego szukają złodzieje?

Kradzieże samochodów to istna plaga! W 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 6910 samochodów – niemal dokładnie tyle samo, co rok i dwa lata wcześniej – wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ciągu dwóch dekad liczba kradzionych aut spadła jednak dziesięciokrotnie.

Pod koniec XX w., w 1999 r., jak przypomina „Auto Świat”, w Polsce skradziono 71 543 samochody. Jeszcze w 2005 r., a więc już po wejściu Polski do Unii Europejskiej, aut wyrejestrowanych z powodu kradzieży było aż 45 290. Od kilku lat w Polsce ich liczba oscyluje wokół 7000 sztuk. W 2018 r. łupem złodziei padło 6844 samochodów, a w ubiegłym roku wyrejestrowano z powodu kradzieży 6978 aut.

Rejestracje na „W” przyciągają złodziei najmocniej

Zgodnie z danymi znajdującymi się w bazie CEPiK co czwarte skradzione auto było zarejestrowane w Warszawie (1801 szt.). W pozostałych miastach i powiatach woj. mazowieckiego z powodu kradzieży wyrejestrowano 898 aut. To złożyło się na 2699 samochodów skradzionych w woj. mazowieckim (39 proc. ogółu). Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: wielkopolskie (756 szt.) oraz dolnośląskie (689 szt.). Najmniej samochodów z powodu kradzieży zniknęło z bazy CEPiK w woj. opolskim (55 szt.) i podlaskim (64 szt.). Dane te korelują z liczbą zarejestrowanych samochodów w poszczególnych województwach i miastach.

Kradzieże samochodów : Toyoty i audi a4 kradzione najczęściej

Podobnie jak w poprzednich latach liderem tego mało optymistycznego rankingu została Toyota. Łupem złodziei padło 787 samochodów tej marki (11,4 proc.). W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze czterech przedstawicieli azjatyckiej motoryzacji (Mazda, Hyundai, Honda i Nissan) oraz auta produkowane przez niemieckie koncerny (Audi, BMW, Volkswagen i Mercedes). Rodzynkiem wśród najczęściej kradzionych aut było francuskie Renault.

Nieco inaczej przestawia się zestawienie najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży modeli samochodów. W tym przypadku złodzieje równie chętnie interesowali się trzema toyotami (auris, yaris i rav4) Najchętniej kradziono najczęściej rejestrowane w Polsce auta używane – audi a4.

Wśród dziesięciu najczęściej kradzionych modeli aut znalazły się dwa modele dostawcze – fiat ducato oraz renault master.

Jakich zabezpieczeń antykradzieżowych używają kierowcy?   

W pierwszym półroczu 2021 r. kierowcy zgłaszający do ubezpieczenia samochody w porównywarce rankomat.pl podawali, że zdecydowanie najczęściej używanym przez nich zabezpieczeniem antykradzieżowym jest immobilizer (69,3%). Na drugim miejscu znalazł się autoalarm (44,9%). Znacznie rzadziej właściciele aut korzystają z blokady skrzyni biegów (6,7%), a także monitoringu GPS (3,6%).

Skutecznym zabezpieczeniem samochodu przed kradzieżą może być również ubezpieczenie autocasco. Jeśli auto zostanie skradzione, towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić właścicielowi pojazdu odszkodowanie w ramach polisy AC.

– Warto rozważyć zakup ubezpieczenia autocasco w pakiecie z OC. Zwykle jest to tańsze rozwiązanie, niż kupno każdej z polis osobno. Często również towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę pojazdu przed kradzieżą w ramach AC mini. Jest ono tańszym rozwiązaniem w porównaniu do zakupu AC z szerokim zakresem świadczeń. – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Źródło: bankier.pl, motofakty.pl

fot. pixabay.com