Gang emerytów – legendarne kradzieże. Był wielkanocny weekend 2015 roku. Włamywacze ubrani w kaski budowlane i kamizelki odblaskowe weszli do budynku w centrum londyńskiej dzielnicy jubilerskiej, w której znajdował się skarbiec firmy depozytowej. Obiekt przy 88-90 Hatton Garden miał sprawować pieczę nad pieniędzmi, cenną biżuterią, diamentami i innymi szlachetnymi kruszcami.
Swoje skarby przechowywali w nim między innymi lokalni jubilerzy. Podczas świątecznego weekendu kosztowności nieoczekiwanie zmieniły swoich właścicieli. By dostać się do skarbca, złodzieje wykorzystali szyb windy, w którym po linach zjechali na poziom piwnicy. Następnie zniszczyli rolety zamykające wejście do windy i rozcięli kraty dzielące ich od drzwi do skarbca. Po sforsowaniu zabezpieczeń, pozostało tylko uporać się ze stalowymi drzwiami i profesjonalnym zamkiem. Włamywacze postanowili jednak „ułatwić” sobie zadanie i za pomocą wiertnicy diamentowej wywiercili w ścianie trzy otwory, które odkryły przed nimi 999 skrytek pełnych kosztowności. Opróżnili zaledwie 70 z nich. Choć nigdy nie poznano dokładnej wartości skradzionych łupów, zdarzenie to określono mianem kradzieży stulecia. Według prasy stał za nią gang profesjonalistów. W rzeczywistości za kradzież odpowiadał… gang emerytów. Przed sądem stanęło ośmiu mężczyzn w wieku od 46 do 76 lat.
Legendarne kradzieże – jest tego więcej
Nie tylko świat, ale i Polska może „pochwalić” się wybitnymi, spektakularnymi i niezwykle zuchwałymi kradzieżami. Jedne dokonane były pod wpływem impulsu, inne odbywały się według misternie ułożonego planu. Ten nie uwzględniał tylko jednego – potyczki, wpadki, fiaska i niepowodzenia. Rozwiązania takiego, na końcu którego zwykle stoi wymiar sprawiedliwości.
Chęć wzbogacenia się czy oszukania systemu? Ucieczka od szarej codzienności i ambicja podniesienia standardu życia czy może zwykła głupota? Jeśli ich celem było zapisanie się na kartach historii jako najwięksi złodzieje świata, to z pewnością go osiągnęli.
Chcesz poznać inne legendarne kradzieże? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne 3/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Legendarne kradzieże). Cały numer do kupienia TUTAJ.