Książka o kulisach `ndranghety ze wstępem papieża

Papież Franciszek napisał wstęp do wywiadu-rzeki z byłym członkiem włoskiej mafii Luigim Bonaventurą, który porzucił przestępczość i od 2006 r. współpracuje z wymiarem sprawiedliwości. Jego zeznania pozwoliły na aresztowanie prawie 500 członków ‘ndranghety, kalabryjskiej mafii, która pod koniec lat 90. i na początku XXI stulecia była najpotężniejszą grupą przestępczą we Włoszech.

`Ndrangheta to .jedna z najbogatszych, najbardziej wpływowych i najlepiej zorganizowanych grup przestępczych na świecie. Prowadzi interesy w różnych krajach Europy, ale i rozpościera swoje macki także na Wschód. Ndrangheta jest obecna w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie oraz w Australii. Sprzymierzyła się z kartelami narkotykowymi w Ameryce Łacińskiej. Rozwinęła się na Północy Włoch oraz w Rzymie.

Trudno ustalić dokładną datę jej powstania. Jednak informacje o jej istnieniu pojawiają się już w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy nazywała się jeszcze Piccioterria i działała w okolicy miast Plati i San Luca i południowych Włoszech. Jej członkowie to prawdopodobnie skazańcy lub uciekinierzy z więzienia, skupiali się przede wszystkim na porwaniach i szantażach.

‘Ndrangheta – boss zaczyna sypać

Kluczowym świadkiem w procesie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej ‘ndrangheta we Włoszech jest Luigi Bonaventura,. Mężczyzna rozpoczął współpracę ze śledczymi w 2006 roku.

`Nrangheta kiedyś zarabiała pieniądze na porwaniach. Potem rozszerzyła swoją działalność na sektor budowlany, często zdobywając lukratywne kontrakty państwowe i międzynarodowy handel narkotykami .

Dziadek Bonaventury, Luigi Vrenna, był ważnym szefem ‘ndranghety i od początku oczekiwano, że stanie się częścią tradycji. Jego ojciec zamienił go w „żołnierza”, gdy był jeszcze dzieckiem. Jego zabawki były prawdziwą bronią. Nauczył się strzelać i zabijać zwierzęta oraz znosić ból, aby przyzwyczaić się do przemocy. Gdy dorósł, jego rodzina wysłała go w inne regiony, aby zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i dialektami.

W latach 90. został wezwany z powrotem do Kalabrii, ponieważ wybuchła wojna między rodzinami. Bonaventura stał się „aktywnym żołnierzem”, zaangażowanym w szantaż, przemyt narkotyków i morderstwa.

Niewielu członków włoskiej mafii ma odwagę odejść i zeznawać przeciwko własnym bliskim. Ale Bonaventura podjął decyzję, aby to zrobić po urodzeniu drugiego dziecka i przy wsparciu żony. Zdecydował się na współpracę z władzami, które od tego czasu aresztowały setki jego byłych współpracowników. W więzieniu spędził 10 lat. Po uwolnieniu on i jego żona założyli stowarzyszenie, aby chronić innych informatorów. Od kilkunastu lat zachęcają członków mafii do podjęcia tego samego kroku. Chcą, aby rząd oferował więcej wsparcia dla ludzi, którzy opuszczają przestępczość zorganizowaną.

Papież Franciszek: odważna decyzja byłego gangstera

Bonaventura powiedział w jednym z wywiadów, że ‘ndrangheta obrała nowy kurs. Szefowie nie szkolą już swoich dzieci na zabójców. Zamiast tego inwestują w ich edukację, aby stały się „przestępcami gospodarczymi: bankierami i prawnikami”.

Niedawno Bonaventura wydał książkę o swojej działalności w mafii. Przedmowę do niej napisał sam papież Franciszek. Ojciec Święty wyraził radość, że na ziemiach tak bardzo dotkniętych plagą przestępczości zorganizowanej, pojawia się mocne świadectwo byłego bossa, który ujawnia ogromne zło, jakie mafia wyrządza Włochom.

„To świadectwo ma szansę zakorzenić się w ludzkich umysłach i pomóc w budowie praworządnego społeczeństwa, szanującego godność każdego.Z właszcza najsłabszych, odrzuconych i zepchniętych na margines” – napisał Franciszek we wstępie do książki autorstwa ks. Benito Giorgetty pt. „Passiamo all’altra riva” („Popłyńmy na drugi brzeg”).

Zdaniem papieża odważna decyzja byłego gangstera o nawróceniu na współpracę z wymiarem sprawiedliwości jest „ziarnem nadziei”, „rzuconym także na ziemie poważnie dotknięte plagą mafii”.

Więcej o kulisach włoskiej mafii przeczytasz TUTAJ

Źródło: vaticannews.va, dw.com

fot. Korea.net / wikipedia.org