Marylin Monroe: ile kosztuje grób obok wielkiej gwiazdy?

Podczas aukcji w dniach 28-30 marca 2024 roku sprzedano kryptę w pobliżu grobu amerykańskiej gwiazdy filmowej za 195 tysięcy dolarów.

Szczęśliwym nabywcą był inwestor technologiczny z Beverly Hills, Anthony Jabin. Na tej samej aukcji zakupił również kostium kąpielowy Monroe oraz stare łóżko Hugh Hefnera z jego rezydencji w Chicago.

36-letnia Monroe zmarła 4 sierpnia 1962 roku, pochowano ją w Westwood Memorial Park w Los Angeles. Choć nie żyje od wielu lat, wciąż jest obiektem pożądania.

W 1992 roku założyciel Palyboya, Hugh Hefner wykupił miejsce wiecznego spoczynku obok krypty Monroe za 75 tysięcy dolarów. Został tam pochowany w 2017 roku.

W 2009 roku wdowa po innym wielbicielu hollywoodzkiej aktorki, Richardzie Poncherze sprzedała jego miejsce pochówku zlokalizowane tuż nad kryptą Monroe za 4,6 mln dolarów. Elsie Poncher wystawiła je na aukcji na eBay. Tytuł jej ogłoszenia brzmiał: „Spędź wieczność bezpośrednio nad Marilyn Monroe”.

Przyznam, że dość przewrotne słowa, skoro swojemu mężowi zabrała ten przywilej. Pan Poncher zmarł w 1986 roku w wieku 81 i marzył o wieczności z Marilyn Monroe. Niestety z wieczności zrobiły się tylko 23 lata, bo wdowa musiała spłacić hipotekę za swój dom w Beverly Hills.

Aukcję wygrał anonimowy nabywca, przebił kilkanaście innych ofert.

Marilyn Monroe zmarła 4 sierpnia 1962 roku w swoim domu w Los Angeles. Miała 36 lat. Pogrzeb na cmentarzu w Westwood Village odbył się cztery dni później. W prywatnej uroczystości wzięli udział jej najbliżsi. Spoczęła w krypcie nr 24 w tzw. Korytarzu Pamięci. Choć naprawdę nazywała się Norma Jeane Mortenson, pochowano ją pod nazwiskiem, pod jakim znał ją cały świat.

Ciało Marilyn Monroe odnaleziono o poranku 5 sierpnia 1962 roku w jej domu w Los Angeles. Lekarz orzekł wówczas samobójstwo – przedawkowanie środków nasennych. Niemal natychmiast w mediach pojawiły się plotki na temat prawdziwych przyczyn jej zgonu. Gwiazdę nazwano ofiarą Hollywood. Stopniowo granice pomiędzy prawdą, a fikcją, wykreowaną przez nią samą, specjalistów od reklamy, prasę i jej biografów zaczęły się zacierać.

Aktorkę pochowano w Los Angeles na cmentarzu Westwood Memorial Park. Chciała, by na jej nagrobku umieszczono napis: “Tu leży Marilyn Monroe, 95-57-90”. Nigdy tego nie uczyniono. Swoją ostatnią kreację, najprawdopodobniej najważniejszą w karierze, stworzyła w 1961 roku w dramacie “Skłóceni z życiem” w reżyserii Johna Houstona. Nigdy nie ukończyła prac nad  “Something’s Got to Give”.

Marilyn Monroe: Ikona popkultury, aktorka i symbol seksu

Marilyn Monroe, urodzona jako Norma Jeane Mortenson, była amerykańską aktorką, modelką i piosenkarką. Zyskała ogromną sławę w latach 50. i 60. XX wieku. Jej niezapomniane role filmowe, urok osobisty oraz związki z wpływowymi mężczyznami uczyniły ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii popkultury.

Monroe zaczęła karierę jako modelka, a następnie podbiła świat filmu. Zagrała w takich klasykach, jak „Mężczyźni wolą blondynki”, „Jak poślubić milionera” czy „Pół żartem, pół serio”. Jej kreacje aktorskie były często łączone z jej seksapilem. To przyczyniło się do ugruntowania jej pozycji jako symbolu seksu lat 50. i 60.

W życiu prywatnym Marilyn Monroe związana była z wieloma wpływowymi mężczyznami. W tym z pisarzem Arthurem Millerem, baseballistą Joe DiMaggio oraz, jak mówią plotki, z prezydentem Johnem F. Kennedym. Jej związki, a także problemy z uzależnieniem od leków i alkoholu, były szeroko komentowane przez media.

Niestety, życie Monroe zakończyło się tragicznie w wieku zaledwie 36 lat. Aktorka została znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles. Oficjalną przyczyną śmierci było przedawkowanie leków, jednak do dziś krążą teorie spiskowe dotyczące jej związku z rodziną Kennedych i możliwego zamachu na jej życie.

Mimo swojej krótkiej kariery, Marilyn Monroe pozostaje ikoną popkultury i symbolem seksu, który inspirował kolejne pokolenia artystów, takich jak Madonna czy Lady Gaga. Jej niezapomniane kreacje filmowe, urok osobisty oraz kontrowersyjne życie prywatne sprawiają, że Monroe pozostaje jedną z najbardziej fascynujących postaci w historii kina i popkultury.

Źródło: FB/Renata z Worka Kości, BBC, Oxford Mail, The Guardian, vogue.pl

fot. AJ, źródło strona Findagrave