Młody urzędnik zostaje zamordowany

Dziennikarz Ulrik Torp, który na fali zwolnień wylądował na zasiłku dla bezrobotnych, w związku z tym zostaje skierowany przez urząd pracy na praktyki w dzienniku „Dagbladet”. Jego pierwszym tematem jest morderstwo w MSW.

Zamordowany urzędnik prawdopodobnie zwietrzył oszustwo na wielką skalę. Z pomocą stażysty Ulrik Torp trafia na trop grupki byłych polityków i prominentnych dygnitarzy. Ci ludzie nie przebierając w środkach, są gotowi bronić społeczeństwo przed nieliberalną agendą, sterowaną przez tweety i posty na Facebooku.

Akcja powieści rozgrywa się na pograniczu mediów i polityki. Przedstawia aktualne dylematy polityczne oraz wykorzystuje we współczesnym kontekście prawdziwą historię Firmy – prywatnej duńskiej służby wywiadowczej, stworzonej po drugiej wojnie światowej i rzekomo zlikwidowanej w latach sześćdziesiątych.

Krause-Kjær Niels (ur.1963), z wykształcenia jest dziennikarzem, obecnie pracuje dla stacji DR2 Deadline. Wcześniej pisał dla dziennika „Jyllands-Poten”, wykładał dziennikarstwo polityczne (Wyższa Duńska Szkoła Mediów i Dziennikarstwa). Zadebiutował w 2004 roku thrillerem politycznym Kongekabale (Królewska gra). Książka w tym samym roku została zekranizowana przez reżysera Nikolaja Arcela, i uznana w Danii za najlepszy film roku. Niels Krause-Kjær wydał powieść Tilskueren (Obserwator) i kilka pozycji fachowych. Od lat wydaje też artykuły o mediach i polityce w rozmaitych antologiach, pisuje felietony dla dziennika „Berlingske”. Ponadto występuje w mediach w roli komentatora politycznego.


Strefa mroku, Krause-Kjær Niels – już w sprzedaży!