Kuźnia Raciborska: wielki pożar lasu

Czarna kartka z kalendarza: 26 sierpnia. 26 sierpnia 1992 roku wybuchł pożar lasu w Kuźni Raciborskiej. To był jeden z największych po drugiej wojnie światowej pożarów lasów w zachodniej i środkowej Europie w XX wieku.

Pożar objął tereny o obwodzie 120 km i rozciągał się na przestrzeni 36 km w linii prostej. Przyczyną pojawienia się ognia były prawdopodobnie iskry spod kół hamującego pociągu. Rozprzestrzenieniu się pożogi sprzyjały panujące w tamtym czasie wysokie temperatury powietrza. Wielomiesięczny brak deszczu spowodował, że ściółka miała bardzo niską wilgotność. Z kolei wiejące wiatry uniemożliwiały skuteczną walkę z kataklizmem.

Tak wydarzenia z tamtych dni opisują Lasy Państwowe:

– 26 sierpnia 1992 r. około godz. 13.50, z dwóch wież obserwacyjnych napłynęły jednoczesne meldunki o pojawiającym się dymie wzdłuż torów kolejowych PKP linii Racibórz – Kędzierzyn, przebiegających zachodnim krańcem dużego kompleksu leśnego. Pierwszy z pożarów powstał na południe od miejscowości Kuźnia Raciborska, w leśnictwie Nędza, na długości ok. 1100 m, drugi na północ od Kuźni Raciborskiej w oddz. 96 leśnictwa Kiczowa na długości ok. 800 m i trzeci na północ od miejscowości Solarnia na długości ok. 1400 m w leśnictwie Lubieszów.

Wszystkie te pożary miały miejsce przy torach od ich wschodniej strony, a czas ich powstania różnił się kilkuminutowym odstępem, co związane było z czasem przejazdu pociągu. Liniowy układ pożarów spowodował już na początku akcji gaśniczej konieczność zwalczania szerokiego frontu ognia.

Kuźnia Raciborska: wielkie straty

W ciągu zaledwie kilku minut od powstania pożaru kilkumetrowej szerokości front ognia szybko zaczął przesuwać się w kierunku wschodnim w głąb zwartego, dużego kompleksu leśnego. Po dwóch godzinach dramatycznej w przebiegu akcji, pożar stał się niemożliwy do zatrzymania w krótkim czasie. Wiele prób tworzenia nowych linii obrony kończyło się niepowodzeniem. Powodem tego była duża szybkość wiatru (dochodząca do 24 m/sek.) i gwałtowna zmienność jego kierunków. Prędkość przesuwania się pożaru dochodziła do 4 km/godz.

Akcja gaśnicza trwała 26 dni. W akcji zaangażowano 4 helikoptery, 27 samolotów, 48 ciągników ciężkich i specjalistycznych, 25 ciągników rolniczych, 36 kolejowych cystern na wodę.

Ogień zniszczył ponad 9 tysięcy hektarów lasu. W kulminacyjnej fazie pożar gasiło 1150 pracowników Służby Leśnej, 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1220 osób z obrony cywilnej, a także niezliczona liczba ludzi dobrej woli.

Poza lasem, w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zniszczeniu uległo 75 km dróg, 15 przepustów, 15 km rowów przydrożnych. Łączne straty w infrastrukturze w trzech Nadleśnictwach przekroczyły 13 mld zł. Sama akcja gaśnicza kosztowała Lasy Państwowe 12 mld zł.

Fot. pixabay.com

Wielopole Skrzyńskie: wielki pożar objazdowego kina. Czytaj TUTAJ