Madalyn Murray O’Hair: znienawidzona kobieta Ameryki

W 1964 roku magazyn “Life” nazwał ją “najbardziej znienawidzoną kobietą Ameryki”. Do 1963 Madalyn Murray O’Hair roku była nieznaną gospodynią domową, która nie chciała, by jej syn był zmuszany do udziału w obowiązkowych modlitwach w szkole i czytaniu Biblii. Złożyła więc sprawę do sądu.

Jej kariera rozpoczęła się zaledwie rok później po ogłoszeniu decyzji Sądu Najwyższego. Uznał on wówczas, że tego typu praktyki religijne w publicznej szkole naruszają  konstytucyjną wolność.

W 1965 roku na łamach magazynu “Playboy” twierdziła, że religia polega na “irracjonalnych przesądach i nadprzyrodzonym nonsensie”. Na swoich wiecach głosiła też, że “chrześcijanie są gburowaci, nietolerancyjni i opryskliwi”. Prowadziła grupę non profit nazywaną American Atheist.

Zaginęła wraz z dwoma członkami swojej rodziny tuż po tajemniczym wyjeździe z miasta, w 1995 roku. Z synem Johnem i wnuczką Robin poinformowali pracowników fundacji, że w pilnej sprawie muszą opuścić miasto na dwa tygodnie.

– Nie powiedzieli dokąd i po co jadą, ani kiedy wrócą. Zaznaczyli, że może ich nie być 2 tygodnie – opowiadał Tim Young, prywatny detektyw.

Ich nieobecność przedłużyła się jednak do 4 tygodni. Pracownicy dzwonili do Johna, ale ten nie chciał wyjaśnić, gdzie jest i co się z nimi dzieje. 9 września przestał odpowiadać na telefony.

Niektórzy twierdzili, że Watykan wynajął zabójców, inni, że Madalyn była umierająca i wyjechała, bo nie chciała, by ktokolwiek modlił się na jej grobie – dodaje detektyw. Wielu uznało, że 76-letnia chora na cukrzycę i serce kobieta postanowiła w tajemnicy wyjechać za granicę i spędzić tam emeryturę. Jednak rzeczy znalezione w jej domu, i pozostawione trzy psy, sygerowaly, że właściciele zniknęli bez przygotowania.

Okazało się jednak, że winny jej śmierci był jeden z pracowników biura America Atheist, David Roland Waters oraz jego pomocnicy Gary Paul Karr i Danny Fry, którzy porwali rodzinę, poćwiartowali i ukryli szczątki na ranczu w Teksasie.

W 1986 roku, w wieku sześćdziesięciu siedmiu lat, O’Hair zrezygnował z funkcji prezydenta Amerykańskich Ateistów. Jej syn Jon zastąpił ją na stanowisku prezydenta. Co ciekawe, na ironię, pierwszy syn O’Hair, William, będący przedmiotem sprawy Sądu Najwyższego, która zakończyła usankcjonowaną przez szkołę modlitwę, stał się pobożnym ewangelikalnym chrześcijaninem. W wieku trzydziestu czterech lat zerwał z niereligijnymi przekonaniami matki i został przewodniczącym Koalicji Wolności Religijnej. Ostatecznym celem tej koalicji było przywrócenie modlitwy w szkołach.

Nieco niezwykłe życie i kariera Madalyn Murray O’Hair zostało jeszcze bardziej zagadkowe przez jej zniknięcie w 1995 roku. Ona, jej syn Jon i wnuczka Robin, zniknęli pod koniec sierpnia 1995 roku. Z ogłoszenia na drzwiach biura amerykańskich ateistów wynikało, że zostali wezwani w pilnej sytuacji. Znajomi i przyjaciele dzwonili do swoich współpracowników, chociaż te rozmowy określano jako „nieufne”. Jeden z pracowników najwyższego szczebla powiedział, że nie może uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą.

Ostatni kontakt z którymkolwiek z członków O’Hair miał miejsce 28 września 1995 r. Tym, co czyni zniknięcie bardziej tajemniczym, był fakt, że w tym samym czasie zniknęło około 600 000 dolarów z pieniędzy organizacji. 29 września 1995 r. Jon Garth Murray kupił w sklepie jubilerskim w San Antonio złote monety o wartości 500 000 dolarów. To był ostatni raz, kiedy widziano kogokolwiek z rodziny żywego. Pieniądze pochodziły w rzeczywistości od United Secularists of America, jednej z grup stowarzyszonych z amerykańskimi ateistami.

Krążyły pogłoski, że istniało również więcej pieniędzy na rachunkach w zagranicznych bankach. Niektórzy dziennikarze, współpracownicy i inne grupy ateistyczne spekulują, że cała trójka wzięła pieniądze i opuściła kraj, prawdopodobnie uciekając do Nowej Zelandii. Porwanie nie było jednak wykluczone. Madalyn Murray O’Hair i jej syn Jon narobili sobie przez lata wielu wrogów. Wiele osób wiedziało także, ile pieniędzy zarabia ich organizacja. Inna teoria głosiła, że ​​O’Hair była w złym stanie zdrowia i wybierała się w odosobnione miejsce, aby umrzeć, ponieważ tak bardzo bała się, że ktoś zapewni jej chrześcijański pochówek (mianowicie jej drugi syn).

W styczniu 2001 roku na ranczu dla bydła w pobliżu Camp Wood w Teksasie, w południowej części stanu, znaleziono szczątki czterech ciał. Ustalono, że trzech mężczyzn – David Roland Waters, jeden z kierowników biura O’Hair i dwóch jego przyjaciół – porwało trzech O’Hairów i wyłudziło od nich pieniądze – 600 000 dolarów. W ciągu kilku tygodni potwierdzono, że trzy ciała to Madalyn, Jon i Robin. Czwarty, Danny Fry, był jednym ze spiskowców biorących udział w porwaniu i morderstwie. Pozostali dwaj porywacze najwyraźniej obawiali się, że ich wyda.

David Waters doprowadził władze do miejsc grobów, aby uniknąć zarzutów o morderstwo i porwanie (był już skazany za wymuszenia). Waters została skazana na dwadzieścia lat więzienia i zmarła tam na raka płuc w 2003 roku. Zgodnie z jej wolą O’Hair została poddana kremacji i nikt nie modlił się nad jej szczątkami. Madalyn Murray O’Hair pozostawiła po sobie dziedzictwo literackie w postaci jedenastu opublikowanych książek.

Fot. wikipedia.org

Dodaj komentarz