Książka reportażowa opisująca okrucieństwo wojny

Kaputt Malapartego to książka reportażowa opisująca okrucieństwo drugiej wojny światowej i w sposób panoramiczny obrazująca chylącą się ku upadkowi, stającą się „stosem gruzów i odpadków” Europę.

To jedna z kanonicznych książek reportażowych XX wieku. Pisana w latach 1941-1943, bezpośrednio pod wpływem działań wojennych oraz związanych z nimi zbrodni niemieckich. Z brutalną bezpośredniością i szczegółowością odmalowuje okrucieństwo drugiej wojny światowej. Ukazując obraz chylącej się ku upadkowi, stającej się „stosem gruzów i odpadków” Europy. Autor był pisarzem i dyplomatą, dlatego swobodnie mógł podróżować po Bałkanach, ziemiach okupowanej Polski, ZSRR, a później także Finlandii. Spotka się z wysoko postawionymi przedstawicielami faszystowskich rządów: Hansem Frankiem, Galeazzo Ciano, Ante Paveliciem, czy najważniejszymi generałami Wehrmachtu. Relacjonuje m.in. kolację na Wawelu, w której uczestniczył na zaproszenie Hansa Franka, czy zwiedzanie getta warszawskiego w towarzystwie niemieckiego boksera Maxa Schmelinga. To książka porażająca, o silnie antywojennej wymowie, przetłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wznawiana. To jednocześnie książka wzbudzająca liczne kontrowersje, podobnie jak postać samego autora, który przed wojną był zdeklarowanym faszystą i nacjonalistą.

Curzio Malaparte właśc. Kurt Erich Sucker (1898-1957) – włoski pisarz, dziennikarz i dyplomata. W młodości związanych z ruchem faszystowskim.
Podczas drugiej wojny światowej pracował jako korespondent wojenny dziennika „Corriere della sera”. Po wojnie zafascynował się ruchem komunistycznym i zyskał sławę jako pisarz antyfaszystowski. Do jego najważniejszych książek należą: Technika zamachu stanu, Kaputt i Skóra.

Kaputt, Curzio Malaparte – już w sprzedaży!