Leopold Dion – brutalnie mordował chłopców

Leopold Dion w1940 roku, za gwałt na nauczycielu, został skazany na dożywocie. Kilkanaście lat później, po warunkowym zwolnieniu, powrócił do swej zbrodniczej natury.

Zwabiał młodych chłopców pod pretekstem robienia im zdjęć. Lista jego ofiar seksualnych liczy 21 pozycji, z czego 4 chłopców brutalnie zamordował. W 1963 roku poznał 13-letniego chłopaka, któremu nago kazał pozować do zdjęć. Dziecku udało się jednak uciec. Na podstawie jego zeznań, policji udało się zatrzymać Diona. Ten dopiero po miesiącu spędzonym w więzieniu przyznał się do zbrodni i wskazał miejsca, w których pochował swoje ofiary. Został skazany na karę śmierci, która później została zamieniona na dożywocie. Jednak kilka lat później, jeden ze współwięźniów wykonał na nim wyrok śmierci. Leopold Dion zmarł 17 listopada 1972 roku.

Nie tylko Leopold Dion

Skazani za okrutne zbrodnie, niewątpliwie w więzieniu mieli spędzić wiele lat swojego życia. Oczywiście, miał to być czas odkupienia win, zadośćuczynienia społeczeństwu za wyrządzone krzywdy i szansa na resocjalizację. Nie osiągnęli żadnego z tych celów. To za kratami, które były dla nich karą, sprawiedliwość została wymierzona po raz drugi, ponieważ w ich przypadkach wyrok wykonali inni więźniowie.

Jeszcze nie tak dawno głośno mówiło się o brutalności osadzonych w zakładach karnych, bezsprzecznie dziś, do przemocy wśród więźniów, ma dochodzić zdecydowanie rzadziej.

Nie zawsze mieli powód. Ba, najczęściej nie było go wcale. Sprawy wielu morderców, którzy dopuścili się zbrodni za więziennymi murami, umorzono. Innym wydłużono – i tak dożywotni – pobyt w więzieniu. Choć dziś do takich sytuacji dochodzi zdecydowanie rzadziej, nie oznacza to jednak, że nie mają one miejsca. Pozostaje pytanie: jak uszczelnić współczesny program resocjalizacji osadzonych, by wymierzanie sprawiedliwości przez więźniów nie miało miejsca?

Interesują Cię sprawy w których skazanego zamordowano w więzieniu? Dlatego sięgnij po Detektywa 9/2021 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Sprawiedliwość wymierzona po raz drugi”). Cały numer do kupienia TUTAJ.