Mata Hari – zapomniana kobieta-szpieg

Mata Hari, a właściwie Margaretha Geertruida McLeod, z domu Zelle, przyszła na świat w Leeuwaeden 7 sierpnia 1876 roku. Zmarła w Vincennes pod Paryżem 15 października 1917 roku. Była holenderską tancerką, której udało się pod tym właśnie pseudonimem zdobyć u początku XX wieku sławę w Europie Zachodniej.

Gdy miała 6 lat, rodzina podęła się przeprowadzki do holenderskiej miejscowości Lejdy. Wkrótce miało miejsce pasmo nieszczęść – 1891 roku zmarła matka, natomiast ojciec zbankrutował. Lecz dzięki swej konsekwencji, Margaretha Geertruida Zelle mogła wtedy ukończyć studium nauczycielskie.

Kiedy miała 18 lat podjęła decyzje by wyjechać z Amsterdamu. Powodem był wywołany przez nią skandal – a ściślej: romans z dyrektorem szkoły. W Hadze, dokąd pojechała, odpowiedziała na ogłoszenie matrymonialne starszego od siebie o dwadzieścia dwa lata oficera holenderskiej marynarki, mianowicie Rudolfa McLeoda (człowieka, który całe niemal swe dorosłe życie spędził w służbie wojskowej w Indiach Wschodnich).

\Ddoszło do intensywnego, lecz całkiem krótkotrwałego związku. Po sześciu dniach para zaręczyła się, a pobrali się formalnie już po czterej miesiącach. Wkrótce zatem na świat przyszedł syn, Norman John. W maju roku 1897małżeństwo wyjechało do Holenderskich Indii Wschodnich. McLeod mógł wrócić do służby wojskowej, jaką podejmował wcześniej w kolonii.

Margaretha tam tez urodziła następnie córkę, czyli Jeanne Louise, ale małżeństwo nagle rozpadało się z powodu powstałej kłótni. Kres definitywny małżeństwa nastąpił natomiast po śmierci syna. Na początku XX stulecia tymczasem udała się do Paryża. Jeanne Louise została wówczas z ojcem.

Mata Hari: Księżniczka z Jawy

W Paryżu Margaretha rozpoczęła swe pozowania, wówczas to jako “księżniczka z Jawy”. Wkrótce została również tancerką egzotyczną, wykonującą tańce stylu orientalnego. Występowała jako słynna już wkrótce Mata Hari, co w języku indonezyjskim oznacza “słońce” lub bardziej dosłownie “oko dnia”.

Była też kobietą od luksusowych usług seksualnych, jej kochankami zostali wtedy politycy, czy też oficerowie wojskowi. W 1917 roku została we Francji oskarżona o szpiegostwo. Miała zgodnie z oskarżeniem działać jako tak zwany agent podwójny – na usługach Francji oraz Niemiec.

 Jej działalność, zgodnie z ustaleniami prokuratury, miała być przyczyną zawinionej śmierci tysięcy żołnierzy podczas trwającej I wojny światowej. Dowodem w jej sprawie zostały depesze nadawane przez Niemców z Madrytu, a przechwycone przez Anglików.

Tajemnica agenta H-21

Te dokumenty wysyłane były w trakcie pobytu Maty Hari w stolicy Hiszpanii, a dotyczyły rzekomego agenta oznaczonego tam H-21, który zdołał zainstalować się we francuskim wywiadzie. Dziś można stwierdzić wprawdzie, że szpiegiem była, bo powodowała nią bez wątpienia chęć zysku, to jednak jej wine jako taką zdecydowanie wyolbrzymiono.

3 lutego 1917 roku artystkę aresztowano i z luksusowego pokoju hotelowego przewieziono do celi więziennej. Oskarżono ją o działalność szpiegowską i współpracę z niemieckim wywiadem. Twierdziła przy tym, iż pieniądze otrzymywała w zamian za usługi seksualne.

Tymczasem ani obrona jednego z najwybitniejszych adwokatów, mianowicie mecenasa Cluneta, ani wstawiennictwo takich jej sympatii jak sam ambasador Francji w Madrycie czy też Ministerstwa Spraw Zagranicznych w osobie jednego z wysokich urzędników – nie zdołały uratować życia Maty Hari. Uznano ją winną, by następnie, 15 października 1917 roku, wczesnym rankiem, przewieźć tancerkę na strzelnicę w mieszczących się w Vincennes koszarach. Została zatem rozstrzelana przez pluton egzekucyjny dwunastu żołnierzy.

Ciekawostki o Macie Hari

Podobno syn Maty Hari został otruty przez opiekunkę. Do zbrodni tej miał namówić opiekunkę jej narzeczony, którym był żołnierz pragnący się zemścić na Rudolfie McLeodzie, czyli ojcu chłopca i mężu tancerki, czyniąc to za złe traktowanie, jakie ten przejawiał w czasie służby wobec zlecającego później to zabójstwo.

Mata Hari pragnęła obronić strzępy swej godności, więc odmówiła w geście cokolwiek romantycznym nałożenia opaski zasłaniającej skazańcowi oczy. Jej pseudonim, czyli Mata Hari, w języku indonezyjskim oznacza “Oko Dnia”, tudzież “Słońce”. Było to o tyle adekwatne do całokształtu jej życia i działalności, że była kobietą niezwykle powabną, lecz nawet tak bardzo, że spośród dwunastu żołnierzy strzelających do niej w ramach egzekucji za zdradę stanu, trafił w jej serce tylko jeden ze strzelających, bowiem reszta wolała chybić.

Źródło: https://zyciorysy.info

fot. pixabay.com