Mary-Elizabeth Harriman – żona mordercy, fetyszysty

Pułkownik Russell Williams, mąż Mary Harriman, był dowódcą największej bazy kanadyjskich sił powietrznych. Podczas rozprawy sądowej, w której skazany został za zamordowanie dwóch kobiet, kilka napaści seksualnych oraz dziesiątki włamań związanych z fetyszyzmem, nazwany został „największym kłamstwem Kanady”.

Pełnił jedne z najważniejszych funkcji wojskowych w siłach kanadyjskich, łącznie z pilotowaniem samolotu królowej Elżbiety II podczas jej oficjalnych wizyt. Prywatnie fascynował się damską bielizną. Włamywał się do sypialni kobiet, kradł ich bieliznę, po czym robił sobie w niej zdjęcia. Do domu przynosił trofea w postaci damskich majtek. Trzymał je wepchnięte w torby i pudełka, które latami kurzyły się w piwnicy. To jednak nie wszystko! Mężczyzna prowadził także dziennik z dokładnymi opisami swoich zbrodni, wycinkami z gazet i zdjęciami ofiar. Jak to możliwe, by Mary Harriman, która przez 19 lat żyła z Williamsem pod jednym dachem, nigdy nie natknęła się na bieliznę innej kobiety czy sekszabawki przechowywane za pianinem czy trzymane w kartonie pod schodami?

Nie tylko Mary-Elizabeth Harriman

Prowadzą podwójne życie. W jednym odgrywają rolę przykładnego męża i kochającego ojca, w drugim – zapędzają się w najciemniejsze zakamarki duszy. Porywają, gwałcą, torturują i zabijają. Po wszystkim wracają do domu, gdzie spokojnie zasypiają obok wiernej (i milczącej) żony. Milczącej, bo ślepo zakochanej? Naiwnej? A może przerażonej? Kim są kobiety seryjnych morderców?

Hybristofilia to zaburzenie seksualne, objawiające się pożądaniem wobec osób, które  popełniły przestępstwo. Często jest to słabość ukierunkowana na ludzi, dopuszczających się szczególnie brutalnych zbrodni, takich jak morderstwo czy gwałt. Im bardziej odrażające przestępstwo, tym bardziej atrakcyjny wydaje się partner. A co jeśli mordercze skłonności ukochanego wychodzą na jaw dopiero po wielu latach związku? Czym podyktowane jest wówczas bezwarunkowe przywiązanie do zbrodniarza, jeśli nie wynika ono z seksualnych preferencji partnera? Czy kobiety żyjące pod jednym dachem z seryjnymi mordercami mogą być nieświadome podwójnego życia mężów? Zagraniczne kroniki kryminalne znają wiele przypadków, w których kobieta milczała, bo nic nie wiedziała albo wiedzieć nie chciała.

Chcesz poznać inne żony seryjnych morderców? Sięgnij po Detektywa 10/2021 (tekst Anny Rychlewicz pt. „Żony seryjnych morderców”). Cały numer do kupienia TUTAJ.